مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

تجهیزات پسیو شبکه چیست

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟ لیست دستگاه های پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

به قسمتی از شبکه که در انتقال داده ها نقش اساسی و حیاتی دارند، اما هیچ داده ای را نمی‌توانند تغییر دهند و یا تاثیری روی آنها بگذارد تجهیزات شبکه پسیو می‌گویند.

اگر به دنبال خدمات پسیو شبکه هستید می‌توانید با آوش نت در ارتباط باشید. حالا که می‌دانیم پسیو شبکه چیست به سراغ تجهیزات مورد استفاده در این حوزه برویم.

تجهیزات پسیو شبکه شامل:

در زیر به صورت کامل شما را با تجهیزات شبکه پسیو آشنا خواهیم کرد و توضیحی کوتاه درباره هر دستگاه خواهیم داد.

کابل شبکه

شاید بتوان گفت که اولین یا مهمترین عضو شبکه ها کابل ها هستید که نیاز اولیه ارتباط را فراهم خواهند کرد.

تجهیزات پسیو شبکه

کابل شبکه چیست؟ این کابل ها وظیفه انتقال داده ها و سیگنال های دریافت شده از مبدا به مقصد را دارند. این کابل ها که جزئی از مهمترین اجزا پسیو هستند در مدل های مختلف در بازار موجود هستند:

  • CAT5
  • Cat 5e
  • CAT6
  • CAT6A
  • CAT7
  • و ….

هرکدام از این دسته بندی ها ساختار و ویژگی منحصر به فرد خود را دارند که براساس طراحی و ساختار مد نظر تکنسین شبکه انتخاب و به کار گرفته می‌شوند. در انتخاب این سیم ها هرچه کیفیت و مدل بهتری را از لحاظ برندی و مدل انتخاب کنید، کیفیت و سرعت بهتری را در شبکه تجربه خواهید کرد.

در این دسته بندی تجهیزات شبکه پسیو که در انواع کابل گفته شد Cat 5، Cat 5e و Cat 6 بیشترین کاربرد و خرید را دارند.

اتصالات شبکه یا کانکتورها

یکی از مهمترین اتصات شبکه باعث کنترل و مدیریت قسمت های مختلف شبکه کامپیوتری ما می‌شود، پچ پنل است. اما تنها پچ پنل جزئی از این اتصالات نیست.

  1. کیستون
  2. پچ پنل
  3. سوکت

کاربرد اصلی پچ پنل چیست؟ دستگاهی مستطیل شکل که دارای ۲۴ و یا ۱۲ پورت و درون دستگاه دیگری به نام رک قرار می‌گیرد. همه‌ی کابل‌های شبکه از قسمت‌های مختلف در یک نقطه خاص جمع شده و به این دستگاه وصل می‌شوند، تا نظم مناسبی به شبکه سازمان‌ها بدهند.

تجهیزات پسیو شبکه

کیستون و سوکت هم برای انتقال بهتر داده‌ها و جلوگیری از افزایش تلفات سیگنال‌ها می‌شوند.

اگر نیاز به خدمات پشتیبانی شبکه و سخت افزار دارید کلیک کنید.

پچ کورد

یکی دیگر از مهمترین وسیله های تجهیزات پسیو در شبکه های کامپیوتری این دستگاه است. اگر بخواهیم به صورت ساده تعریفی از این وسیله داشته باشیم، همان کابل‌های شبکه هستند  اما طول این وسیله نسبت به کابل کمتر است. این پچ کوردها هستند که اطلاعات را از سیستم اصلی به شبکه به جریان خواهند انداخت. معمولا طول این سیم از 5 متر کمتر است و در مدل های فیبر نوری و کابل مسی در بازار موجود است.

پچ کورد در تجهیزات پسیو

از این وسیله کاربردی برای اتصال و رد و بدل کردن اطلاعات بین دو سیستم نزدیک به هم استفاده می‌شود.

رک در شبکه

رک در پسیو شبکه

رک در شبکه چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه محفظه‌هایی معمولا با رنگ سیاه هست است که تجهیزات اکتیو شبکه مانند سوئیچ، روتر و…. در آن قرار می‌گیرند. اما کار اصلی این دستگاه چیست؟ وظیفه اصلی آنها محافظت و نگهداری  تامین امنیت  از دستگاه‌های درون خود است. عرض و ارتفاع این دستگاه بسته به نیاز شبکه های مختلف طراحی شده است.

شاید از نظر خیلی از صاحبان کسب و کارها خرید این دستگاه اضافی و هزینه کردن است، اما باید بگوییم که این افراد سخت در اشتباه هستند. از مزایای رک می‌‌توان به مرتب سازی و نظم در شبکه اشاره کرد و همچنین باعث افزایش طول عمر دستگاه های داخل خود می‌شود.

رک ها معمولا دارای سیستم تهویه بوده و کارایی تجهیزات درون خود را چند برابر کرده.

داکت

داکت در تجهیزات پسیو شبکه

یکی دیگر از تجهیزات شبکه پسیو که اندازه‌های مختلفی دارند و براساس سانتی متر محاسبه می‌شود داکت‌ها هستند. از این وسیله برای نظم دهی و جلوگیری از خرابی کابل ها در محیط ساختمان ها استفاده می‌شود.

ترانک

ترانک در پسیو شبکه

ترانک‌ها همان داکت ها هستند و وظیفه نگهداری و محافظت از کابل شبکه را دارد. تفاوت اصلی این وسسله با داکت این است که ترانک‌‌‌‌‌‌‌ها بزرگتر هستند و فضای بیشتری را در اختیار تکنسین شبکه می‌گذارند تا وسایل را از داخل آن عبور دهند.

یکی از مزایای ترانک نصب پریز‌ها روی آنها است. این تجهیزات معمولا از جنس پلاستیک هستند و  انعطاف خوبی دارند.

نحوه پیاده سازی تجهیزات پسیو در یک شبکه

دقت داشته باشید که شاید با دانش کم بتوان از این دستگاه ها استفاده کرد و راه اندازی کرد، اما بعد از گذشت مدتی این تجهیزات به مشکلاتی بزرگ برخواهند خورد و دیگر رفع مشکلات آن کار یک فرد کم دانش در این حوزه نیست.

پس چه بهتر که از ابتدای کار هزینه خدمات پسیو شبکه را بپردازید و راه اندازی اصولی را به شرکت‌های متخصص این زمینه واگذار کنید. اگر به دنبال یک شرکت حرفه ای در امر راه اندازی شبکه های کامیپوتری هستید، آوش نت می‌تواند کمک بزرگی به شما کند.

پشتیبانی

تماس با کارشناسان آوش نت

کارشناسان آوش نت آماده پاسخگویی به شما هستند. هر سوالی در زمینه راه اندازی و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری دارید با ما تماس بگیرید.

جمع بندی 

به تجهیزاتی که توان ایجاد تغییر در سیگنال های انتقالی در شبکه را ندارند پسیو گفته می‌شود. که این دستگاه ها شامل داکت، کابل، رک و …. که در بالا به آنها اشاره شد می‌شود.

اگر شما هم تجربه کار یا سوالی در این زمینه دارید می‌توانید زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *