مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

لوگو سیسکو

آشنایی با سیسکو

چرا از تجهیزات سیسکویی استفاده کنیم؟

در طی چند سال گذشته بسیاری از شرکت ها یاد گرفته اند تا بتوانند حداکثر استفاده را، از بودجه IT شرکت خود ببرند. زیرا که مسئله IT هم بسیار حائز اهمیت است و هم با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی، کمی گران است.

در دهه 90 میلادی (دهه 70 شمسی) شرکت ها به راحتی بودجه بسیاری را صرف خرید سخت افزار و به روزرسانی نرم افزاری مجموعه خود می کردند، اما رفته رفته عادت خرید سخت افزار و در کل، تجهیزات کامپیوتری تغییر کرد و شرکت ها بر آن شدند تا تنها بابت چیزی که بسیار واجب هست هزینه کنند.

مشاهدات اخیر نشان می دهد که شرکت ها مجددا شروع به سرمایه گذاری بر روی بستر شبکه شرکت خود کردند تا هم از دیگر رقبا عقب نمانند و هم پتانسیل رشد را برای مجموعه خود فراهم کنند.

طبق گفته مدیر شرکت سیسکو آقای چمبرز (Chambers) :

مهم نیست کجای دنیا باشم ، هرجایی که باشم ، موضوع صحبت مدیران درباره رشد شرکت است.

در ادامه او اضافه می کند:

موضوع دومی که آنها درباره اش صحبت می کنند ایجاد بستر و پتانسیل مورد نیاز برای رشد است که با کمک علم فناوری اطلاعات می توانند این امکان را فراهم کرده و یا حتی استراتژی شرکت خود را بر مبنای این بستر یا تکنولوژی جدید تغییر دهند!

برای پیاده سازی چنین پتانسیلی، مدیران صرفا دنبال سریع ترین سوییچ های شبکه ای و یا قدرتمند ترین روترها نیستند، بلکه آنها به دنبال تجهیزاتی هستند که تمامی سرویس های شبکه شان را پاسخگو باشد و تمامی احتیاج های پرسنل مجموعه را برطرف کند.

و اما راهکار چیست ؟

در تمامی تغییرات مهم و تاریخی تکنولوژی، سیسکو پرچم دار بوده است. اکنون نیز در زمانی که تکنولوژی در سریع ترین حالت تغییر و تحول به سر می برد، این شرکتِ سیسکو هست که رتبه اول در بازار جهانیِ ( از جمله مسیریابی(Routing)، سویچینگ، امنیت و دیگر هسته های اصلی شبکه) را دارد. سیسکو مهم ترین تاثیر را در نحوه ایجاد ارتباطات در جهان دارد.

نه فقط بر اساس برتری فنی، بلکه از لحاظ ثبات اقتصادی، تعهد به نوآوری و ارجمندی ارزش مشتری نیز سیسکو مفتخر است که یکی از بهترین شرکت های دنیا می باشد.

اینکه شرکا و رقبای تجاری سیسکو را به عنوان شرکتی متعهد بر نوآوری می شناسند افتخار بزرگیست و سیسکو توانسته این مهم را با پیاده سازی استراتژی ” ساخت، شراکت و رسیدن به هدف” به دست آورد.

سیسکو اکثر محصولات خود را به صورت داخلی و بدون همکاری با شرکت های دیگر، توسعه می دهد و توانسته با استفاده از دانش مهندس های مستعد از سراسر دنیا و اختصاص بیشترین بودجه برای تحقیق و توسعه (بیش از 4 میلیارد دلار) به این مهم دست پیدا کند. سیسکو با سرمایه گزاری روی بیش از 16000 مهندس سیسکو در بیش از 1100 آزمایشگاه تکنولوژی در سراسر دنیا پیشرو در زمینه تولید و توسعه علم شبکه است.

به دلیل اینکه شرکت سیسکو در روز های اول یک استارت آپ بوده، درک درستی از پتانسیل های موجود در استارت آپ ها دارد و از زمان شروع به کار سیسکو تا کنون 110 استارت آپ را مورد  حمایت خود قرار داده است.

این کمپانی اولین ثبت اختراع خود را به شماره 5,088,032 در سال 1992 برای اختراع پروتکل IGMP  به دست آورد و بعد از آن بیش از 2000 اختراع به نام مخترین سیسکو در دفتر ثبت اختراعات ایالات متحده ثبت شده است.

 

سیسکو برای شبکه های مجموعه شما

 

موفقیت یک سازمان بنا بر توانایی های پرسنل آن سازمان است و این توانایی به شدت با کارآمد بودن ابزار و تسهیلات آن شرکت مرتبط است و کارآمد بودن این ابزار و تسهیلات منوط به کیفیت و کارایی شبکه آن سازمان هست تا بتواند آن کارایی را به پرسنل انتقال دهد و قابلیت دسترسی را فراهم سازد. به طور خلاصه موفقیت یک سازمان به کیفیت شبکه آن سازمان بستگی دارد. سیسکو نیز این موضوع را بدرستی درک می کند.

نیاز به شبکه های امن، قابل اتکا و سریع موضوع تازه ای نیست، اما امروزه با توجه به تغییر و تحولات سریع و چشمگیری که در دنیا شاهد هستیم. فراهم کردن این مدل شبکه ها بسیار حیاتی و مهم تر شده است. این روزها شرکت ها به دنبال شبکه ای سریع و کارآمد، نه تنها در دفتر مرکزی، بلکه در سایر شعب های خود نیز هستند و حتی مایلند تا پرسنلی که به صورت دورکاری مشغول هستند نیز ارتباط سریع و کارآمدی با مجموعه داشته باشند. سیسکو قادر است تا علاوه بر پاسخگویی به تمام نیاز های فوق ، با ارائه یک بستر مدیریتی منسجم ، دسترسی و مدیریت را برای IT Admin راحت تر کند.

سیسکو به دلیل نگاه یکپارچه ای که به موضوع شبکه دارد، به دنبال ساخت و توسعه راهکار هایی است که بتواند با تکنولوژی های پیشرفته روز دنیا همخوان باشد. برای مثال تکنولوژی پیشرفته ای مثل VoIP یا مجازی سازی را در نظر بگیرید، این تکنولوژی نیاز به به یک شبکه منسجم و با کیفیت دارد تا بتواند به درستی و با بالاترین کیفیت خدمت رسانی کند، شرکت های دیگر نیز با این تکنولوژی همخوان هستند اما تنوع کیفیتی زیادی بین شرکت ها وجود دارد و نتیجه آن است که با وجود تجهیزات برند های مختلف در یک شبکه، مدیریت و پیکربندی آن نیز دشوار تر خواهد شد. یا برای مثالی دیگر، تکنولوژی هوشمند QoS را در نظر بگیرید که ناگریز به امنیت و کیفیت بسیار بالای شبکه احتیاج دارد تا به درستی کار کند که خوشبختانه سیسکو در اینجا نیز با ارائه خدمات مثال زدنی و رمز نگاری قدرتمند داده ها قادر است تا این نیاز اساسی و مهم سازمانی را (صرف نظر ازینکه شما در دفتر مرکزی سازمان هستید یا یکی از شعب) پاسخگو باشد. تکنولوژی های دیگری نظیر مجازی سازی، همه و همه

 

اجزای یک شبکه

در هر بخشی از شبکه( نظیر روتینگ – سوییچینگ و…) شرکتی وجود دارد که توانسته اعتبار بسیاری در آن زمینه به دست اورد و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است. سیسکو توانسته یکی از قدرتمندترین و کم نقص ترین و پر قابلیت ترین روتر ها را درکنار سوییچ های با کیفیت، ارائه دهد.

روتینگ

روتر های سیسکو این توانایی را به شرکت ها می دهد تا بتوانند شبکه ای هوشمند، خود مدافع (Self-Defending) در کلاس بسیار بالای کیفیتی، بسازند. اینها خدماتی هستند که هزینه مالکیت پایینی دارند اما در گذر زمان ارزش بسیاری را به شما و مجموعه شما بر میگردانند.

 

این روتر ها می توانند :

  • حجم گسترده سرویس ها، پهنای باند بالا ، قابل اتکا و دسترسی پذیری بالا (Availability) و تنظیماتی که نهایت آزادی عمل را برای پیکر بندی هرگونه شبکه ای ارائه دهند.
  • کیفیت بالای خدمات و مراقبت از سرمایه شما(هزینه ای که برای خرید تجهیزات متقبل شده اید)
  • سیستم های درونکار شده ای (Embedded) که باعث کاهش پیچیدگی و هزینه نگه داری توسط اپراتور می شود.

برای شبکه شعب ها، سیسکو روتر هایی طراحی کرده است که می تواند با سرعت بسیار بالا اطلاعاتی همچون صدا، تصویر، اسناد و یا هرچیز دیگری را انتقال بدهد. برای سهل شدن امور انتقال اطلاعات، سیسکو تمامی این امکانات را در یک دستگاه مجتمع کرده تا هزینه نگه داری نیز کاهش یابد ضمن اینکه این روتر ها امکانات بسیار جدید WAN  را نیز پشتیبانی می کنند نظیر:

Optimized Edge Routing (OER): باعث انجام Load Balance  هوشمند شده و سیستمی برای جلوگیری از قطع شدن مسیر ارتباط اطلاعات (Data path) دارد.

Group Encrypted Transport (GET): که شامل VPN هایی با قابلیت های بسیار بالا می باشد.

Wide-Area Application Services (WAAS): باعث افزایش کارکرد برنامه هایی می شود که با شبکه WAN در ارتباط هستند.

جهت افزایش کارایی، روتر های سیسکو با طراحی درونکاری شده (embedded) این امکان را فراهم می کند تا 70 درصد هزینه های اپراتوری و نگه داری تجهیزات شبکه کاهش یابد. این کاهش قیمت در مقایسه با شبکه هایی هست که اجزای مختلف آن را شرکت های مختلف تامین می کنند و یکپارچه سیسکویی نیست. ضمن اینکه طراحی ماژولار سیسکو این امکان را فراهم می کند تا به راحتی سرویس های جدید را به شبکه خود اضافه کنید.

سوییچینگ

سیسکو به عنوان پرچم دار نوآوری در زمینه شبکه همواره به دنبال آن است تا به مشتریان خود امکان استفاده هر چه بیشتر از شبکه خود را بدهد.

 

چندین اختراع سیسکو به ثبت بین المللی رسیده و به عنوان یک استاندارد تعریف شده اند از جمله:

  • EtherChannel® (now the 802.3AD standard)
  • Power over Ethernet (now the 802.3af standard)
  • Multiple Instance Spanning Tree (now the 802.1s standard)
  • Interswitch Link (now the
  • 1q standard)

لازم به ذکر است سیسکو از تکنولوژی و تراشه های ASIC استفاده میکند که کارایی بالاتری نسبت به merchant silicon  دارند که توسط شرکت های دیگر استفاده می شود.

 

جمع بندی

آقای چمبرز میگوید:

در یک یا دو دهه دیگر کارایی ها 5 – 10 یا حتی 12 برابر یبشتر از چیزی که ما در گذشته شاهد آن بودیم خواهند شد  و یکی از تکنولوژی هایی که می تواند ارزش افزوده تولید شده توسط انسان ها را منتقل کند و قابلیت ایجاد این حجم از کارکرد را فراهم آورد، شبکه است.

برای اینکه شبکه مجموعه یا سازمان شما کارآمد باشد و رشد کند، بهتر است سیسکویی باشد. وقتی اطلاعات شما توسط روتر های هوشمند و قدرتمند سیسکو هدایت می شوند و توسط سوییچ های پرسرعت سیسکو منتقل می شوند و یک نرم افزار بسیار قابل اتکا نیز اینها را مدیریت می کند، می توان گفت که نتیجه کار بسیار قابل اتکا و اطمینان بوده و همین نتایج قدرتمند است که باعث رشد کسب و کار شما می شود.

منبع :

https://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/switches/catalyst-6500-series-switches/product_solution_overview0900aecd80630c78.pdf

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *