راه اندازی VOIP 📠| راه اندازی سیستم تلفنی VOIP در تهران |🎧 نصب VOIP در کرج

راه اندازی سیستم تلفنی ویپ

در عصر حاضر پیشرفت های متعددی را در زمینه تکنولوژی های مخابراتی نظیر راه اندازی VOIP شاهد هستیم.این درحالی است که تقریبا همه سازمان ها و مجموعه های کوچک و بزرگ مجبور هستند خود را به روز رسانی کنند و از این تکنولوژی ها در جهت پیشرفت، بهره ببرند .

بی شک یکی از مهمترین تکنولوژی هایی که شاهد آن هستیم سیستم تلفنی بر بستر شبکه یا همان VOIP است.

دراین مقاله قصد داریم تا مراحل راه اندازی سیستم تلفنی VOIP، همچنین پیشنیازهای مورد نیاز برای سیستم تلفنی VOIP  را برای پیشرفت کسبو کارتان بیان کنیم. در ابتدا باید بررسی کنید که چه پیشنیازهایی را برای راه اندازی این سیستم در سازمان یا مجموعه خود باید رعایت کنید.

تجهیزات راه اندازی VOIP

قبل از اینکه به فکر راه اندازی سیستم تلفنی VOIP در مجموعه یا سازمان خود باشید، می‌بایست شبکه Local خود بر برستر LAN را داشته باشید یا اگر ندارید راه اندازی کنید.

در راه اندازی شبکه داخلی باید به نکاتی مثل سرعت شبکه، ارتباطی که به صورت وایرلس راه اندازی می‌شود، قابلیت هایی که تجهیزات در اختیار شما می‌گذارند مثل تعداد پورت سوییچ ها وPOE بودن پورت ها، همچنین نوع کابل های استفاده شده دقت بسیاری کنید.

اگر در سازمان خود ارتباط شبکه وجود دارد برای راه اندازی VOIP نیاز به کابل کشی مجدد نخواهید داشت و از همان بستر فعلی استفاده می‌شود.

 

راه اندازی VOIP

 

خب بعداز اینکه مرحله پسیو شبکه خود را به اتمام رساندید حال نوبت به مواردی همچون سرویس DHCP برای تخصیص ادرس IP  به کلاینت هایی که در شبکه قرار هست سرویس بگیرند، می‌رسد.

 

راه اندازی VOIP

 

بعد از آن تهیه خطوط تلفن برای ارتباط مخابراتی است. این خطوط در حال حاضر از نوع خطوط آنالوگ و خطوط SIP Trunk موجود می‌باشند.

نکته ای که مهم به نظر می‌رسد این است که خطوط SIP Trunk به مراتب بهتر از خطوط آنالوگ هستند چرا که از نوع دیجیتال بوده و هرزمان قابل تغییر بر اساس نیاز شما می‌باشند. بنابر این خطوط آنالوگ برای استفاده در سیستم تلفنی VOIP باید تبدیل به دیجیتال شوند، که این کار را دستگاهی به نام FXO انجام می‌دهد.

 

راه اندازی VOIP

 

بحثی که در ذهن بسیاری از مشتریان سیستم تلفنی VOIP به اشتباه ایجاد شده است این است که سیستم تلفنی VOIP نیاز به اینترنت دارد.

در مرحله بعد شما نیاز به یک سیستم با منابعی کاملا معمولی ( البته بستگی به تعداد کاربران و تعداد تماس های همزمان شما دارد ) برای نصب سیستم تلفنی VOIP روی آن دارید که این سیستم به عنوان سرور VOIP  درمجموعه شما به کار گرفته می‌شود.

 

راه اندازی VOIP

 

و در آخر شما برای استفاده کاربران خود از سیستم تلفنی VOIP نیاز به تلفن فیزیکی یا نرم افزاری دارید.لازم به ذکر است تلفن نرم افزاری فقط در سیستم تلفنی VOIP قابل استفاده است.

 

راه اندازی VOIP

 

راه اندازی VOIP سیسکو

با گسترش چشمگیر سیستم عامل های Open Source و همچنین Linux Base، نرم افزار های متعددی در جهت توسعه سیستم های تلفنی بر پایه این سیستم عامل طراحی شده است. از مهمترین این سافت سوییچ ها می‌توان به سافت سوییچ Asterisk و سویچ نرم افزاری شرکت سیسکو اشاره کرد.

سیسکو یک شرکت قدرتمند در حوزه ارائه و پشتیبانی تجهیزات شبکه به صورت سخت افزاری و نرم افزاری است. سیستم تلفنی VOIP سیسکو با نام CUCM یا ( Cisco Unified Call Manager ) شناخته می‌شود که معمولا یک نرم افزار است و بر روی سرور نصب می‌شود.این سیستم معمولا برای سازمان های بزرگ نصب و راه اندازی می‌شود.

 

راه اندازی VOIP

 

نوعی دیگر از سیستم VOIP سیسکو با نام CME یا ( Call Manager Express ) است که برای سازمان های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راه اندازی VOIP سیسکو نسبت به راه اندازی سیستم تلفنی Asterisk به نظر می‌رسد یک سری محدودیت ها برای کاربران ایجاد کند، چراکه VOIP سیسکو از پروتکول اختصاصی شرکت سیسکو استفاده می‌کند وتقریبا اکثر IP Phone های مورد استفاده فقط از این پروتکول پشتیبانی می‌کنند.

بسیاری از روتر های شرکت سیسکو قابلیت راه اندازی VOIP را دارا می‌باشند. اما به طور کلی استفاده از سافت سوییچ استریسک به مراتب بهتر است.

راه اندازی VOIP خانگی

مسئله ای که اکثر کاربران با آن درگیر هستند این است که یک سیستم تلفنی VOIP در منزل پیاده سازی کنند تا بتوانند از آن در خارج از منزل برای کسبو کارشان بهره ببرند. درخصوص این مطلب باید گفت این کاربران به سادگی می‌توانند از خطوط تلفن منزل خود استفاده کنند و سیستم تلفنی VOIP راه اندازی کنند.

کافیست تجهیزاتی که برای راه اندازی VOIP مورد نیاز است را تهیه کنید و از طریق اینترنت تمام تماس های دریافتی به خطوط منزل را به هرمکان دیگری در خارج از منزل هدایت کنید.

شاید این کار منطقی به نظر نرسد، اما شما با استفاده از این روش می‌توانید از خطوط بیشتری در محل کسبو کارتان استفاده کنید.

راه اندازی VOIP با مودم ADSL

همانطور که می‌دانید مودم ADSL هم کاربرد روتینگ و هم سوییچینگ دارد. این درحالی است که ارتباط دیتای شمارا با مرکز ISP برقرار کرده و به تنهایی سرویس اینترنت را دراختیار شما قرار می‌دهد.

با این حال راه اندازی VOIP با مودم ADSL تقریبا غیر ممکن است.اما امروزه بستر خطوط دیجیتال یا SIP Trunk به سرعت درحال جایگزین خطوط آنالوگ هستند و مودم ADSL در بستر خطوط دیجیتال نقش اساسی را ایفا می‌کند.

شرکت هایی که خطوط SIP Trunk را در اختیار سازمان ها می‌گذارند از همان بستر اینترنتی که توسط مودم ADSL دریافت می‌شود استفاده می‌کنند.پس بنابراین راه اندازی VOIP با مودم ADSL برای خطوط دیجیتال کامل می‌شود.

 

راه اندازی VOIP

 

حال سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌توان سرور VOIP را برای استفاده از خطوط SIP Trunk راه اندازی کرد؟!

در نظر بگیرید یک سرویس SIP Trunk یا خط دیجیتالی را خریداری کرده اید. وقتی ارتباط اینترنتی شما تا مرکز ISP توسط مودم ADSL برقرار است، شما به راحتی با نصب و کانفیگ سیستم تلفنی در مجموعه خود ارتباط مخابراتی خط دیجیتال را برقرار کرده و ازمودم ADSL هم برای اینترنت و هم برای سرویس SIP Trunk استقاده می‌کنید. لازم به ذکر است ارتباط خط دیجیتال توسط سرور VOIP برقرار می‌شود و مودم دروازه شما بین مجموعه و ISP خواهدبود.

راه اندازی VOIP با سانترال

با کمی مطالعه در مورد نحوه کار سانترال در مقایسه با سیستم تلفنی VOIP به این نتیجه می‌رسید که سیستم تلفنی VOIP کاملا نرم افزاری بوده و سیستم سانترال بیشتر از سخت افزار استفاده می‌کند.

امروزه دستگاه های سانترال را با شرکت Panasonic می‌شناسیم. این شرکت با ارائه ماژول های سخت افزاری جدید رقابت چشمگیری با سیستم های IP PBX دارد. سیستم تلفنی VOIP روی بستر شبکه LAN راه اندازی می‌شود. اما تقریبا همه دستگاه های سانترال روی زوج سیم مسی پیاده سازی می‌شوند.

با این تفاوت راه اندازی VOIP با سانترال امکان پذیر نخواهد بود.مگر این که درصورت ساپورت دستگاه سانترال از کارت هایی برای ارتباط آن با سرور سیستم تلفنی VOIP استفاده شود. در این صورت دستگاه سانترال شما با سرور VOIP ارتباط برقرار کرده و ارتباط داخلی ها یک پارچه سازی خواهد شد.

تلفن VOIP

راه اندازی VOIP یکی از پروژه هایی است که همه سازمان ها به دنبال آن هستند. چرا که امکانات بی نظیر این تکنولوژی تمامی نیاز های سازمان را برای هر کسبو کاری رفع خواهد کرد.

در سیستم های IP PBX همانطور که گفته شد از بستر LAN و اینترنت استفاده می‌شود. با این حال نوع پروتکل استفاده شده در سیستم تلفنی VOIP باید سازگار با این بستر باشد.

در نتیجه تلفن VOIP هم باید از بستر IP برای ارتباط افراد داخل و خارج مجموعه استفاده کند. تلفن VOIP در مقایسه با تلفن معمولی به شدت بهتر عمل کرده و مثل سرور VOIP همه نیاز کاربر را رفع می‌کند. تلفن VOIP رابط کاربری گرافیکی را پشتیبانی می‌کند. بنابر این با استفاده از Firmware اختصاصی خود به صورت نرم افزاری عملکرد فوق العاده ای را به کاربر می‌دهد.

اگر بخواهیم یک نتیجه کلی از این مقاله را بیان کینم باید بگیم دنیای امروز برای ارتباط های تلفنی بر بستر IP مفید تر و کم هزینه تر واقع شده است.همچنین همه نیاز های سازمان را برآورده خواهدکرد.

راه اندازی VOIP کمک چشمگیری در هزینه های سازمان خواهدکرد.پس با راه اندازی VoIP در سازمان خود بسیاری از هزینه هایی که بابت ارتباطات شما انجام می‌شود را کم کنید.

مشاوره رایگان راه اندازی voip

شرکت آوش با تکیه بر متخصصان این حوزه آماده است تابهترین مشاوره  برای راه اندازی VOIP در سازمان تان را به شما ارائه کند.امید وارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. خواهش می‌کنم نظرات و سوالات خود را در مورد این مقاله مطرح کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم تلفنی VOIP به این لینک مراجعه کنید.

همچنین دوستانی که علاقه مند هستند می‌توانند فایل PDF این مقاله را از اینجا دانلود کنند.

ویپ چیست؟

تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه است که امکان برقراری تماس های تلفنی را روی بستر شبکه IP فراهم می آورد.

هزینه راه اندازی ویپ چقدر است؟

راه اندازی ویپ، بستگی به آمادگی بستر سازمان یا شرکت شما دارد. اگر این بستر را نداشته باشید باید فراهم کنید . همچنین به کیفیت و میزان امکاناتی که می‌خواهید دارد.

مزایای ویپ چیست؟

مزیت های سیستم تلفنی ویپ بسیار زیاد است. اما مهمترین مزایای آن : هزینه پایین تر نسبت به سانترال، امکانات ویژه برای راحتی کاربر، کیفیت صدا، ضبط مکالمه،اتصال دفاتر مختلف و یکی کردن سیستم تلفنی با ویپ و ....

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
حمید
حمید
6 months ago

سلام برای راه اندازی ویپ چقدر زمان لازمه؟ چقدر وقت کارمندا گرفته میشه؟

محمودی
محمودی
6 months ago

سلام جناب من مدیر آی تی یه مدرسه هستم. میخواستم ببینم ویپ با این مزایایی که خوندم به درد مدرسه هم میخوره ؟

Open chat
کمک میخوای؟
سلام
ما آنلاین هستیم میتونیم کمکت کنیم؟