مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

کابل شبکه چیست

کابل شبکه چیست | انواع کابل شبکه و معرفی کامل

کابل شبکه چیست؟ چگونه عمل می‌کند؟ چگونه بهترین نوع آن را برای کار و شرایط موجود انتخاب کنیم؟ هر سوالی در مورد کابل شبکه در ذهن شما ایجاد شده، در این مقاله پاسخ داده خواهد شد.

این مقاله برای افراد تازه وارد به دنیای شبکه که اطلاعات زیادی از اینکه کابل شبکه چیست ندارند، مناسب است. همچنین مناسب برای افرادی که تصمیم به راه‌اندازی شبکه دارند و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که انواع کابل شبکه چیست و چه کاربردهایی دارند.

کابل شبکه چیست

برخی از مطالب مهم این مبحث را در قالب ویدیو برای شما تهیه کردیم.

کاربرد کابل شبکه چیست

کابل شبکه به زبان ساده رابط بین دستگاه‌ها برای اتصال و انتقال داده است که در بستر شبکه اتفاق میفتد. اطلاعات دراین کابل بین مبدا و مقصد در جریان است. یک مثال واضح، اینترنت است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های شبکه کامپیوتری نیز مورد مناسبی برای مثال هستند تا این نوع کابل‌ها قابل فهم‌ شوند.

کابل اترنت نیز در شبکه محلی (LAN)، شبکه شهری (MAN) و شبکه جهانی (WAN) استفاده می‌شود. کابل‌هایی که برای اتصال دستگاه‌هایی مانند سوئیچ‌ها، روترها و کامپیوترهای شخصی برای انتقال داده استفاده می‌شوند، کابل اترنت هستند.

کابل شبکه چیست

فرق سیم و کابل

مفهوم سیم و کابل کاملا متفاوت است. در حالی که در برخی منابع این دو به عنوان مترادف یکدیگر استفاده می‌شوند. برای اینکه در این مقاله این دو مفهوم با هم اشتباه گرفته نشوند، توضیح کوتاهی از آن‌ها ارائه می‌دهیم.

سیم به یک یا چند رشته فلزی گفته می‌شود که معمولا جنس آن‌ها از فلز مس یا آلومینیوم است. این رشته‌های فلزی توسط یک عایق پلاستیکی پوشانده شدند. اما کابل به مجموعه‌ای از سیم‌ها گفته می‌شود که درون یک محفظه پلاستیکی بزرگ‌تری قرار گرفتند.

فرق کابل و سیم

کابل برق مثال واضحی برای بیان تفاوت سیم و کابل است. این کابل از دو رشته سیم به نام‌ فاز و نول تشکیل شده است.

برای پشتیبانی تخصصی شبکه کلیک کنید.

کابل شبکه چگونه کار می‌کند؟

شاید جالب باشد بدانیم این سیم چگونه داده‌ها را از مبدا به مقصد ارسال می‌کند و چه فرآیندی را طی می‌کند.

داده‌هایی که برای ما قابل فهم هستند، هنگام انتقال توسط سیم از یک دستگاه به دستگاه‌های دیگر طی فرآیندهای نرم افزاری و سخت افزاری به کدهای صفر و یک تبدیل می‌شوند و بعد از آن به همان صورت اولیه به مقصد تحویل داده می‌شود.

کابل شبکه چگونه است

سوکت RJ45

سوکت کابل شبکه، RJ45 نام دارد. رشته سیم‌هایی که توسط یک عایق، سیم را تشکیل می‌دهند به وسیله سوکت قابل استفاده می‌شوند. به سوکت، جک شبکه نیز می‌گویند.

در تصویر زیر نمونه‌ای از مدل سوکت دار را مشاهده می‌کنید. سوکت زدن سیم ها با توجه به نوع کابل انجام می‌شود. به همین دلیل برای کابل‌های شبکه متفاوت، سوکت‌های مختلفی وجود دارد.

سوکت RJ45

ترتیب رنگ بندی کابل های شبکه

سیم‌های شبکه در سوکتی که در بالا توضیح داده شد قرار می‌گیرند. کابل‌ها استانداردهای مختلفی دارند.

در استاندارد 568A به این ترتیب می‌باشد: سفیدسبز، سبز، سفیدنارنجی، آبی، سفیدآبی، نارنجی، سفیدقهوه‌ای، قهوه‌ای.

در استاندارد 568B به ترتیب سفیدنارنجی، نارنجی، سفیدسبز، آبی، سفیدآبی، سبز، سفیدقهوه‌ای، قهوه‌ای می‌باشد.ترتیب رنگ بندی کابل شبکه

با توجه به هر کدام از استانداردها، به ترتیب گفته شده سیم‌ها را در سوکت قرار می‌دهیم. از بین این سیم‌ها، چهار سیم وظیفه انتقال سیگنال را بر عهده دارند. چهار سیم دیگر نیز برای استفاده‌های جانبی تعبیه شدند.

در کابل شبکه ضربدری یک طرف استاندارد 568A و طرف دیگر استاندارد 568B استفاده می‌شود. دلیل این امر آن است که هر دو طرف این نوع کابل‌ها به یک کامپیوتر متصل می‌شوند. به همین دلیل از دو استاندارد معکوس استفاده می‌شود تا مسیر ارسال و دریافت در دو طرف آن منطبق باشد.

کابل ضربدری شبکه

اما در کابل کشی مستقیم برای هر دو طرف کابل از استاندارد 568A استفاده می‌شود. این نوع کابل کشی برای اتصال یک کامپیوتر به دستگاه‌های دیگر مثل هاپ، سوییچ، روتر و… به کار می‌رود.

در حالت معمولی برای اینکه ارسال در یک طرف و دریافت در طرف دیگر انجام شود، باید رنگ کابل‌ها در یک طرف معکوس شود. ولی چون در مدل مستقیم در یک طرف کامپیوتر و در طرف دیگر دستگاه شبکه را داریم و آن دستگاه خودش پورت را معکوس می‌کند پس دیگر نیازی به معکوس کردن کابل نیست.کابل شبکه مستقیم

فرق کابل شبکه رشته‌ای و مفتولی

این کابلها دارای مغزی است که از سیم تشکیل شده است. از این نظر به دو نوع مفتولی و رشته‌ای تقسیم می‌شوند.

سیم در مدل مفتولی به صورت یک تکه است و معمولا از فلز مس برای ساخت آن استفاده می‌شود.

 • مناسب برای ارسال داده در مسافت‌های دور
 • شکننده در برابر خم شدن
 • مناسب برای کابل کشی به صورت افقی
 • هزینه تولید کم

سیم در کابل شبکه رشته‌ای از چند رشته باریک مس تشکیل شده است. در این نوع در هر کدام از هشت سیم، هفت سیم باریک دیگر وجود دارد. در نهایت در یک کابل رشته‌ای 56 رشته سیم وجود دارد.

 • مناسب برای ارسال داده در مسافت‌های کوتاه
 • مقاوم در برابر خم شدن
 • هزینه تولید بالا

کابل رشته‌ای انعطاف بیشتری دارد. اما نوع مفتولی دوام بیشتری دارد. از کابلهای مفتولی برای مسافت‌های بیشتر استفاده می‌شود. اما هزینه نوع رشته‌ای خیلی بیشتر از مفتولی است.

کابل شبکه رشته ای و مفتولی

هدروم کابل شبکه چیست

هدروم کابل اصطلاحی تخصصی و عددی بر حسب دسی بل (db) است که کیفیت عملکرد کابل را نشان می‌دهد. این عدد از طریق دستگاهی مشخص می‌شود. بر اساس پارامترهایی مانند تاخیر در انتقال داده، سرعت آن، طول کابل، مقاومت آن و… تعیین می‌شود.

هدروم کابل شبکه

انواع کابل شبکه و کاربرد آنها

دسته/نام کابل
حداکثر سرعت پشتیبانی شده
پهنای باند
مورد استفاده
Cat 1
1Mbps
1MHz
برای داده استفاده نمی شود
Cat 2
4Mbps
10MHz
برای شبکه Token Ring
Cat 3
10Mbps
16MHz
10BASE-T Ethernet
Cat 4
20Mbps
20MHz
برای شبکه Token Ring
Cat 5
100Mbps
100MHz
100BASE-T Ethernet
Cat 5e
1000Mbps
100MHz
1000BASE-T Ethernet
Cat 6
10Gbps
250MHz
10GBASE-T Ethernet
Cat 6a
10Gbps
500MHz
10GBASE-T Ethernet
Cat 7
10Gbps
600MHz
10GBASE-T Ethernet
Cat 8
up to 40Gbps
10GBASE-T

سیم های شبکه به سه نوع اصلی زوج به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری تقسیم می‌شوند که در ادامه به صورت مجزا در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد. از هر کدام نیز در موارد خاصی استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید: جدول تعرفه خدمات کابل کشی شبکه

کابل شبکه زوج به هم تابیده

رایج‌ترین و اقتصادی‌ترین نوع سیم شبکه، کابل زوج به هم تابیده (Twisted Pair) است که از چهار زوج سیم رنگی به هم تابیده شده تشکیل شده است. قطر هر کدام از سیم‌ها معمولا بین 0.4 تا 0.8 میلیمتر است.

این نوع کابل چهار رنگ اصلی دارد: آبی، قهوه‌ای، نارنجی و سبز. هر کدام از این سیم‌ها با یک سیم سفید رنگ به هم تابیده شدند.

پس همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، چهار زوج سیم آبی و سفید، قهوه ای و سفید، نارنجی و سفید، سبز و سفید به هم تابیده شدند.

کابل شبکه زوج به هم تابیده

این نوع کابل دارای دو مدل روکش دار (Shielded) و بدون روکش (Unshielded) است. کابل روکش‌ دار به اختصار STP و کابل بدون روکش UTP نامیده می‌شوند.کابل شبکه utp و stp

کابل شبکه زوج به هم تابیده روکش دار (STP)

یک نوع از کابل‌های زوج به هم تابیده دارای روکش هستند. در این مدل شیلد دار به دور هر کدام از زوج سیم‌ها یک فویل قرار دارد. در نهایت دور تمام زوج سیم‌ها را نیز روکش یا شیلد پوشانده است. این روکش، نویز و تداخل‌های الکترونیکی را کاهش می‌دهد.

کابل شبکه زوج به هم تابیده روکش دار

اگر مایل هستید بیشتر بدانید مدل شیلد دار چیست انواع کابل STP را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 •  U/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم را پوشانده است.

کابل شبکه U/FTP

 • F/UTP: یک فویل دور چهار جفت سیم وجود دارد.

کابل F/UTP

 • S/UTP: یک شیلد دور چهار جفت سیم قرار دارد.

کابل شبکه S/UTP

 •  SF/UTP: یک شیلد و یک فویل، دور هر چهار جفت سیم وجود دارد که به آن STP هم گفته می‌شود.

کابل شبکه SF/UTP

 • S/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم و یک شیلد دور چهار جفت سیم قرار دارد.

کابل شبکه S/FTP

 • F/FTP: یک فویل دور هر جفت سیم و یک فویل دیگر دور همه سیم‌ها وجود دارد.

کابل شبکه F/FTP

 • SF/FTP: محافظ بافته شده و فویل دور سیم‌ها وجود دارد و علاوه بر این، هر جفت سیم هم فویل دارد. در شبکه‌هایی استفاده می‌شود که امنیت و اهمیت بالایی دارند و این نوع گران‌ترین نوع سیم نیز محسوب می‌شود.

کابل شبکه SF/FTP

کابل شبکه زوج به هم تابیده بدون روکش (UTP)

در این نوع کابل، هر هشت سیم به صورت جداگانه به وسیله مواد عایق پوشانده شدند و هر زوج سیم به هم تابیده شدند. همانطور که از نام آن پیداست هیچ گونه روکشی برای زوج سیم‌ها وجود ندارد.

کابل شبکه زوج بهم تابیده بدون روکش

از انواع این کابل می‌توان Cat7، Cat6a، Cat6، Cat5 و… نام برد. در نام این نوع کابل‌ها، Cat مخفف واژه Category به معنای رده است و در واقع نشان دهنده سرعت انتقال داده توسط سیم است.

هر چه رده این کابل‌ها بالاتر می‌رود، توانایی انتقال بیشتری دارند و تداخل کمتری ایجاد می‌کند. جدول کابلها و اطلاعات کامل آن را در زیر مشاهده می‌کنید.

جدول کابل شبکه

کابل شبکه Cat6

مدل 10 متری cat6 یکی از انواع این کابل است. طبق جدول بالا، این کابل با سرعت 10 گیگابایت در ثانیه پهنای باند مناسبی دارد. برای اینکه این سرعت را ارائه دهد نباید بیشتر از 55 متر باشد. که طول کم شاید یکی از معایب آن باشد.

cat6 به صورت حلقه‌ای نیز موجود است که متراژ متفاوتی دارند. در کابل کشی دوربین مداربسته معمولا از طیف محدودی از کابل‌ها استفاده می‌شود. سیم دوربین می‌تواند Cat6 باشد.

کابل cat6 شبکه

موارد استفاده از کابل‌های شبکه CAT6

شاید بتوان گفت بیشترین کابلی که در شبکه در حال حاضر مورد استفاده است همین cat6 است. از این کابل برای اتصال کامپیوتر به مواردی مانند سوئیچ و روتر و اتصال کلی شبکه استفاده می‌شود. همچنین برای دسترسی به اینترنت هم از این کابل معمولا استفاده می‌شود.

کابل شبکه Cat7

این نوع کابل نیز با سرعت بیشتر از 10 گیگابایت در ثانیه داده را انتقال می‌دهد. بیشترین طولی که می‌تواند داشته باشد 100 متر است که نسبت به cat6 طول بیشتری دارد.

کابل شبکه کواکسیال

کابل کواکسیال یک لایه مرکزی دارد که هادی الکتریکی است و عایق بندی نیز دارد. این لایه و عایق از تداخل و نویز الکتریکی در سیگنال جلوگیری می‌کند.

لایه مرکزی همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید یک سیم نازک است که به صورت تابیده یا ساده در جای خود قرار می‎‌گیرد. دور این سیم مسی یک عایق قرار دارد. روی این عایق، فلز یا مس به صورت بافته شده و مشبک قرار گرفته است. در نهایت تمام این ساختار ذکر شده در یک عایق بیرونی قرار می‌گیرند.

کابل کواکسیال

انواع کابل کواکسیال

 • Thinnet (نازک)

این مدل کابل کواکسیال نرم و منعطف است. به همین دلیل کار کردن با آن آسان است و از آن بسیار استفاده می‌شود. در این نوع، کابل به صورت مستقیم به کارت شبکه متصل می‌شود. این کابل توانایی فرستادن سیگنال‌ها را تا مسافت حدودی 185 متر دارد. این دسته از کابل کواکسیال اکثرا در شبکه های کامپیوتر و سیستم رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای انتقال تصاویر نصب دوربین مدار بسته و سیستم‌های کنترل از راه دور مناسب نیست.

 • Thicknet (ضخیم)

این مدل کابل نیز منعطف است ولی ضخامت بیشتری دارد. هسته مسی این مدل ضخیم‌تر از مدل نازک آن می‌باشد. به همین دلیل می تواند سیگنال‌ها را در مسافت طولانی‌تری ارسال کند. این مسافت تا فاصله 500 متری را پشتیبانی می‌کند. در نتیجه به همین دلیل از Thicknet به عنوان ستون اصلی به منظور متصل شدن شبکه‌های Thinnet کوچک به یکدیگر استفاده می‌شود.کابل کواکسیال نازک و ضخیم

کاربرد کابل کواکسیال

از کابل کواکسیال برای مسافت‌های زیاد و طولانی استفاده می‌شود تا ارتباط بین شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و تلفنی را برقرار کند. همچنین نوع کوتاه این کابل برای ایجاد ارتباط بین وسایل تصویری خانگی مناسب است. منتقل کردن سیگنال از آنتن به گیرنده، از ایستگاه تلویزیونی به گیرنده‌های تلویزیون و از دکل رادیویی به گیرنده رادیویی و دیگر موارد مشابه نیز از کاربردهای کابل کواکسیال است.

کابل فیبر نوری

فیبر نوری که معمولا از جنس سیلیسیم دی ‌اکسید است، داده‌ها را توسط نور لیزر انتقال می‌دهد. یک کابل فیبر نوری از مجموعه ای از این فیبرها تشکیل شده و کمتر از یک اینچ قطر دارد. این نوع کابل کاملا با کابل‌های زوج به هم تابیده شده و کواکسیال متفاوت است. در آن‌ها از سیم‌های مسی استفاده شده است و کابل فیبر نوری از شیشه ساخته شده است.

از فیبر نوری می‌توان برای ایجاد ارتباط میان شبکه‌هایی که فاصله زیادی از هم دارند، استفاده کرد. برای مثال می‌تواند شبکه‌های LAN را به هم متصل کند.

کابل شبکه فیبر نوری

کابل فیبر نوری دو نوع دارد:

 1. Single Mode که برای مسافت‌های خیلی طولانی استفاده می‌شود.
 2. Multi Mode حجم داده‌های بیشتری را می‌تواند انتقال دهد.

کابل شبکه Indoor و Outdoor

کابل شبکه Indoor یا  فضای داخل ساختمان، معمولا دارای روکش از جنس PVC یا LSZH است. به همین دلیل عواملی مانند آب، گرما، سرما، گرد و غبار، نور خورشید، ضربه و … ممکن است به آن آسیب وارد کند و به مرور زمان فرسوده شود.

کابل شبکه اوت دور

ولی مدل اوت دور روکش اضافی دارد که باعث می‌شود در برابر عوامل محیطی مقاوم باشد. سیم بیرونی دارای یک روکش PE مشکی رنگ است. و در حالتی که قرار است زیر خاک باشد علاوه بر روکش PE، یک لایه Steel Armorded و یک لایه سم دارد که باعث جلوگیری از آسیب دیدن توسط حیوانات جونده مانند موش می‌شود.

کابل شبکه پچ کورد چیست

پچ کورد در واقع یک سیم از نیم متر تا بیست متر است که در دو سر آن یک سوکت  RJ45 وصل شده است.

کابل شبکه پچ کورد

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه چیست

 • کابل پچ کورد توسط کارخانه‌های سازنده و به وسیله یک دستگاه سوکت زده شدند و معمولا نسبت به کابل‌هایی که به صورت دستی سوکت زده می‌شوند مرتب و زیباتر به نظر می‌آیند.
 • پچ کوردها از نظر رنگ، تنوع زیادی دارند و در مواردی که کابل کشی زیادی دارند می‌توان از این نوع کابل‌ها با رنگ‌های متفاوت استفاده کرد.
 • پچ کوردها عموما در طول‌های کوتاه‌تری استفاده می‌شوند. به همین دلیل نویز کمتری دارند.
 • در کابل‌های شبکه چون به صورت دستی سوکت زده می‌شود، امکان اشتباه نیز وجود دارد. اما در پچ کوردهای آماده احتمال خطا کمتر است.
 • حداکثر سیم از نظر اندازه را می‌توان به مقدار نیاز سوکت زده تا آماده استفاده شود. در صورتی که پچ کوردها در اندازه‌های خاصی تولید شدند.
 • پچ کوردها از زوج سیم‌های مسی و افشان ساخته شدند. اما کابل‌های شبکه دارای هادی از نوع مفتول هستند.

برای خدمات دوربین مدار بسته کلیک کنید.

کابل شبکه جمع شو چیست

سیم های شبکه جمع شو کابلی است که مطابق شکل جمع می‌شود. سبک است و به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به شکل قرقره‌ای است و می‌توانید در هر ابعاد و اندازه‌ای از آن استفاده کنید. به این صورت که با کشیدن کابل از هر دو طرف به اندازه دلخواه درمی‌آید. همچنین به سادگی قالب حمل است. در این مدل همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید معمولا از مدل تخت استفاده می‌شود.

کابل شبکه جمع شو

کابل شبکه بی سیم

شبكه‌های بی سيم شامل دستگاه مركزی (Access Point) هستند كه هر کدام از آن‌ها می‌توانند حداكثر تا فاصله 30 متری را پشتیبانی شبکه کنند. این نوع کابل نیز انواع مختلفی دارد که از حوصله این مقاله خارج است. اما نکاتی در خصوص مدل با سیم و بی سیم را در ادامه عنوان خواهیم کرد.

امکان قطع شدن در کابل بی سیم بیشتر از با سیم است. تجهیزات کابلی در این زمینه بیشتر مورد اعتماد هستند. این نوع تجهیزات هزینه کمتری نسبت به کابل بی سیم دارند. البته نصب و راه‌اندازی شبکه هاب بی سیم مشکلات و پیچیدگی کمتری دارد.

اما در نهایت انتخاب هر کدام از این دو نوع کابل بستگی به شرایط نصب و راه اندازی دارد. برای هر شرایطی یک نوع سیم شبکه مناسب است.

کابل شبکه بی‌سیم

کابل شبکه به usb

سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای اینکه لپ تاپ خود را به یک پورت LAN وصل نمایید کابل به usb است.

کابل شبکه به usb

کابل شبکه ضد نویز

نویز معمولا در همه سیستم‌ها وجود دارد و به صورت کامل از بین نمی‌رود. اما می‌توان با استفاده از روش‌هایی تاثیر آن را کمتر کرد. با به کار بردن کابل شبکه شیلد دار می‌توان نویز را کاهش داد. همچنین با پیچاندن سیم‌ها به یکدیگر در کابل شبکه زوج به هم تابیده، نویز کمتر می‌شود. بین سیم‌های سیگنال و منبع تغذیه نیز باید فاصله حفظ شود.

کابل شبکه صنعتی

کابل‌هایی که در صنعت استفاده می‌شوند سیمهای شبکه صنعتی نام دارد. همانطور که مشخص است نسبت به مدل معمولی باید مقاومت بیشتری داشته باشند.

یک شبکه برق شهری را در نظر بگیرید. کابل‌هایی که برای این شبکه استفاده می‌شود اگر مقاومت لازم را در مقابل حوادث طبیعی و… نداشته باشد به زودی خراب می‌شوند. معمولا این مدل، سیم ضد حریق هستند. در واقع این نوع کابل‌ها روکش خاص و متفاوتی دارند.

کابل شبکه صنعتی

کابل شبکه تمام مس چیست

مدل تمام مس کابلی است که تمام مغزی‌های آن از جنس مس خالص هستند. به آن CCC هم گفته می‌شود. این نوع کابل‌ها نسبت به CCA کیفیت بسیار بالاتری دارند. کابل‌های CCA دارای مغزی از جنس آلومینیوم هستند که با یک لایه مس پوشانده شدند.

کابل‌های CCC دارای انعطاف پذیری و رسانایی بیشتری هستند. قیمت بالاتری هم دارند. واضح است که اگر به دنبال کابل شبکه ارزان هستید حتما کیفیت پایین‌تری را دریافت خواهید کرد.

کابل شبکه تمام مس

خرید کابل شبکه

فرقی نمی‌کند انتخاب شما کابل شبکه ساخت ایران باشد و یا کابل خارجی را بپسندید، مارک این کابلها کدام باشد و چنین مسائلی جز موارد اصلی انتخاب مدل سیم نیست.

شما ابتدا باید تعیین کنید کابل را برای چه کاری نیاز دارید. سپس ویژگی‌هایی که باید آن کابل دارا باشد را بررسی کنید و از کابل‌های معرفی شده در این مقاله انتخاب کنید.

شما می‌توانید برای راه اندازی شبکه و اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

واتس اپ

 

نگهدارنده کابل های شبکه چیست؟

این نگهدارنده ها که در زبان انگلیسی cable manager گفته می‌شود برای مرتب سازی و آرایش و نظم دهی به کابل های برق، شبکه و پچ کورد داخل جعبه هایی به نام رک استفاده می‌شود.

از انواع آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نگهدارنده های افقی
 2. نگهدارنده های عمودی
 3. نگهدارنده های قلاب دار
 4. نگهدارنده های درپوش دار

 

جمع بندی

برای خرید یک کابل خوب حتما باید اطلاعات کاملی در این زمینه داشته باشید. تمام تلاش ما در این مقاله شناساندن انواع کابل شبکه به شما و پاسخ دادن به هر گونه سوال در این زمینه بود.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید، متشکرم. پذیرای نظرات، پیشنهادات و سوالات شما در این زمینه هستیم.

14 پاسخ

  1. بنظرم بیشتر بستگی به پروژه ای که دارید کار می‌کنید داره تا اینکه همیشه یکسان باشه . بودجه نوع شبکه و… خیلی تاثیر گذاره

 1. جناب سلام برای یک مغازه که 5 نفر کارمند داره و یک مودم و یک کیس کامپیوتر بعنوان سرور از چه کابل شبکه ای استفاده کنیم بهتره؟
  کارشون هم نیاز به سرعت خیلی بالا نداره و با وسایل خیلی معمولی داره راه اندازی میشه. ممنون میم اگه راهنمایی کنید که چه کابلی بخرم برای راه اندازی

  1. با سلام
   تعداد نود ربطی به کابل شبکه نداره ولی برای سرعت فعلا مناسب ترین CAT6 هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *