مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

موزیک انتظار ایزابل

تغییر music on hold ایزابل | کانفیگ موزیک انتظار ایزابل

موزیک انتظار در ایزابل چیست ؟ مشتری با ما تماس می‌گیرد و نیاز است که برای مدتی پشت خط بماند، مثل زمانی که قرار است به داخلی دیگری وصل شود یا اینکه برای بررسی بیشتر مدتی باید منتظر بماند، در این فاصله بیصدا بودن ما حس خوبی برای تماس گیرنده ایجاد نمی‌کند. برای حل این چالش سیستم‌های تلفنی آهنگی برای کاربر پشت خط پخش می‌کنند که در سیستم تلفنی ایزابل Music on hold نامیده می‌شود. اگر می‌خواهید با موزیک انتظار ایزابل و نحوه شخصی سازی آن آشنا شوید همراه ما باشید.

موزیک انتظار (Music On Hold) ایزابل چیست؟

زمانی که شخصی با داخلی ما تماس می‌گیرد و ما دکمه Hold بر روی آی‌پی فون خود را می‌رنیم، موزیکی برای تماس گیرنده پخش می‌شود، این موزیک در ایزابل به صورت کامل قابل سفارشی سازی و مدیریت است.

این قابلیت در منوی PBX سپس PBX Configuration و Music On Hold  قابل دسترسی است. در این قسمت به صورت پیشفرض یکسری موزیک به صورت دیفالت وجود دارد.

بیشتر بخوانید :  PBX چیست ؟

آموزش تغییر موزیک انتظار در ایزابل

کانفیگ موزیک انتظار در ایزابل در این سیستم تلفنی کار ساده ای است و پیچیدگی خاصی ندارد. فقط چند نکته وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

به این نکته توجه کنید که حذف کردن موزیک های دیفالت خود سیستم تلفنی در برخی مواقع باعث بروز مشکل خواهد شد، پس بهتر است که دسته بندی موزیک خود را ایجاد کنید.

برای ایجاد یک Music category جدید به صورت زیر عمل کنید:

1- از منوی PBX سپس PBX Configuration  وارد قسمت Music On Hold در ایزابل شوید.

 

منوی PBX

 

2- با موزیک های دیفالت خود ایزابل کاری نداشته باشید و از بخش سمت راست، Add Music Category را انتخاب کنید.

 

اضافه کردن music category

 

3- نام دلخواهی برای Category  خود انتخاب کرده و Apply Change را بزنید تا تغییرات صورت گرفته ذخیره شود.

4- دسته بندی که ایجاد کردیم را باز کنید. این قسمت محل بارگزاری فایل‌های صوتی شما است.

توجه داشته باشید که در این قسمت فقط می‌توانید از فرمت‌های MP3 و یا WAV استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از فرمت WAV است چون برای دیکد کردن فرمت MP3 بار اضافه بر روی سیستم ایجاد می‌شود.

 

 

تغییر موزیک انتظار ایزابل 3

 

برای تبدیل فایل های صوتی خود می‌توانید از نرم افزار AVS Audio converter استفاده کنید. بعد از قرار دادن فایل های صوتی خود در این نرم افزار تنظیمات خروجی را به صورت زیر قرار دهید:

فرمت WAV

Code :PCM

Channels: Mono

Sample Size: 16bit

Sample Rate: 8000

این تنظیمات بهینه ترین حالت ممکن است.

5- بعد از تبدیل فایل‌های صوتی به حالت مطلوب، وارد دسته بندی جدید شوید و Choose File  را انتخاب کرده و فایل‌های مورد نظر خود را بارگزاری کنید.

اگر چند موزیک را بارگزاری کنید موزیک اول برای کاربر اول و به همین ترتیب موزیک دوم برای کاربر دوم پخش می‌شود، برای پخش random این موزیک‌ها می‌توانید گزینه Enable Random Play را فعال کنید.

شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار WinSCP به موزیک‌هایی که بارگزاری کردید دسترسی داشته باشید. برای این کار با استفاده از نرم افزار WinSCP به سرور ایزابل خود متصل شوید و به مسیر زیر بروید:

<var – lib – asterisk – <category name

 

6- حال برای استفاده از این دسته‌بندی که ایجاد کردیم برای تماس‌های ورودی که Hold می‌شوند وارد Inbound Routes خود می‌شویم و گزینه Music On Hold را بر روی دسته‌بندی که ایجاد کردیم قرار می‌دهیم.

 

تغییر موزیک انتظار ایزابل 4

 

به همین صورت برای تماس‌های خروجی نیز، اگر تماس خروجی برقرار کنیم و نیاز باشد آن را Hold کنیم، وارد قسمت Outbound Routes می‌شویم و Music on hold را بر روی دسته‌بندی جدید قرار می‌دهیم.

 

تغییر موزیک انتظار ایزابل 5

جمع بندی

حال که با کانفیگ موزیک انتظار در ایزابل یا music on hold ویپ آشنا شدید باید بدانید که این قابلیت در قسمت‌های دیگر مانند Ring Group  و صف هم کاربرد دارد، پس کانفیگ اولیه آن در هنگام راه اندازی پروژه ویپ خود را در لیست کارهای خود قرار دهید.

ممنون از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید اگر مشکلی در راه اندازی این قابلیت و همچنین سوالی در زمینه خدمات VOIP دارید هم از بخش نظرات هم از طریق واتس اپ می‌توانید با کارشناسان آوش نت در تماس باشید.

2 پاسخ

  1. سلام من یک موزیک انتظار برای ویپم دانلود کردم هرچقدر سعی میکنم نمیتونم بزارم و اجرا نمیشه . چجوری میتونید کمکم کنید؟

    1. سلام وقت شما بخیر. اگر تمامی مراحلی که در مقاله گفته شد رو به درستی بررسی کردید و امتحان شده . در واتس اپ شرکت برای ما پیام بزارید تا با متخصصین ویپ ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *