مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

تجهیزات اکتیو شبکه چیست

تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟ لیست دستگاه های اکتیو در شبکه های کامپیوتری

تجهیزات اکتیو در شبکه زیر ساختی که نمی‌توانید به راحتی از ان بگذرید!!!

عملا تمامی تجهیزات و وسایلی که در شرکت ها، موسسات و هر جایی که بیش از 3 کاربر داشته باشد و اتصالات شبکه را وصل کند یا دستگاه های پسیو هستند یا اکتیو.

  • اما واقعا انواع تجهیزات اکتیو در شبکه کدام اند؟

قبل از دیدن لیست تجهیزات بهتر است بدانید که تمامی قسمت های یک شبکه کامپیوتری سیگنال های موجود در شبکه را جابجا می‎‌کنند خدمات اکتیو شبکه گفته می‌شود. منظور از جابجایی فقط انتقال داده های نیست، بلکه ارزیابی، تغییرات، تقویت و… جزء وظایف دستگاه های اکتیو شبکه هستند.

  • برای آشنایی با تجهیزات اکتیو شبکه تا انتها با ما باشید.

لیست تجهیزات اکتیو شبکه که مدیران آی تی باید بدانند!

در زیر لیست دستگاه های مورد استفاده در شبکه های مختلف نوشته شد است. همچنین توضیح کوتاهی درباره هر دستگاه برای راهنمایی بیشتر نوشته ایم.

Switch

سوئیچ چیست؟

سوئیچ در تجهیزات اکتیو شبکه

این وسیله یک دستگاه اساسی و حیاطی در هر شبکه ای است. وظیفه سوئیچ ایجاد ارتباط و اتصال میان تمامی دستگاه ها با هم است. فرض کنید که بخواهید از طریق شبکه به منبع سرور مجموعه وصل شوید، نیازی نیست که کابل شبکه خود را دستتان بگیرید و به سرور وصل کنید. با داشتن این وسیله کوچک می‌توانید به راحتی همه دستگاه های متصل به آن را بدون هیچ جابجایی ببینید.

Repeater

رپیتر در تجهیزات اکتیو در شبکه

چرا به ریپیتر نیاز داریم؟

اگر یک ساختمان بزرگ یا یک کارخانه را از طریق شبکه به هم وصل کنید و فاصله بین کاربران زیاد باشد، ممکن است هنگام انتقال داده های اطلاعات شما از بین برود یا سیگنال ها ضعیف شود. وظیفه رپیتر تقویت و بازسازی داده های انتقالی در شبکه است تا این سیگنال ها به خوبی و بدون دست خوردگی به مقصد برسند.

Hub

هاب در تجهیزات اکتیو شبکه

یکی دیگر از انواع تجهیزات اکتیو شبکه هاب است!!!

هاب های در لایه فیزیکی شبکه همانند سوئیچ کار می‌کنند. وظیفه اصلی آنها اتصال تمامی تجهیزات شبکه به هم است. تفاوت اصلی که با سوئیچ دارد در برقراری ارتباط بین دستگاه ها است. در سوئیچ داده ها به صورت هوشمند برای مقصد خاص ارصال می‌شوندف اما در هاب اینگونه نیست و و اطلاعاتی که وارد هاب می‌شود به همه درگاه های یا پورت های دستگاه ارسال می‌شود و همین امر باعث ایجاد ترافیک در شبکه و کندی سرعت زیاد می‌شود.

Bridge

بریج در تجهیزات اکتیو شبکه

برای اتصال دو شبکه مجزا از هم یک پل ارتباطی ایجاد می‌شود که به آن پل یا همان Bridge می‌گویند. شبکه محلی 1 می‌تواند از طریق دستگاه بریج به شبکه محلی 2 به راحتی وصل شود. تا ساکنین محله اول به ساکنین محله دوم وصل شوند.

Router

روتر در تجهیزات اکتیو شبکه

روتر چیست ؟ این دستگاه ها وظیفه دارند تا اطلاعاتی که به آنها داده می‌شود را بین شبکه‌های مختلف مسیریابی و منتقل کنند.

اگر فقط یک شبکه فعال داشته باشیم که در یک محدوده و رنج IP مشخص فعالیت می‌­کند، و همچنین اگر فعالیت کاربران در داخل شبکه باشد و با خارج از شبکه مورد نظر ارتباطی صورت نگیرد، نیازی به استفاده از روتر ها نیست.

Print Server

پرینت سرور در تجهیزات اکتیو شبکه

مزایای پرینت سرور چیست؟

از انواع تجهیزات اکتیو شبکه پرینت سرور است. از نام این دستگاه به خوبی مشخص است که چه وظیفه ای در شبکه دارد. یک پرینتر می‌تواند در شبکه بین تمامی کاربران به اشتراک گذاشته شود و همه کاربران به جای اینکه یک عدد پرینتر در روی میز خود داشته باشند، از این دستگاه به صورت اشتراکی استفاده کنند.

Access point (AP)

اکسس پوینت در تجهیزات اکتیو شبکه

این دستگاه در شبکه های بی سیم بسیار پر کاربرد است. در واقع ایجاد ککنده شبکه بی سیم محلی همین دستگاه اکسس پوینت است. از طریق این دستگاه کارمندان می‌توانند بدون اینکه خللی در شبکه بوجود بیاید به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر روند.

کاربرد این دستگاه معمولا برای شبکه های خیلی بزرگ و با فاصله های طولانی است.

Power E-Net

poe در تجهیزات اکتیو شبکه

اگر در مناطقی از ساختمان ها یا هر مکان دیگری که می‌خواهید شبکه راه اندازی کنید، پریز برقی وجود نداشته باشد چه؟

به لطف روز افزون تکنولوژی جریان برق را می‌توانیم از کابل های شبکه هم رد کنیم و دیگر مشکلات نبود پریز برق و… را از بین ببریم.

در این مقاله سعی شد که بیشتر دستگاه های مورد استفاده در قسمت اکتیو شبکه را بیان کنیم. حالا بپردازیم به قیمت های این دستگاه ها.

Modem

مودم در تجهیزات اکتیو شبکه

احتمالا شما به خوبی این دستگاه را می‌شناسید و با ان کار کرده اید. در هر خانه ای یکی از این دستگاه ها وجود دارد. کاربران برای اتصال به اینترنت از این دستگاه استفاده می‌کنند.

قیمت تجهیزات اکتیو شبکه

بسته به دستگاه هایی که برای شبکه خود استفاده می‌کنید قیمت ها متفاوت است. برندهای مطرح و پراستفاده همیشه گران تر از حد معمول هستند. اما با یک انتخاب درست می‌توانید هزینه های خود کاهش دهید.
برای مثال از بعضی از دستگاه های نام برده می‌توان استوک یا دست دوم را تهیه کرد تا هزینه کمتری بپردازید. اما در بعضی از این موارد بهتر است که لوازم نو و اورجینال را تهیه کنید تا بعد از گذشت یک مدت مجبور به تعویض آن نباشید.
بیشتر بدانید: هزینه کابل کشی شبکه
جمع بندی
راه اندازی شبکه برای هر مجموعه ای مهم و ضروری است. تجهیزات دستگاه های اکتیو شبکه یکی از موارد مهمی است که باید در خرید و راه اندازی آن دقت زیادی کرد. اگر زیر ساخت خوبی را برای خود فراهم کنید تا سالها می‌توانید به خوبی از آن استفاده کنید.
شما می‌توانید از مشاورین آوش نت درباره این خدمات و تجهیزات و یا خدمات پسیو شبکه کمک و راهنمایی بگیرید.

2 پاسخ

    1. با سلام
      نه صرفا تمام تجهیزات مورد نیاز نیست . در بعضی شبکه ها شاید نیاز باشه چند عدد از هر تجهیز و یا اصلا نیاز نباشه این کاملا به شبکه و پروژه شما بستگی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *