آموزش نصب ایزابل

آموزش نصب ایزابل

آنچه در این مقاله می‌خوانید

نصب و راه اندازی ایزابل

در این مطلب قصد داریم درباره نصب سیستم تلفنی ایزابل صحبت کنیم. در ابتداری این مقاله ابتدا کمی در مورد تاریخچه این نرم افزار تلفنی و بعد از آن آموزش نصب ایزابل را به صورت تصویری و همچنین به صورت ویدئو خواهیم گفت.

همانطور که می‌دانید امروزه نرم افزار هایی که برای سیستم تلفنی VOIP استفاده می‌شوند تقریبا زیاد شده و اکثر مدیران یا افرادی که قصد یادگیری کار با این سیستم های تلفنی را دارند با این مسئله رو به رو خواهند شد که از چه نرم افزاری استفاده کنیم که در درجه اول کارایی خوبی داشته باشه و از امکانات بیشتری در مقایسه با سایر نرم افزار ها برخوردار باشد.

در رابطه با این موضوع می‌توان گفت نرم افزار هایی که امروزه وجود دارند بیشتر لینوکس بیس هستند و روی پلتفرم ( Open Source ) پیاه سازی می‌شوند که همین موضوع کار ما را برای توسعه بیشتر این نرم افزار های تلفنی بسیار آسان خواهد کرد.

تاریخچه ایزابل ( Issabel )

سیستم تلفنی ایزابل نسخه 4 در حقیقت پروژه پایان دادن به سیستم تلفنی الستیکس ( Elastix ) بود که جایگزین قدرتمندی برای این سیستم تلفنی شد. سیستم تلفنی با هسته استریسک کار می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با تاریخچه سیستم تلفنی ایزابل، الستیکس و استریسک پیشنهاد می‌کنم این مقاله را مطالعه کنید.

آموزش نصب ایزابل

در این بخش به آموزش نصب ایزابل که می‌پردازیم. قبل از اینکه موضوع اصلی رو پیش ببریم اول پیشنیاز های نرم افزاری و منابع سخت افزاری را که برای راه اندازی ویپ با ایزابل لازم داریم، بررسی می‌کنیم.

افرادی که شروع به یادیگیری راه اندازی voip با ایزابل می‌کنند، معمولا توجهی به بحث تخصیص منابع ندارند. اما ادامه این مطلب به شما کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به نصب ایزابل داشته باشید.

نکته ای که وجود دارد این است که راه اندازی ویپ ایزابل به دو روش امکان پذیر می‌باشد.

1- نصب ایزابل به صورت مجازی ( Virtual )

در روش نصب ایزابل به صورت مجازی ما می‌توانیم از نرم افزارهای محبوبی که امروزه زیاد استفاده می‌شوند نظیر Vmware Workstation که خود این نرم افزار هم نسخه لینوکسی و هم نسخه ویندوزی آن وجود دارد و همچنین روی هایپروایزور Vmware ESXI که بسیار قدرتمند است و مستقیم روی سخت افزار نصب می‌شود یا نرم افزار Virtual Box که این هم یک مجازی ساز حرفه ای است استفاده کنیم.تماس تلفنی

2- نصب ایزابل به صورت فیزیکی

در روش نصب ایزابل به صورت فیزیکی ما یک سیستم سخت افزاری داریم که نرم افزار ایزابل را مستقیم به عنوان یک سیستم عامل روی آن نصب می‌کنیم.

نکته ای که وجود دارد این است نصب ایزابل به صورت مجازی هیچ تفاوتی با نصب به صورت فیزیکی ندارد.

هسته نسخه ایزابل 4 از توضیع لینوکس Centos 7.2 استفاه می‌کند و به هم به صورت 64 بیتی و هم به صورت 32 بیتی قابل نصب است.

Centos 7 برای اجرا نیاز به یک هسته پردازنده X86، یک گیگا بایت رم و 10 گیگا بایت هارد دیسک نیاز دارد. پس بنابراین سیستم تلفنی ایزابل رو می‌توانید با همین سخت افزار کم راه اندازی کنید.

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که همه سیستم های تلفنی از جمله ایزابل در محیط های عملیاتی بسته به نوع کاربری شما از منابع متفاوتی استفاده می‌کنند. مثلا اگر تعداد تماس های همزمان شما زیاد باشد یا از امکان ضبط مکالمات استفاده کنید خب طبیعی است که پردازش سیستم تلفنی شما نیاز به منابع بیشتری خواهد داشت.

پس فراموش نکنیم منابعی که گفته شد فقط برای نصب این سیستم و برای یادگیری است.ما در ادامه آموزش نصب ایزابل را به صورت مجازی خواهیم گفت.

آموزش نصب ایزابل روی Vmware

بعد از اینکه نرم افزار محبوب Vmware Workstation را نصب کردید آخرین نسخه سیستم تلفنی ایزایل را از اینجا دانلود کرده و برای نصب آماده می‌شویم. در حال حاضر آخرین نسخه سیستم تلفنی ایزابل 20200102 هستش که شما می‌توانید به دلخواه نسخه های قبلی را هم از همین لینک دانلود کنید.

در تصویر زیر محیط نرم افزار Vmware Workstation را مشاهده می‌کنید.

 

vmware workstation

 

حتما نحوه ایجاد یک ماشین مجازی در Vmware Workstation را می‌دانید. اما اگر برای ایجاد یک ماشین مجازی مشکل دارید به این لینک مراجعه کنید.

برای نصب سیستم تلفنی ایزابل نوع OS را  Centos7 64-bit انتخاب می‌کنیم و بعد از اختصاص منابع مورد نظر به ماشین مجازی فایل ISO ایزابل را برای بوت اضافه می‌کنیم.

نکته: تنظیمات شبکه ماشین مجازی خود را در Vmware workstation در حالت Bridge قرار دهید.

بعد از اضافه کردن فایل نصبی ماشین مجازی ساخته شده را روشن می‌کنیم. اگر تمامی مراحل را درست انجام داده باشیم با تصویر زیر مواجه خواهید شد که در اصل مرحله اول نصب سیستم تلفنی ایزابل به حساب می‌آید.

در این مرحله Test this media & install را انتخاب می‌کنید و دکمه Enter را می‌زنیم.

 

مرحله اول

 

بعد از چک کردن سخت افزار وارد این مرحله خواهید شد که از شما می‌خواهد در طی روند نصب از چه زبانی می‌خواهید استفاده کنید. زبان مورد نظر را انتخاب کرده و وارد مرحله بعد می‌شوید.

 

مرحله 2

 

در این مرحله از نصب سیستم تلفنی ایزابل کمی دقت کنید. گزینه هایی که در این مرحله مشاهده می‌کنید را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

مرحله 3

 

گزینه Date & Time تنظیمات مربوط به منطقه زمانی است که با انتخاب Asia -Tehran گزینه Done را انتخاب می‌کنیم تا وارد مرحله قبل شویم.

 

مرحله 4

 

در قسمت Installation source مشاهده می‌کنید که فایل ایزابل اضافه شده به صورت Local media انتخاب شده که می‌توانید این فایل را از طرق دیگر هم اضافه کنید.

 

مرحله 5

 

با انتخاب گزینه Software selection می‌توانید ورژن استریسک مورد نظر برای نصب را انتخاب کنید.

همچنین برای استفاده از ماژول Call center می‌توانید این ماژول کاربردی را هم همراه با ایزبل نصب کنید.

درایور Wanpipe شرکت سنگوما را هم مشاهده می‌کنید که در صورت نیاز می‌توانید نصب کنید. این درایور برای ارتباط کارت های آنالوگ و دیجیتال شرکت سنگوما با سیستم عامل لینوکس و استریسک استفاده می‌شود.

همچنین می‌توانید ماژول Call center  و درایور Wanpipe را بعدا به صورت دستی هم نصب کنید.

 

مرحله 6

 

در مرحله Installation destination که آن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تنظیمات انتخاب دیسک مورد نظر برای نصب، پارتیشن بندی و همچنین اضافه کردن پارتیشن دلخواه به سرور را می‌توانید انجام دهید.

ما در این مرحله 10 گیگ فضایی که از طریق Vmware workstation اضافه کرده بودیم را انتخاب و پارتیشن بندی را در حالت Automatically Configure Partitionnig تنظیم می‌کنیم.

 

مرحله 7

 

گزینه بعدی که Network & hostname می‌باشد، تنظیمات مربوط به شبکه سیستم تلفنی ایزابل برای مدیریت کردن این سیستم است. در این قسمت اگر در شبکه خودتان DHCP داشته باشید کارت شبکه سیستم بهصورت اتوماتیک IP دریافت می‌کند. اما اگر ندارید و یا کارت شبکه به هر دلیلی به صورت اتوماتیک IP دریافت نکرد، می‌توانید به صورت دستی تنظیمات IP را انجام داده و IP مورد نظر خود را به سیستم تلفنی ایزابل اعمال کنید.

 

مرحله 9

 

با انتخاب گزینه Configure می‌توانید تنظیمات IP را به صورت دستی و Manual به سیستم تلفنی ایزابل اعمال کنید.

 

مرحله 10

 

خب وقتی تنظیمات مربوط به Network را انجام دادید گزینه Begin installation را انتخاب کرده و برای نصب سیستم تلفنی ایزابل آماده می‌شویم.

 

مرحله 11

 

با انتخاب گزینه Begin installation با تصویر زیر مواجه خواهید شد که در این مرحله شما بایستی یک Password برای کاربر Root سیستم تعیین کنید و در صورت نیاز هم می‌توانید غیر از کاربر Root کاربر دیگری را هم در قسمت User creation ایجاد کنید.

 

مرحله 12

 

تصویر زیر ایجاد Password برای کاربر Root را نشان می‌دهد.

 

مرحله 13

 

با برگشت به مرحله قبل منتظر می‌مانیم تا فرایند نصب سیستم تلفنی ایرابل انجام شود.

بعد از اینکه نصب به صورت کامل انجام شد همانند تصویر زیر از شما می‌خواهد تا Password مربوط به Database را هم برای سرور VOIP خود تعیین کنید. لازم به ذکر است سیستم تلفنی ایزابل از پایگاه داده Maria DB استفاده می‌کند.

 

مرحله 14

 

با تعیین پسورد پایگاه داده در مرحله بعد از شما می‌خواهد تا Password مربوط به ادمین پنل وب سیستم تلفنی ایزابل را تعیین کنید.

 

مرحله 15

 

در مرحله آخر سیستم تلفنی ایزابل با تنظیماتی که انجام داده اید به صورت کامل نصب شده و می‌توانید هم به محیط Root سیستم و هم به پنل وب آن دسترسی داشته باشید.

توجه داشته باشید اگر به هر دلیلی IP مربوط به دسترسی پنل وب را فراموش کردید خیلی راحت به محض وارد شدن به محیط Root سیستم این IP را برای شما نمایان خواهد کرد.

 

مرحله 16

 

با زدن IP مربوطه در مرورگر سیستم خود برای بار اول باید گواهی SSL مربوط به ایزابل که نا معتبر شناخته می‌شود را تایید کنیدو بعد مشاهده می‌کنید که پنل وب سیستم تلفنی ایزابل باز شده و شما با کاربری Admin و Password تعیین شده توسط خودتان می‌توانید وارد شوید.

 

مرحله 17

 

در این جا مراحل نصب ایزابل به پایان می‌رسد و شما یک سیستم تلفنی را در اختیار دارید که می‌توانید از آن استفاده کنید.

مطمئن باشید با نصب این سیستم به شدت به آن علاقه مند خواهید شد چرا که محیطی کامل را در اختیار شما قرار می‌دهد. با امکانات بی نظیر ایزابل بساری از نیاز های شما را در سازمان برطرف خواهد کرد و برای توسعه آن هم راه سختی را در پیش رو نخواهید داشت.

امیدوارم این مقاله مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد. نظرات، پیشنهادات و سوالات خودتان را می‌توانید پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

شما همچنین می‌توانید PDF مقاله را از اینجا دانلود کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
×

برای شروع گفتگو کارشناس مورد نظر خود را از لیست زیر انتخاب نمایید

×