مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

حذف خودکار مکالمات ضبط شده

آموزش حذف خودکار مکالمات ضبط شده در ایزابل

حذف خودکار مکالمات در ایزابل

همانطور که می‌دانید ضبط کردن مکالمات، یکی از معمول ترین و کاربردی ترین قابلیت ها برای بهبود کارایی سازمان می‌باشد. در سیستم تلفنی ایزابل نیز این قابلیت وجود دارد و می‌توان تمامی مکالمات را ضبط و نگهداری کرد. اما یک کمبود در محبط وب سیستم تلفنی ایزابل این است که شما مدیریتی بر مقدار حجم  مکالمات ضبط شده نخواهید داشت و صرفا می‌توانید فایل های ضبط شده را مشاهده و دانلود و یا پاک کنید.

بیشتر بخوانید : ضبط مکالمات یک داخلی در ایزابل

نکته مهم این است که اگر فضای مکالمات ضبط شده از فضای کلی اختصاص داده شده به سیستم تلفنی بیشتر شود باعث مشکلاتی از قبیل باز نشدن پنل وب سیستم تلفنی، همچنین ضبط نشدن مکالمات و از کار افتادن سیستم تلفنی خواهد شد.

در این مقاله راه کار سیستم عاملی بیان می‌شود که این امکان را خواهید داشت که به صورت خودکار و دوره ای (برای مثال سی روزه) مکالمات ضبط شده قبلی را پاک کنید.

آموزش حذف خودکار مکالمات ضبط شده در ایزابل

همانطور که گفته شد برای حذف خودکار مکالمات در ایزابل باید به سراغ راهکار سیستم عاملی لینوکس برویم و با استفاده از دستورات لینوکس به سراغ فولدری که مکالمات نگهداری می‌‍شود برویم و سیستم عامل را ملزم کنیم تا به صورت روزانه مکالمات ضبط شده قدیمی را خذف کند.

ابتدا با استفاده از نرم افزار winscp و نام کاربری root و پسوورد مورد نظر وارد فایل های سیستم عامل شوید و فایلی با نام  removeOldRecordings.sh را در مسیر /usr/src/ ایجاد و متن زیر را درون آن قرار دهید. دقت کینید حتما مجوز 777 را برای آن در نظر بگیرید.

 

#!/bin/bash

#Remove Recordings after 30 Days

# Change this path to reflect your recording storage
# location
RECORDINGS=/var/spool/asterisk/monitor/

# Change this number to reflect the maximum age of call
# recordings
RECORDINGEXPIRY=30

# Delete recordings older than $EXPIRY days

find $RECORDINGS -mtime +$RECORDINGEXPIRY -exec rm {} \;

*طبق متن بالا با تغییر مقدار متغیر RECORDINGEXPIRY می‌توانید تعداد روز مورد نظر خود مشخص کنید.

سپس با استفاده از نرم افزار putty و نام کاربری root و پسوورد مورد نظر وارد کامند لاین سیستم عامل شوید تا با استفاده از cron سیستم عامل را ملزم کنیم که هر روز این فایل را اجرا کند.

در کنسول لینوکس که با نرم افزار putty باز کرده ایم ابتدا کدزیر را وارد می‌کنیم .

crontab -e

 

سپس دکمه i را می‌زنیم تا به حالت قابل ویرایش تبدیل شود، سپس به یک خط جدید رفته و متن زیر را قرار می‌دهیم.

1 0 * * * /usr/src/removeOldRecordings.sh

حذف خودکار مکالمات در ایزابل

 

سپس دکمه esc و عبارت wq: را زده و خارج می‌شویم.

لازم به توضیح است که برای انجام اعمال بر روی سیستم عامل لینوکس دقت لازم را داشته باشید چون تغییر در فایل های دیگر ممکن است باعث از کار افتادن سیستم تلفنی شما شود.

اگر سوال یا نظری درباره این مقاله (حذف خودکار مکالمات در ایزابل) یا هر موردی درباره سیستم تلفنی ویپ دارید می‌توانید زیر همین مقاله از ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *