مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

ivr چیست و نحوه راه اندازی آن

IVR چیست | نحوه راه اندازی ivr در ایزابل

IVR چیست و چگونه ivr را در ایزابل راه اندازی کنیم؟

اگر با شماره تلفن شرکت ما تماس گرفته باشید در ابتدای تماس یک منوی صوتی از پیش تعریف شده برای شما پخش می‌شود. این منوی صوتی شما را راهنمایی می‌کند تا در کمترین زمان با اپراتور مد نظر خودتان و یا بخش مورد نظر خودتان صحبت کنید.

یا زمانی رادر نظر بگیرید که شما رمز عبور سرویس اینترنت خود را فراموش کرده اید، و با شماره سرویس دهنده اینترنت خود تماس میگیرید و در سریع ترین حالت ممکن بدون اینکه به کارشناسی متصل شوید رمز عبور را یا به صورت صوتی و یا به صورت پیامک دریافت می‌کنید.

مثال هایی که در بالا زده شد و همچنین مورد های فراوان دیگر همگی با سرویس ivr سیستم های تلفنی قابل پیاده سازی هستند. پس اگر می‌خواهید بدانید این قابلیت یا IVR چیست و اینکه چگونه می‌توان آن را فعال کرد در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

IVR چیست ؟

IVR مخفف Interactive voice response به معنای یک پاسخ صوتی تعاملی است. وظیفه این قابلیت که یک بخش اصلی و جدانشدنی یک سیستم تلفنی می‌باشد این است که تماس های وارد شده به مرکز تلفن را به مقصد های متفاوتی که شخص تماس گیرنده نیاز دارد هدایت کند.

نکته اینکه این سرویس، صرفا برای انقال تماس های ورودی به اپراتور انسانی پاسخ دهنده نیست بلکه از این سرویس می‌توان استفاده های گوناگونی کرد. برای مثال :

  • انتقال تماس گیرنده برای شنیدن یک فایل صوتی
  • گرفتن موجودی حساب
  • انتقال تماس گیرنده به کنفرانس
  • انتقال تماس گیرنده به صندوق صوتی
  • انتقال تماس گیرنده به نظر سنجی
  • و …

اگر نمی دانید دیزا چیست حتما روی لین کلیک کنید.

نحوه راه اندازی IVR در ایزابل:

برای ایجاد IVR در سیستم تلفنی ایزابل  وارد قسمت PBX شده سپسPBX Configuration را انتخاب می کنیم و سپس گزینه IVR را انتخاب می کنیم.

از قسمت سمت راست گزینه Add IVR را انتخاب می کنیم.

 

راه اندازی ivr

 

بعد از مراحل بالا با منوی زیر مواجه می‌شوید که توضیحات هر دام از آن‌ها به صورت جداگانه در این قسمت بیان می‌شود.

 

راه اندازی ivr ایزابل

 

Name : نام دلخواه برای IVR  مد نظر خود انتخاب کنید،  وارد کردن این فیلد الزامی است.

IVR Description : توضیحی برای این IVR وارد می‌کنیم. (اگر IVR های تو در تو زیادی در سیستم تلفنی خود داشته باشید این توضیحات می‌تواند برای شما مفید باشد.) در هر صورت وارد کردن این قسمت الزامی نیست.

Announcement : یک فایل صوتی برای IVR از لیست انتخاب می کنیم ، این صدایی است که هنگام ورود تماس گیرنده  به IVR پخش می شود.

در مقاله تغییر music on hold ایزابل نحوه ضبط صدا در ایزابل آموزش داده شده است.

Direct Dial : اگر این گزینه را بر  روی Extention تنظیم کنید وقتی  IVR پخش می‌شود کاربر می تواند داخلی مد نظر خود را شماره گیری کند در غیر این صورت امکان شماره گیری داخلی برای کاربر وجود نخواهد داشت.

Timeout : اندازه ثانیه ای است که کاربر فزصت دارد تا یک عدد را انتخاب کند.

Invalid Retries : تعداد حد اکثر دفعاتی است که کاربر عدد اشتباهی را وارد می‌کند. در صورت تجاوز این این حد کاربر خود به خود به مقصدی که در ادامه بیان می‎‌کنیم هدایت می‌شود.

Invalid Retry Recording : اگر کاربر عدد اشتباهی را وارد کرده باشد این فایل صوتی را می‌شنود.

Append Announcement on Invalid : با انتخاب این گزینه بعد از فایل صوتی  Invalid Retry Recording، فایل صوتی اصلی IVR مجدد برای کاربر تماس گیرنده پخش خواهد شد.

Return on Invalid : با انتخاب این گزینه اگر IVR حال حاضر از یک IVR پدر وارد شده باشد در صورت اشتباه وارد کردن کاربر فایل صوتی IVR پدر پخش خواهد شد. این در صورتی است که ما IVR های تو در تو و یا چنتایی داشته باشیم.

Invalid Recording : وقتی که کابر حد Invalid Retries را رد کرده باشد این فایل صوتی برای او پخش خواهد شد.

Invalid Destination : مجددا وقتی که کابر حد Invalid Retries را رد کرده باشد به این مقصد هدایت می‌شود. این مقصد می‌تواند داخلی اپراتور مد نظر ما باشد.

Timeout Retries: تعداد دفعاتی که بعد از تمام شدن زمان Timeout فایل صوتی مجدد برای کابر پخش خواهد شد.

Timeout Retry Recording: اگر کاربر عددی را وارد نکند و Timeout اتفاق بیوفتد این فایل صوتی را می‌شنود.

Append Announcement on Timeout: با انتخاب این گزینه بعد از فایل صوتی  Timeout Retry Recording، فایل صوتی اصلی IVR مجدد برای کاربر تماس گیرنده پخش خواهد شد.

Return on Timeout: با انتخاب این گزینه اگر IVR حال حاضر از یک IVR پدر وارد شده باشد در صورت وقو ع Timeout ،  فایل صوتی IVR پدر پخش خواهد شد.

Timeout Recording: وقتی که کابر حد ،Timeout Retries را رد کرده باشد این فایل صوتی برای او پخش خواهد شد.

Timeout Destination:  وقتی که کابر حد Timeout Retries را رد کرده باشد به این مقصد هدایت می‌شود.

Return to IVR after VM : با انتخاب این گزینه اگر voice mail فعال باشد، بعد از دریافت voice mail کاربر تماس گیرنده به این IVR هدایت می‌شود.

IVR Entries : در این قسمت  شما می توانید کلید های IVR را مشخص کنید. سپس مقصد مورد نظر آن کلید را مشخص کنید. در نظر داشته باشید در سیستم تلفنی ایزابل شما می‌توانید به تعداد نامحدود کلید یک تا چند رقمی تعریف کنید.

سپس Submit  را زده و حتما Apply کنید تا تنظیمات مد نظر شما اعمال شود.

برای استفاده از IVR تماس های inbound route  را به مقصد IVR ی که ساختیم هدایت می‌کنیم تا تماس های ورودی به این منی صوتی وارد شوند.

 

نتیجه گیری

IVR یکی از کاربردی ترین و مهم ترین بخش های تمام سیستم های تلفنی می‌باشد که با راه‌اندازی آن می‌توانیم سیستم تلفنی قدرتمند تر و راحتتری برای استفاده کاربرانی که با ما تماس می‌گیرند داشته باشیم.

در صورت نیاز به خدمات VOIP  با ما در تماس باشید.  سوالات خود راجب قابلیت IVR در بخش نظرات انتهای مقاله با ما در میان بگذارید.

2 پاسخ

    1. با سلام بهتره با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید یا با شماره واتس اپ 09362415063 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *