voip-and-pbx-comparison

مقایسه ویپ و سانترال | voip بهتر است یا سانترال

مقایسه ویپ و سانترال نیازمند آشنایی با هر کدام از این دو است. پس ابتدا عملکرد، کاربرد و مزایای هر کدام را به طور کامل توضیح می‌دهیم و در ادامه از تفاوت ویپ با سانترال صحبت می‌کنیم. به این صورت تفاوت‌ها کاملا قابل درک می‌شود.

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که برای بهبود ارتباطات سازمانی و ارتباط با مشتری در حال تلاش و تحقیق هستند حتما اسم دستگاه سانترال و ویپ را شنیدند. اما حتما برای شما سوال پیش می‌آید که ویپ بهتر است یا سانترال . مقایسه تکنولوژی voip و دستگاه سانترال موضوعی است که در این مقاله به صورت کامل به آن می‌پردازیم.
ارتباطات بخش بزرگی از زندگی بشر است. وسایل ارتباطی همواره در پیشرفت بشر تاثیرگذار بوده. پس اگر قصد دارید ارتباطات شما موثر واقع شود و نتیجه بخش باشد، این مقاله را از دست ندهید.

دستگاه سانترال چیست؟

کاربرد اصلی تلفن سانترال مدیریت خط تلفن است و مانند یک مرکز مخابراتی عمل می‌کند. این نوع دستگاه‌ها بیشتر برای مدیریت تلفن‌های داخلی و خارجی شرکت‌ها و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه سانترال نسبت به نیاز آن سازمان یا شرکت برنامه ریزی می‌شوند. این برنامه ریزی توسط یک کامپیوتر انجام می‌شود. این دستگاه را معمولا با نام سانترال پاناسونیک می‌شناسند.

دستگاه تلفن سانترال

تجهیزات دستگاه سانترال

یکی از تجهیزاتی که برای نصب و راه اندازی سانترال نیاز داریم دستگاه سانترال مرکزی، PBX نام دارد که مخفف Private Branch Exchange است و هسته اصلی مرکز تلفن است. این دستگاه عملکرد دریافت خطوط شهری و تبدیل آن به خطوط داخلی مختلف را انجام می‌دهد.

سانترال پاناسونیک

برای برقراری ارتباط به دستگاه تلفن نیز نیاز داریم. علاوه بر تلفن، از دیگر تجهیزات مورد نیاز برای نصب، کارت‌های سانترال است. این کارت‌ها روی دستگاه سانترال نصب می‌شوند. سه نوع از مهم‌ترین کارت‌های مورد استفاده به شرح زیر هستند:

 • کارت خط شهری : این کارت خطوط شهری را افزایش می‌دهد.
 • کارت دیزا : برای راه‌اندازی منشی تلفنی گویا استفاده می‌شود.
 • کارت کالر آیدی : کالر آیدی را روی تلفن‌ها راه‌اندازی می‌کند.

ارتباط سانترال با ویپ

انواع دستگاه سانترال

دستگاه‌های سانترال به دو دسته کم ظرفیت و پرظرفیت تقسیم می‌شوند. تفاوت مهم این دو نوع دستگاه، در تعداد خطوط داخلی است. نوع کم ظرفیت آن برای سازمان‌های کوچک و متوسط و نوع پرظرفیت برای سازمان‌های بزرگتر استفاده می‌شود.

کاربرد دستگاه سانترال

 1. دارای منشی تلفنی
 2. قابلیت ضبط تماس‌ها و در نتیجه پیگیری کلیه تماس‌های بی پاسخ
 3. قابلیت برقراری ارتباط داخل سازمان به صورت رایگان و سریع
 4. امکان انتظار چندیدن نفر پشت خط‌های مختلف

 

ویپ چیست؟

VoIP یا Voice Over Internet Protocol همانطور که از نام آن مشخص است، تکنولوژی انتقال صدا در بستر شبکه می‌باشد. مرکز تلفن ویپ امکان برقراری تماس با استفاده از IP را فراهم میکند. استفاده از VOIP برای شما یک پکیج کامل از راه‌های ارتباطی مختلف فراهم می‌کند. در واقع امکانات ویپ تحت شبکه، در بردارنده Unified Communication می‌باشد که قابلیت‌های پیام رسانی، تماس صوتی و تصویری، اشتراک دسکتاپ و اشتراک فایل، کنفرانس ویدیویی، ایمیل و … را دارد.

خرید خط تلفن voip

برای مثال برنامه Watsapp یک سیستم ویپ از نوع ارتباط مستقیم است. در ارتباط مستقیم به یک کامپیوتر یا موبایل نیاز دارید و همچنین اینترنت که بتوانید به مکالمات خود بپردازید. با این تفاوت که تلفن تحت شبکه VOIP که برای یک سازمان تهیه می‌شود، کاملا اختصاصی است و امکانات بیشتری را فراهم می‌کند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه انواع VoIP اینجا را کلیک و مطالعه فرمایید.

امکانات سیستم ویپ

 1. برگزاری کنفرانس‌های صوتی و تصویری
 2. برقراری ارتباط بین افراد یک شرکت یا سازمان در شعبه‌های مختلف
 3. امکان برقراری ارتباط بدون تلفن
 4. برقراری ارتباط ارزان به دلیل استفاده از بستر اینترنت
 5. امکان برقراری ارتباط با استفاده از تلفن همراه
 6. امکان ایجاد خطوط داخلی نامحدود در یک شرکت یا سازمان
 7. امکان ارسال و دریافت فکس
 8. امکان جابجایی محل کار بدون تغییر شماره تماس
 9. امکان برقراری ارتباط تعداد نامحدود به صورت همزمان
 10. امکان برقراری ارتباط بدون محدودیت جغرافیایی
 11. امکان ضبط و چک کردن مکالمات
 12. دارای منشی تلفن
 13. ایجاد صف انتظار
 14. امکان گزارش دهی کارکنان یک شرکت یا سازمان از طریق ویپ
 15. امکان اولویت بندی، نگهداری، مسیریابی و مسدود کردن تماس‌ها

تفاوت voip و سانترال

PBX در واقع یک سیستم تلفنی است که یک خط تلفن را به چند بخش داخلی تقسیم بندی کرده و با استفاده از خطوط مخابراتی و مسی کار می کند. ارتباط سانترال با ویپ در این است که VoIP نوع دیگری از تکنولوژی تلفن است که در بستر شبکه کار می‌کند و حالت توسعه یافته از PBX است. همان طور که مشخص است سیستم ویپ دارای امکانات و مزایای بیشتری نسبت به سانترال است. در ادامه به شرح تفاوت سیستم‌های تلفنی تحت شبکه با سانترال‌های آنالوگ می‌پردازیم.تفاوت voip با سانترال

تفاوت سانترال با ویپ در نصب و راه‌اندازی

در مقایسه ویپ با سانترال باید گفت نصب و راه ­اندازی سانترال‌های قدیمی سخت و پیچیده است در صورتی نصب سیستم ویپ بسیار ساده‌تر انجام می‌شود.

استفاده ساده و راحت از سیستم ویپ

رابط کاربری سیستم ویپ بر پایه وب است و از هر مکانی که باشید با استفاده از یک مرورگر می‌توانید به سیستم دسترسی داشته باشید و فعالیت خود را انجام دهید. اما در تلفن سانترال باید از طریق نرم افزارهای خاص یا از طریق تلفن سانترال و شماره‌گیری کد انجام شود.

مقایسه VoIP و سانترال در زمینه توسعه پذیری

مورد دیگر تفاوت سانترال و VoIP در توسعه پذیری آن‌ها است. سیستم ویپ انعطاف پذیر است و قابلیت این را دارد که تعداد مشترکین را بصورت نامحدود افزایش داد. اما سیستم سانترال در این زمینه محدودیت دارد.

تفاوت VoIP و سانترال آنالوگ در هزینه

در سیستم VoIP به دلیل استفاده از اینترنت در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود. در حالی که دستگاه سانترال امکان استفاده از اینترنت را ندارد. به صورت کلی قیمت سیستم ویپ نسبت به دستگاه سانترال مناسب‌‌تر است.

 

پشتیبانی

تماس با کارشناسان آوش نت

کارشناسان آوش نت آماده پاسخگویی به شما هستند. هر سوالی در زمینه راه اندازی و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری دارید با ما تماس بگیرید.

تفاوت سانترال با VoIP در سیم کشی

در راه‌اندازی تلفن سانترال برای هر کاربر یک زوج سیم باید در نظر گرفته شود. در صورتی که داخلی‌ها افزایش پیدا کند سیم کشی هم بیشتر می‌شود. در حالی که در سیستم ویپ به دلیل استفاده از بستر شبکه و IP کابل‌کشی اختصاصی نیاز ندارد.

قابلیت جابجایی در VoIP

یکی از مزیت‌ها و امکانات چشم‌گیر VOIP امکان جابجایی محل کار حتی در سطح کشور بدون تغییر شماره است. بسیاری از کسب و کارها به دلیل تغییر شماره تلفن ثابت دچار دردسرهای بعدی برای اعلام شماره جدید خواهند شد و یا حتی مشتریان خود را از دست خواهند داد. اما در این سیستم شما مالک همیشگی خط تلفن خود هستید و برای نقل مکان دغدغه‌ای بابت تغییر شماره نخواهید داشت.

مقایسه ویپ و سانترال

 

voip بهتر است یا سانترال

با شناخته شدن سیستم VoIP این سوال در عرصه کسب و کارها پیش می‌آید که سانترال قدیمی بهتر است یا تلفن VoIP. برای پاسخ به این سوال به نظر می‌آید با بررسی مزایا و معایب سانترال با ویپ، توضیحات فوق الذکر و همچنین امکانات هر کدام می‌توان به نتیجه رسید که نصب VoIP در شرکت‌ها به صرفه‌تر و بهتر است. اما دلیل برتری ویپ چیست ؟ جواب این سوال در تفاوت‌های عنوان شده در قسمت بالا موجود است.

این سیستم با هزینه کمتر می‌تواند پاسخگوی نیازهای یک شرکت باشد و امکانات بیشتری فراهم کند. صرف هزینه برای VoIP قطعا تاثیرات مثبت در ارتباط با مشتری و ارتباطات داخلی کارکنان را به همراه دارد.

 

جمع‌بندی

مقایسه ویپ و سانترال در این مقاله بر اساس ویژگی‌های آن‌ها صورت پذیرفت. برای برقراری ارتباطات بهتر در سازمان و همچنین با مشتری سیستم VoIP با ویژگی‌های مطرح شده در مقاله، برتری خود را اثبات کرد. نصب و راه‌اندازی این سیستم باید توسط افراد مجرب در این زمینه انجام شود.

شرکت آوش نت نیز در زمینه مشاوره، نصب و راه‌اندازی VoIP با حضور افراد متخصص همراه شما است. پیشنهادات و سوالات خود را در کادر نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید و یا در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه با شماره تماس‌های ذکر شده در انتهای مقاله ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 17 =