راه اندازی VOIP

راه اندازی VOIP | نصب سیستم تلفنی VOIP خانگی و با سانترال

راه اندازی voip 

بی شک یکی از مهمترین تکنولوژی هایی که شاهد آن هستیم سیستم تلفنی بر بستر شبکه یا همان VOIP است.

در عصر حاضر پیشرفت های متعددی را در زمینه تکنولوژی های مخابراتی نظیر راه اندازی VOIP شاهد هستیم. این درحالی است که تقریبا همه سازمان ها و مجموعه های کوچک و بزرگ مجبور هستند خود را به روز رسانی کنند و از این تکنولوژی ها در جهت پیشرفت، بهره ببرند.

دراین مطلب قصد داریم تا درباره راه اندازی سیستم تلفنی VOIP، همچنین پیش نیازهای مورد نیاز برای سیستم تلفنی VOIP  را برای پیشرفت کسب و کارتان بیان کنیم.

در ابتدا باید بررسی کنید که چه پیش نیازهایی را برای راه اندازی این سیستم در سازمان یا مجموعه خود باید رعایت کنید.

پشتیبانی

تماس با کارشناسان آوش نت

کارشناسان آوش نت آماده پاسخگویی به شما هستند. هر سوالی در زمینه راه اندازی و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری دارید با ما تماس بگیرید.

دستگاه های مورد نیاز برای اجرای راه اندازی سیستم voip

قبل از اینکه به فکر راه اندازی سیستم تلفنی VOIP در مجموعه یا سازمان خود باشید، می‌بایست شبکه Local بر روی بستر LAN را داشته باشید یا اگر ندارید راه اندازی کنید. منظور از لوکال همان کابل کشی شبکه ای است.

در راه اندازی شبکه داخلی باید به نکاتی مثل سرعت شبکه، ارتباطی که به صورت وایرلس راه اندازی می‌شود، قابلیت هایی که تجهیزات در اختیار شما می‌گذارند مثل تعداد پورت سوییچ ها و POE بودن پورت ها، همچنین نوع کابل های استفاده شده دقت بسیاری کنید.

اگر در سازمان خود ارتباط شبکه وجود دارد برای راه اندازی VOIP نیاز به کابل کشی مجدد نخواهید داشت و از همان بستر فعلی استفاده می‌شود.

اگر در سیستم و مجموعه خود زیر ساخت لازم را ندارید می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا هزینه و نیاز های شما را بررسی کنند.

بعد از اینکه مرحله پسیو شبکه خود را به اتمام رساندید حال نوبت به مواردی همچون سرویس DHCP برای تخصیص ادرس IP  به کلاینت هایی که در شبکه قرار هست سرویس بگیرند، می‌رسد.

 

بعد از آن تهیه خطوط تلفن برای ارتباط مخابراتی است. این خطوط در حال حاضر از نوع خطوط آنالوگ و خطوط SIP Trunk موجود می‌باشند.

نکته ای که مهم به نظر می‌رسد این است که خطوط SIP Trunk به مراتب بهتر از خطوط آنالوگ هستند چرا که از نوع دیجیتال بوده و هرزمان قابل تغییر بر اساس نیاز شما می‌باشند. بنابر این خطوط آنالوگ برای استفاده در خط تلفن voip باید تبدیل به دیجیتال شوند، که این کار را دستگاهی به نام FXO انجام می‌دهد.

بحثی که در ذهن بسیاری از مشتریان شبکه سیستم تلفن voip به اشتباه ایجاد شده است این است که پیاده سازی تلفن voip نیاز به اینترنت دارد.

در مرحله بعد شما نیاز به یک سیستم با منابعی کاملا معمولی ( البته بستگی به تعداد کاربران و تعداد تماس های همزمان شما دارد ) برای نصب سیستم تلفنی VOIP روی آن دارید که این سیستم به عنوان سرور VOIP  در مجموعه شما به کار گرفته می‌شود.

و در آخر شما برای استفاده کاربران خود از تلفن اینترنتی voip نیاز به تلفن فیزیکی یا نرم افزاری دارید. لازم به ذکر است تلفن نرم افزاری فقط در سیستم تلفن voip قابل استفاده است.

راه اندازی VOIP سیسکو

با گسترش چشمگیر سیستم عامل های Open Source و همچنین Linux Base، نرم افزار های متعددی در جهت توسعه ارتباط تلفنی از طریق اینترنت  طراحی شده است. از مهمترین این سافت سوییچ ها می‌توان به سافت سوییچ Asterisk و سویچ نرم افزاری شرکت سیسکو اشاره کرد.

سیسکو یک شرکت قدرتمند در حوزه ارائه و پشتیبانی تجهیزات شبکه به صورت سخت افزاری و نرم افزاری است. نصب و راه اندازی voip سیسکو با نام CUCM یا ( Cisco Unified Call Manager ) شناخته می‌شود که معمولا یک نرم افزار است و بر روی سرور نصب می‌شود. این سیستم معمولا برای سازمان های بزرگ نصب و راه اندازی می‌شود.

 

نوعی دیگر از سیستم VOIP سیسکو با نام CME یا ( Call Manager Express ) است که برای سازمان های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راه اندازی VOIP سیسکو نسبت به راه اندازی سیستم تلفنی Asterisk به نظر می‌رسد یک سری محدودیت ها برای کاربران ایجاد کند، چراکه VOIP سیسکو از پروتکول اختصاصی شرکت سیسکو استفاده می‌کند و تقریبا اکثر IP Phone های مورد استفاده فقط از این پروتکول پشتیبانی می‌کنند.

بسیاری از روتر های شرکت سیسکو قابلیت راه اندازی VOIP را دارا می‌باشند. اما به طور کلی استفاده از سافت سوییچ استریسک به مراتب بهتر است.

هزینه نصب و راه اندازی voip  را از این مقاله ببینید.

راه اندازی VOIP خانگی

مسئله ای که اکثر کاربران با آن درگیر هستند این است که یک سیستم تلفنی VOIP در منزل پیاده سازی کنند تا بتوانند از آن در خارج از منزل برای کسب و کارشان بهره ببرند. در خصوص این مطلب باید گفت این کاربران به سادگی می‌توانند از خطوط تلفن منزل خود استفاده کنند و از راه اندازی voip خانگی لذت ببرند.

کافیست تجهیزاتی که برای راه اندازی تلفن اینترنتی مورد نیاز است را تهیه کنید و از طریق اینترنت تمام تماس های دریافتی به خطوط منزل را به هرمکان دیگری در خارج از منزل هدایت کنید.

شاید این کار منطقی به نظر نرسد، اما شما با استفاده از این روش می‌توانید از خطوط بیشتری در محل کسب و کارتان استفاده کنید.

راه اندازی VOIP با مودم ADSL

همانطور که می‌دانید مودم ADSL هم کاربرد روتینگ و هم سوییچینگ دارد. این درحالی است که ارتباط دیتای شما را با مرکز ISP برقرار کرده و به تنهایی سرویس اینترنت را دراختیار شما قرار می‌دهد.

با این حال راه اندازی VOIP با مودم ADSL تقریبا غیر ممکن است. اما امروزه بستر خطوط دیجیتال یا SIP Trunk به سرعت درحال جایگزین خطوط آنالوگ هستند و مودم ADSL در بستر خطوط دیجیتال نقش اساسی را ایفا می‌کند.

شرکت هایی که خطوط SIP Trunk را در اختیار سازمان ها می‌گذارند از همان بستر اینترنتی که توسط مودم ADSL دریافت می‌شود استفاده می‌کنند. پس بنابراین راه اندازی VOIP با مودم ADSL برای خطوط دیجیتال کامل می‌شود.

 

حال سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌توان سرور VOIP را برای استفاده از خطوط SIP Trunk راه اندازی کرد؟!

در نظر بگیرید یک سرویس SIP Trunk یا خط دیجیتالی را خریداری کرده اید. وقتی ارتباط اینترنتی شما تا مرکز ISP توسط مودم ADSL برقرار است، شما به راحتی با نصب و کانفیگ راه اندازی تلفن ویپ در مجموعه خود ارتباط مخابراتی خط دیجیتال را برقرار کرده و ازمودم ADSL هم برای اینترنت و هم برای سرویس SIP Trunk استقاده می‌کنید. لازم به ذکر است ارتباط خط دیجیتال توسط سرور VOIP برقرار می‌شود و مودم دروازه شما بین مجموعه و ISP خواهدبود.

هزینه کابل کشی شبکه را از اینجا ببینید.

راه اندازی VOIP با سانترال

با کمی مطالعه در مورد نحوه کار سانترال در مقایسه با خدمات ویپ به این نتیجه می‌رسید که سیستم تلفنی VOIP کاملا نرم افزاری بوده و سیستم سانترال بیشتر از سخت افزار استفاده می‌کند.

امروزه دستگاه های سانترال را با شرکت Panasonic می‌شناسیم. این شرکت با ارائه ماژول های سخت افزاری جدید رقابت چشمگیری با سیستم های IP PBX دارد.

سیستم تلفنی VOIP روی بستر شبکه LAN راه اندازی می‌شود. اما تقریبا همه دستگاه های سانترال روی زوج سیم مسی پیاده سازی می‌شوند.

با این تفاوت راه اندازی ویپ با سانترال امکان پذیر نخواهد بود. مگر این که درصورت ساپورت دستگاه سانترال از کارت هایی برای ارتباط آن با سرور سیستم تلفنی VOIP استفاده شود. در این صورت دستگاه سانترال شما با سرور VOIP ارتباط برقرار کرده و ارتباط داخلی ها یک پارچه سازی خواهد شد.

بیشتر در مورد استانداردهای کابل کشی چیست بدانید.

تلفن VOIP

راه اندازی VOIP یکی از پروژه هایی است که همه سازمان ها به دنبال آن هستند. چرا که امکانات بی نظیر این تکنولوژی تمامی نیاز های سازمان را برای هر کسبو کاری رفع خواهد کرد.

در سیستم های IP PBX همانطور که گفته شد از بستر LAN و اینترنت استفاده می‌شود. با این حال نوع پروتکل استفاده شده در سیستم تلفنی VOIP باید سازگار با این بستر باشد.

در نتیجه تلفن VOIP هم باید از بستر IP برای ارتباط افراد داخل و خارج مجموعه استفاده کند. تلفن ویپ در مقایسه با تلفن معمولی به شدت بهتر عمل کرده و مثل سرور VOIP همه نیاز کاربر را رفع می‌کند. تلفن VOIP رابط کاربری گرافیکی را پشتیبانی می‌کند.

بنابراین با استفاده از Firmware اختصاصی خود به صورت نرم افزاری عملکرد فوق العاده ای را به کاربر می‌دهد.

اگر بخواهیم یک نتیجه کلی از این مقاله را بیان کینم باید بگیم دنیای امروز برای ارتباط های تلفنی بر بستر IP مفید تر و کم هزینه تر واقع شده است. همچنین همه نیاز های سازمان را برآورده خواهدکرد.

فروش خدمات ویپ کمک چشمگیری در هزینه های سازمان خواهدکرد. پس با نصب voip در سازمان خود بسیاری از هزینه هایی که بابت ارتباطات شما انجام می‌شود را کم کنید.

 

راه اندازی و نصب voip

راه اندازی voip در منزل یا مجموعه شما نیازمند متخصصین خاص خودش است. توجه داشته باشید که با اموزش های اولیه میتوان یک سیستم برای مجموعه راه اندازی کنید اما این راه اندازی بدون مشکل نخواهد بود.

نصب ویپ تهران یا ویپ کرج را باید به شرکتهایی بسپارید که متخصص این زمینه هستند و از تمامی مشکلاتی بعدا برای شما پیش خواهد آمد باخبرند.

شرکت آوش نت یک شرکت ویپ در کرج است که با تکیه بر متخصصان این حوزه آماده است تا بهترین مشاوره  برای خط تلفن اینترنتی تهران و سایر شهرستان ها در سازمان تان را به شما ارائه کند. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. خواهش می‌کنم نظرات و سوالات خود را در مورد این مقاله مطرح کنید.

اشتراک در
اطلاع از
16 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
حمید
مهمان
1 سال قبل

سلام برای راه اندازی ویپ چقدر زمان لازمه؟ چقدر وقت کارمندا گرفته میشه؟

محمودی
مهمان
1 سال قبل

سلام جناب من مدیر آی تی یه مدرسه هستم. میخواستم ببینم ویپ با این مزایایی که خوندم به درد مدرسه هم میخوره ؟

nahid 52
مهمان
8 ماه قبل

سلام هزینه راه اندازی ویپ در یک مجموعه با 3 خط تلفن و با وجود داشتن شبکه داخلی چقدر میشه؟

محمدرضا احمدی
مدیر
پاسخ به   nahid 52
8 ماه قبل

با سلام
دوست عزیز برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

yasin
مهمان
8 ماه قبل

در مقایسه با سانترال خب خیلی گرون تر درمیاد راه اندازی ویپ
چه مزایایی داره که بتونیم شرکت رو توجیح کنیم؟

محمدرضا احمدی
مدیر
پاسخ به   yasin
8 ماه قبل

با سلام
حتما یه مقاله راجب مزایای وویپ نسبت به سانترال و صرفه افتصادی اون در بلند مدت برای شما آماده میکنیم

شاهین
مهمان
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر مقاله رو خوندم میخواستم ببینم آیا اگه آموزش های مختل رو بخریم و نگاه کنیم میتونیم خودمون هم نصب ویپ رو انجام بدیم؟

محمدرضا احمدی
مدیر
پاسخ به   شاهین
8 ماه قبل

با سلام
بله هر کاری با آموزش مناسب قابل انجام هستش

جاویدی
مهمان
8 ماه قبل

سلام . برای راه اندازی voip اگه دوره بخریم ببینیم خودمون هم میتونیم نصب کنیم؟

محمدرضا احمدی
مدیر
پاسخ به   جاویدی
8 ماه قبل

با سلام
قطعا با آموزش هر کاری قابل انجام هست

سهراب
مهمان
5 ماه قبل

درود به شما. برای نصب و راه اندازی voip برای یک مجموعه 10 کاربره و اینکه یک خط تلفن اینترنتی داریم. اگر بخواید راه اندازی کنید چقدر باید هزینه کنیم؟

محمدرضا احمدی
مدیر
پاسخ به   سهراب
5 ماه قبل

با سلام
برای یک مجموعه ده کاربره در حال حاضر یک هزینه نصب و راه اندازی برای شما لحاظ میشه و یک هزینه خرید آی پی فون که اگر مشکلی با نصب اون ِآی پی فون ها به صورت نرم افزاری ندارید میتونید اون هزینه رو هم انجام ندید. برای دریافت هزینه این موارد لطفا با ما در تماس باشید

محمودیان
مهمان
2 ماه قبل

سلام جناب داستان این خطهای سیپ ترانک با چند کانال و ورودی و … چیه ؟

محمدرضا احمدی
مدیر
پاسخ به   محمودیان
2 ماه قبل

با سلام
خط های ایننرتتی هستن که شما با داشتن یک شماره چند تا تماس ورودی ویا خروجی همزمان خواهید داشت