VMware vMotion چیست؟ | آموزش راه اندازی قابلیت vMotion در VMware

vmware vmotion

تا به حال به این فکر کرده اید که یک سرویس و یا ماشین مجازی بر روی یک سرور را به یک سرور دیگر انتقال دهید بدون اینکه خللی در سرویس دهی به وجود بیاید؟ اگر تا به حال با سرور های مجازی شده کار کرده باشید نیاز خواهید داشت که یک ماشین مجازی را از روی یک سرور به سرور دیگر منتقل کنید و در دسترس بودن سرویسی که آن ماشین مجازی می دهد بسیار مهم است خب راهکار چیست ؟ در این مقاله قصد داریم راجب  VMware vMotion یا همان ( Virtual Machine live Migration ) کنیم.

 

vMotion در مجازی سازی

در زیر ساخت‌های سروری، مجازی شده با استفاده از محصول vSphere  شرکت vMware قابلیت‌هایی برای تحمل خرابی و یا دسترسی همیشگی وجود دارد که نگرانی ما را از جانب از بین رفتن و یا از دسترس خارج شدن سرویس هایمان برطرف می‌کند یکی از بنیادی ترین این قابلیت ها  VMware vMotion می‌باشد.

 

vMotion چیست ؟

به طور ساده به عمل انتقال یک ماشین مجازی از روی یک سرور بر روی سرور دیگر  از طریق سوییچ های مجازی یا Virtual switch ها vMotion می گویند این انتقال به صورت کاملا زنده و بدون کوچکترین downtime انجام می‌گیرد.

این قابلیت یکی از قابلیت های جذاب محصول مجازی ساز سرور VMware  یعنی vSphere  است که بنا و پایه بسیاری دیگر از قابلیت های این محصول به شمار می‌رود.

vmware vmotion

 

کاربرد vMotion چیست؟

  • زمانی را در نظر بگیرید که یک سرور با مشکل کمبود فضا و یا منابع سخت افزاری مواجه می‌‍‌شود در این موارد می‌توان با استفاده از قابلیت vMotion  برخی ماشین های مجازی را بر روی سرور دیگری منتقل کرد تا بار موجود بر روی سرور کاهش یابد.
  • یا زمانی که یک سرور نیاز به تعمیرات و یا ارتقا دارد در این مواقع هم قابلیت  VMware vMotion می‌تواند بهترین راهکار برای زیر ساخت مجازی شما باشد.

vMotion  چگونه کار می‌کند

  • ابتدا یک کپی از ماشین مجازی درون هاست مقصد ایجاد می‌گردد
  • به مرور حافظه ماشین مجازی مبدا درون ماشین مجازی مقصد قرار می‌گیرد
  • تک تک صفحات ماشین مجازی مبدا با ماشین مجازی مقصد مقایسه می‌گردد و در صورت برروز مغایرت تغییرات انجام می‌گیرد
  • در صورت تکمیل مرحله قبل ماشین مجازی مبدا از کار می‌افتد و ماشین مجازی مقصد شروع به فعالیت می‌کند

در هنگام انجام مراحل بالا هیچ تغییر و یا خللی در ماشین مجازی مبدا صورت نمی‌گیرد و در صورت مشکل و انجام نشدن فرآیند ماشین مجازی مبدا مثل قبل به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

نصب vMotion  

اگر زیر ساخت مجازی سازی سرور شما دارای نرم افزار vCenter باشد می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید و نیاز به نصب سرویس دیگری نیست تنها نیاز شما ساخت یه کلاستر و قرار دادن سرور‌های مورد نظر ( سرور هایی که که مبدا و یا مقصد ماشین مجازی خواهند بود ) درون آن کلاستر است.

 

انتقال ماشین مجازی از یک esxi  به یک esxi دیگر

این عنوان در ظاهر درست به نظر می‌رسد ولی باید در نظر بگیرید که یک سرور فقط با esxi  قادر به انجام عمل  VMware vMotion  نیست و شما برای استفاده از آن نیاز است که سرور های مورد نظر را درون یک کلاستر در یک vCenter  سرور قرار داده و vCenter  سرور است که عمل انتقال را مدیریت می‎کند.

 

 آموزش راه اندازی vMotion

  1. در ابتدا باید سرور های مورد نظر که عمل انتقال بین آن ها انجام می‌گیرد درون یک کلاستر باشند.
  2. سپس باید یک استاندارد سوییچ از نوع VMkernel Adapter  برای هر سرور ESXi ایجاد کنید ودر مرحله Port Properties  گزینه vMotion  را انتخاب نمایید.
  3. بعد از اینکه ارتباط مورد نظر را با این سوییچ ها ایجاد کردبد می‌توانید عمل Migrate را انجام دهید فقط کافیست روی ماشین مجازی مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه Migrate  را انتخاب کنید
  4.  در این مرحله سما می‌توانید انتخاب کنید که فقط Compute (پردازش) و یا فقط Storage  و یا هر دو این ها از سروری به سرور دیگر منتقل شود که دو گزینه اول نیازمند وجود یک Share Storage جداگانه برای زیر ساخت مجازی شما است.

type of migration

 

شما می‌توانید آموزش راه اندازی قابلیت  vMotion  را در ویدیو زیر مشاهده کنید

لطفا نظرات و پیشنهادات خودتون را با ما در میان بگذارید

همچنین می‌توانید فایل PDF مقاله را از اینجا دانلود کنید

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
علی بیگی
علی بیگی
7 months ago

در مورد منابع چی؟ ما باید منابع رزروی در نظر بگیریم ؟

محمود 54
محمود 54
7 months ago

با سلام .ضمن تشکر می خواستم سوال کنم vmotion اتوماتیک انجام می شه ؟

مهدی
مهدی
6 months ago

خیلی ممنون جالب بود برام

Open chat
کمک میخوای؟
سلام
ما آنلاین هستیم میتونیم کمکت کنیم؟