مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

مجازی سازی شبکه

راهکار های مجازی سازی | مجازی سازی شبکه

تکنولوژی مجازی سازی :

قبل از هر چیز یک تعریف کلی اگر بخواهیم در مورد مجازی سازی بگوییم، باید اشاره کرد که مجازی سازی راهکاریست که کمک می‌کند بتوانیم از منابع سخت افزاری سرورها، مصرف انرژی، هزینه ها و مدیریت کاربران بهترین بهره وری را داشته باشیم. به طور کلی این تکنولوژی راه کار های مختلفی را ارائه می‌کند که یکی از مهمترین آنها مجازی سازی شبکه است.

سازمان های زیادی مجبور به استفاده از این سیستم خواهند بود چرا که کامل ترین راه کار درعین سادگی برای بهبود عملکرد شبکه را خواهد داشت و ما در این مقاله قصد داریم این راهکار های مفید، همچنین راه کار هایی که این سیستم در اختیار ما قرار می‌دهد را بررسی کنیم.

تکنولوژی مجازی سازی در شبکه چیست؟

در سال های قبل سازمان ها برای مدیریت کارمندهای خود و همچنین بالا بردن سطح کیفیت خدمات خود با مشکلات زیادی از قبیل نبود بستری واحد برای مدیریت روبه رو می‌شدند. امروزه با اضافه شدن ابزار ها و پلتفرم های حرفه ای به طور کامل مشکلات زمان قدیم در رابطه با مدیریت منابع و همچنین کاهش هزینه ها حل شده است.

منظور از مجازی سازی شبکه شبیه سازی نمونه سخت افزاری یک سرویس دهنده در قالب نرم افزار مثل سرور یا استورج را می‌گویند. این قالب نرم افزاری دقیقا همان عملرد فیزیکی را خواهد داشت.

 

مجازی سازی چیست

 

این تکنولوژی به شما اجازه می‌دهد از منابعی قرار است در اختیار کاربر بگذارید بهترین بهره را ببرید. به طوری که همه سرور های دلخواه خود را به صورت متمرکز در یک جا داشته باشید و نیاز به تهیه سرور فیزیکی جدا برای هر سرویس مودر نیاز خود نداشته باشید.

این منابع شامل CPU، RAM، Storage و … هستند که به صورت کاملا مدیریت شده در اختیار کاربر قرار می‌گیرند. پس این تکنولوژی امکان راه اندازی چند ماشین مجازی (VM) روی یک سرور فیزیکی را فراهم می‌کند.

راهکار های مجازی سازی شبکه های کامپیوتری

همانطور که گفته شد به وسیله راه کارهایی که این سیستم در اختیار ما قرار می‌دهد، می‌توانیم از منابع سخت افزاری که در اختیار داریم بهترین بهره را ببریم. همچنین در هزینه های شرکت صرفه جویی کنیم.

اما از انواع مجازی سازی در شبکه به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

1- مجازی سازی شبکه

قابلیت ارائه دیوایس های فیزیکی موجود درشبکه در قالب مجازی را مجازی سازی تجهیزات شبکه می‌گویند. در واقع با استفاده از این سیستم دیوایس هایی نظیر (سوییچ ها، فایروال ها، دستگاه های Load Balancing و… ) را می‌توانید به صورت مجازی پیاده سازی کنید.

این کار نه تنها هزینه خرید دیوایس های سخت افزاری را کاهش می‌دهد، بلکه سازگاری بهتر با محیط مجازی سازمان را به ارمغان می‌آورد.

نکته قابل توجه این است که این سیستم از لایه های 2 و 3 فرا تر رفته و در لایه های 4 و 7 شبکه قابل استفاده خواهد بود.مدیریت این راه کار بسیار ساده تر خواهد بود و سازمان بدون تماس فیزیکی با زیر ساخت شبکه خود آن را مدیریت خواهد کرد.

یک نمونه بارز از نرم افزار ها نرم افزار Vmware NSX است.

 

مجازی سازی شبکه

 

2- مجازی سازی سرور

این مدل قابلیت استفاده از تمام منابع فیزیکی یک سرور است. این راه کار در دیتا سنتر ها کمک می‌کند چندین سیستم عامل را تنها با استفاده از یک نرم افزار ( Hipervisor ) روی یک سرور فیزیکی استفاده کنید و منابع آن سرور را به صورت بهینه استفاده کنید.

در سطح بالا تر می‌توانید چند سرور مجازی را در قالب Server Cluster تقسیم کنید و مدریت سرور ها در دیتا سنتر را ساده تر کنید.

 

مجازی سازی سرور

 

3- مجازی سازی استوریج

یکی دیگر از راه کار های مقرون به صرفه در سازمان این مدل است. این سیستم به شما کمک می‌کند تمامی دیسک های فیزیکی دیتاسنتر را در یک Cluster طبقه بندی کنید و به راحتی با یکپارچه سازی دیسک ها مدیریت فضای ذخیره سازی دیتا سنتر را ساده کنید.

این تکنولوژی قابلیت های انتقال اطلاعات و Replicate از نقطه ای به نقطه دیگر را ساده و هزینه های مدیریت چندید دیوایس ذخیره سازی را کاهش می‌دهد.یکی محصولات شرکت Vmware که در زمینه Software Define Storage فعالیت دارد ( VSAN (Virtual Storage Area Network است که به شما کمک می‌کند دیسک های فیزیکی موجود در دیتا سنتر خود را به صورت طبقه بندی شده و Shared در اختیار ماشین های مجازی قرار دهید.

 

مجازی سازی استورج

 

4- مجازی سازی دسکتاپ و اپلیکیشن

راه کار بی نظیر دیگری که امروزه کاربرد زیادی برای سازمان ها فراهم کرده است  VDI  و اپلیکیشن است.

در نظر بگیرید برای هر کارمند در سازمان یک سیستم کامپیوتر نیاز دارید. شما برای این سیستم ها باید دستکتاپ، نرم افزار ها و اپلیکیشن های مختص به کاربر را نصب کنید. اینکار صرفه نظر از هزینه زیاد زمان زیادی هم از شما خواهد گرفت.

 

مجازی سازی اپلیکیشنمجازی سازی دسکتاپ

 

 

 

 

 

 

این مدل این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید برای هر کاریر روی یک سرور مرکزی به صورت مجازی دسکتاب بسازید و از طریق شبکه آن را در اختیار کاربر بگذارید. در این حالت شما برای هر تعداد کاربری که دارید فقط یک بار سیستم عامل و نرم افزار نصب می‌کنید.

در این مدل شما نیای به سیستم کامپیوتری قدرتمندی برای کاربر ندارید و توسط دستگاه هایی که زیرو کلاینت نام دارند این دسکتاپ را در اختیار کاربر قرار می‌دهید.

مجای سازی اپلیکیشن هم به همین صورت امکان پذیر خواهد بود و شما می‌توانید فقط اپلیکیشن را از طریق این بستر به کاربر ارائه کنید.

نرم افزارهای مجازی سازی شبکه

از معروف ترین شرکت هایی که به صورت تخصصی در حوزه این تکنولوژی کار می‌کنند و راه کار های متنوعی را ارائه می‌دهند می‌توان به:

  • شرکت Vmware
  • شرکت Citrix
  • شرکت Microsoft
  • شرکت Redhat

شرکت Vmware

هر کدام از این شرکت ها نرم افزار های بسیار کاربردی را برای حوزه های مختلف حوزه های شبکه، سرور، دسکتاپ، اپلیکیشن و استورج ارائه می‌دهند. به طور مثال شرکت Vmware با محصول Vmware vSphere که یکی از مهمترین محصولات در حوزه این تکنولوژی است قدرت نمایی می‌کند.

شرکت Vmware با محصول Horizon View به عنوان یک مجازی ساز دسکتاپ محبوبیت خوبی را در اکثر سازمان ها دارا است.

 

مجازی سازی

شرکت Citrix

شرکت Citrix یکی از قدرتمند ترین نرم افزار ها را در حوزه  دسکتاپ، اپلیکیشن و رایانش ابری با محصول Xen App and Xen Desktop دارا می‌باشد. این شرکت با یکی از سلوشن های قدرتمند در حوزه رایانش ابری هم از محبوبیت بالایی بین کاربران برخوردار است.

 

مجازی سازی سیتریکس

شرکت Microsoft

شرکت مایکروسافت هم که به عنوان بزرگ ترین شرکت نرم افزاری دنیا شناخته می‌شود، در ارائه راه کار های متنوع مجازی سازی عملکرد شبکه حرکت کرده است.

این شرکت در سال 2008 زمانی که ویندوز سرور 2008 را ارائه کرد همراه با آن محصول Hyper-V را به عنوان یک نرم افزار مجازی ساز ارائه داد و ادعا کرد در این مدل تکنولوژی قصد صدر نشینی را دارد.

 

مجازی سازی مایکروسافت

شرکت Redhat

و اما آخرین شرکتی که به شدت در این حوزه از نوع لینوکس کار می‌کند شرکت Redhat است که طی دو دهه گذشته به عنوان برترین شرکت متن باز دنیا شناخته می‌شود. شرکت Redhat در سال 2009 راه کار مجازی ساز خودرا عرضه کرد. محصولات این شرکت با مجازی ساز سرور یا هایپروایزور ( KVM ( Kernel-Based Virtual Machine و محصول مجازی ساز( SPICE ( Simple Protocol for Independent Computing Environment شاخته می‌شود. این نرم افزار ها ماملا بر اساس استاندارد های منبع باز بوده.

 

مجازی سازی لینوکس

 

نمونه ای از مجازی ساز های سرور و دسکتاپ این شرکت با نام( RHEV ( Red Hat Enterprise Virtualization و همچنین سرور RHEL ( Red Hat’s Enterprise Linux ) که روی پلتفورم هایپروایزور KVM کار می‌کنند است. مجازی ساز های لینوکسی کاملا سازگاری خود را با سایر مجازی ساز ها حفظ کرده اند.

خدمات مجازی سازی شبکه

حال که با این مفهوم را به خوبی می‌دانیم، اگر نیاز به انجام یکی از راهکارهای این تکنولوژی در شبکه و در سازمان یا شرکت خود هستید می‌توانید از آوش نت مشاوره بگیرید.

دوستان عزیز امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. از شما می‌خواهیم نقطه نظرات خودتان را درباره این مقاله به اشتراک بذارید.

 

شرکت آوش نت آماده ارائه مشاوره رایگان در خصوص راه کارهای مختلف شبکه خواهد بود. شما می‌توانید در هر زمان با مشاوران ما تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *