مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

صندوق صوتی در ایزابل

صندوق صوتی ایزابل – راه اندازی voicemail

برتری یک سیستم تلفنی کامل داشتن قابلیت‌هایی برای از دست ندادن تماس مشتری‌هاست، به این معنی که هیچ تماس گیرنده بدون ری اکشنی نداشته باشیم. ولی خب ممکن است در مواقعی نتوانیم جوابگوی تماس گیرندگان باشیم. در این مواقع چگونه می‌توان از مشتری اطلاعات گرفت و یا انتظار ری اکشن از سمت تماس گیرنده داشت؟

برای مثال خیلی پیش آمده که با شماره ای تماس گرفته اید و کسی پاسخگوی شما نبوده و یا زمان پاسخگویی به شما زیاد بوده و از شما درخواست شده که پیغام صوتی بگذارید. با ما همراه باشید تا با این قابلیت مفید و کاربردی سیستم‌های تلفنی به نام صندوق صوتی و یا voicemail آشنا شوید.

 

صندوق صوتی ایزابل چیست

صندوق صوتی و یا voicemail همان پیغام گیر تلفن های قدیمی، قابلیتی است که در زمان مشغول بودن داخلی و یا خط می‌توان با استفاده آن تماس گیرنده را به مسیری هدایت کرد که بتواند پیام صوتی خود را قرار دهد، تا بتوانیم  بعدا به آن پیام ها دسترسی داشته باشیم.

جهت خدمات پشتیبانی voip کلیک کنید.

صندوق صوتی چه کاربردی دارد

کاربرد این قابلیت به نبوغ و یا سیاست بازاریابی و ارتباط با مشتری شما بستگی دارد، برای مثال گرفتن اطلاعات کالای درخواستی مشتری، صندوق انتقادات و پیشنهادات به صورت صوتی، ذخیره سوالات مشتریان برای بخش پشتیبانی زمانی که تمام اپراتور ها درگیر و ممکن است مشتری زمان زیادی پشت خط منتظر بماند و … که می‌توان از همه این موارد برای بالا بردن بهره‌وری بیشتر استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : مهم ترین تجهیزات راه اندازی voip

 

راه اندازی صندوق صوتی در ایزابل

راه اندازی voice mail در ایزابل برای یک داخلی مراحل زیر را انجام می‌دهیم :

نکته : راه اندازی voicemail در الستیکس هم مشابه زیر است.

1- در قسمت PBX configuration وارد تنظیمات داخلی ها یا Extension  می‌شویم. سپس داخلی که می‌خواهیم بر روی آن صندوق صوتی یا voicemail  را فعال کنیم را انتخاب می‌کنیم.

2- در تنظیمات داخلی مورد نظر موارد زیر وجود دارد که باید تنظیم شود .

 

تنظیمات voicemail

 

  • Voicemail password: پسوورد دسترسی به پیام‌های ضبط شده می‌باشد. زمانی که نیاز دارید از تلفن خود به پیام‌ها دسترسی داشته باشید باید این رمز عبور را وارد کنید.
  • Email Address : آدرس ایمیلی که این پیغام‌ها به آن ادرس ارسال می‌شوند. (از ایمیل سرور خود ایزابل و یا از سرویس‌های دیگری متصل شده به ایزابل برای قابلیت ارسال باید استفاده گردد.)
  • Email Attachment : با قرار دادن این گزینه بر روی Yes محتوای پیام هم به همراه ایمیل ارسال می‌شود.
  • Play CID : با قرار دادن این گزینه بر روی Yes شماره شخص تماس گیرنده در ابتدای شنیدن پیام خوانده می‌شود.
  • Play Envelope: با قرار دادن این گزینه بر روی Yes تاریخ و ساعت ارسال پیام هم در ابتدای پیام بیان می‌شود.
  • Delete Voicemail : با فعال کردن این گزینه در صورتی که ایمیل با موفقیت ارسال گردد فایل پیام صوتی از روی سرور پاک می‌شود.
  • VM Options : برخی آپشن‌های پیشرفته تر را می‌توان بر روی این قسمت تنظیم کرد.

لیست کاملی از VM Option های قابل اعمال بر روی این قسمت را می‌توانید در لینک زیر ببینید. نکته مورد نظر اینکه برای قرار دادن بیشتر از یک آپشن نیاز است که آن‌ها را به وسیله علامت پایپ |  از یکدیگر جدا کنید.

VM Option های استریکس

 

انتقال تماس به viocmail | راه اندازی صندوق صوتی در الستیکس

انتقال تماس به viocmail

برای تنظیمات انتقال پیام باید به قسمت Optional Destinations در تنظیمات داخلی مراجعه کنید:

در در صورت فعال بودن voicemail به صورت پیش فرض هنگام پاسخ ندادن و یا اشغالی و یا در دسترس نبودن، تماس به voicemail منتقل می شود.

دقت داشته باشید این گزینه‌ها سراسری هستند و به غیر از voicemail می‌توانند به مسیر‌های دیگری مانند IVR و یا مسیرهای دیگر نیز منتقل شوند.

بیشتر بخوانید : تلفن اینترنتی چیست ؟

 

دسترسی و گوش دادن به پیام های voicemail

حال که موفق به راه اندازی voice mail شدید برای دسترسی به پیغام های ضبط شده می‌توانید به دو صورت اقدام کنید :

  • پنل وب ایزابل
  • از طریق آی پی فون

دسترسی به پیغام‌ها از طریق پنل وب

برای این کار  از زیر منو PBX گزینه Voicemails را انتخاب کنید در این قسمت تمام پیغام‌ها قابل شنیدن و دانلود هستند.

پنل وب voicemail

شنیدن پیغام‌های ضبط شده از طریق تلفن

برای دسترسی به پیام ها فقط کافیست 97* را شماره گیری کرده و سپس از شما خواسته می‌شود رمز عبور را وارد کنید. این رمز عبور همان رمزی است که در بالا در تنظیمات voicemail  داخلی قرار داده اید. بعد از وارد کردن رمز عبور قادر به شنیدن پیغام‌های داخلی خود خواهید بود.

حال اگر بخواهید با تلفن دیگری،  پیام های داخلی خود را گوش دهید باید 98* را شماره گیری کنید و سپس رمز عبور را وارد نمایید.

همچنین اگر می‌خواهید از طریق دایرکتوری روت به فایل های صندوق صوتی در ایزابل دسترسی داشته باشید باید وارد مسیر زیر شوید.

/var/spool/asterisk/voicemail/

برای این منظور به نرم افزار winscp نیاز خواهید داشت.

حرف آخر 

صندوق صوتی ایزابل یکی از بیشمار قابلیت‌ این سیستم تلفنی است که می‌تواند در صورتی استفاده به جا تاثیر خوبی در بهره وری ما داشته باشد. در اصل سیستم ‌های تلفنی به همین دلیل توسعه و گسترش داده شده اند پس بهترین گزینه برای سازمان و یا مجموعه ما هستند. اگر نیاز به یا خدمات voip دارید با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *