مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

تجهیزات راه اندازی ویپ

تجهیزات راه اندازی voip کدامند؟

مهم ترین تجهیزات راه اندازی voip 

اگر می‌خواهید از سیستم های تلفنی قدیمی و سنتی خود به سمت راه اندازی voip بروید، حتما به تجهیزاتی که در زیر به شما خواهیم گفت احتیاج دارید. اما این سخت افزارها چه هستند و آیا نیازی به همه آنها است یا خیر؟

در این مطلب به شما خواهیم گفت که تجهیزات لازم برای راه اندازی voip چیست و کدام یک از این وسایل ضروری هستند.

اصلی ترین تجهیزات راه اندازی سیستم voip

در ابتدا لیستی از مهمترین دستگاه های مورد نیاز voip را ببینیم و بعد به سراغ توضیحات تکمیلی هرکدام از آنها برویم.

  • زیرساخت شبکه شامل کابل کشی
  • کامپیوتر یا همان سرور
  • گیت وی
  • تلفن های تحت شبکه سخت افزاری ، یا نرم افزاری (برای این مورد هدست مناسب مورد نیاز است)
  • خط تلفن اینترنتی
  • متخصص راه اندازی سیستم ویپ

گام اول بررسی زیر ساخت شبکه

مهم ترین بخش ویپ داشتن زیر ساخت مناسب است. اگر قرار است از خدمات voip استفاده کنید، زیر ساخت شبکه خود را بررسی کنید. منظور از زیر ساخت مناسب داشتن یک شبکه کابلی یا وایرلس مناسب با استانداردهای مربوطه است.

آیا شبکه مجموعه خود را راه اندازی کرده اید؟

نگران نباشید اگر یک مجموعه کوچک با چند کاربر هستید نیازی به تهیه زیرساخت پر هزینه نیست. شما می‌توانید فقط با یک کابل کشی ساده همراه با یک سوئیچ از بستر ویپ استفاده کنید.

نیازی به داشتن رک و پچ پنل یا …. برای مجموعه های کوچک نیست. اگر هنوز کابل کشی شبکه خود را آغاز نکرده اید می‌توانید از خدمات پسیو شبکه آوش نت استفاده کنید.

زیر ساخت شبکه برای راه اندازی voip

گام دوم داشتن خط تلفن اینترنتی

برای راه اندازی هرچه بهتر و ارزان تر  voip می‌توانید از خطوط اینترنتی استفاده کنید. در گام چهارم به شما خواهیم گفت که چگونه خرید این خطوط باعث کاهش هزینه ها خواهد شد. نکته مهم سخت نگیرید از هر ارائه دهنده ای که بخواهید می‌توانید خط اینترنتی خود را تهیه کنید. بهترین ارائه دهنگان :

و یا هر شرکت دیگری که پشتیبانی خوبی داشته باشد.

گام سوم تهیه یک سرور معمولی

همه ما زمانی که نام سرور را می‌شنویم به یاد کامپیوترهای بسیار بزرگ و قوی می‌افتیم. تهیه سرور برای هر مجموعه ای بسته به نوع کارایی و نیازهای آن مجموعه متفاوت است. بیشتر اوقات نیازی به تهیه سیستم های بسیار قوی در مجموعه ها نیست.

برای نصب ویپ نیازی به داشتن سرور قدرتمند نیست. شما می‌توانید یکی از کیس های معمولی و یا حتی قدیمی شرکت خود را بعنوان سرور ویپ در نظر بگیرید. تنها تفاوت این دستگاه ها این است که همیشه باید روشن باشد تا سرویس دهی خوبی را به شما بدهد.

و یا اگر از خدمات مجازی سازی سرور استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی با نصب یک ماشین مجازی و بدون خرید هیچ تجهیزات دیگری voip را روی این سیستم نصب کنید.

خرید سرور برای راه اندازی ویپ

گام چهارم گیت وی یکی از تجهیزات مورد نیاز راه اندازی voip

گیت وی دستگاه رابطی است که می‌تواند خطوط شهری انالوگ را به دیجیتال تبدیل کند. در واقع این وسیله سیگنال­ها و فرکانس­های صدا را از زوج سیم مسی دریافت کرده و با متدهای مختلفی که دارد که اصلاحا کدک (Codec) گفته می‌­شود به دیتای دیجیتال قابل شناسایی توسط مرکز تلفن و نرم افزار ویپ مربوطه تبدیل می ­نماید.

یک خبر ویژه :

اگر از خطوط ویژه و تجاری ارائه دهنگان سرویس اینترنت استفاده می‌کنید نیازی به خریداری این دستگاه نیست و از طریق سرویس دهنده ها می‌توانید بدون نیاز به گیت وی از سیستم تلفنی ویپ خود استفاده کنید.

گام پنجم خرید تلفن یا هدست

یکی از بخش های تجهیرات راه اندازی Voip خرید تلفن و یا تلفن نرم افزاری است.

تلفن های تحت شبکه با تلفن های معمولی متفاوت هستند و براساس و پایه شبکه کار می‌کنند. یکی از مزایای ویپ این است که براساس نیاز کارفرما حتی می‌توان همین تلفن ها را هم تهیه نکرد و هزینه کمتری برای راه اندازی این سیستم انجام داد.

ویپ این قابلیت را دارد که بدون نیاز به خرید تلفن و فقط با خرید هدست های معمولی می‌توان با نصب یک نرم افزار بدون هیچ هزینه ای از هدست ها استفاده کرد و به راحتی از این سیستم بهره کافی را برد.

یک پیشنهاد ویژه: اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی برای خرید تلفن های تحت شبکه بکنید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا تجهیزات دست دوم ویژه ای را به شما معرفی کنند. 

خرید تلفن دست دوم

گام آخر نصب ویپ

تجیهرات راه اندازی ویپ همین چند گام بالا بوده و نیازی به تهیه وسیله دیگری نیست. در این مرحله فقط نیاز به یک متخصص نصب و راه اندازی دارید.

کلام آخر

تمام تجهیزاتی که شما برای راه اندازی یک سیستم تلفنی ویپ نیاز دارید یک خط تلفن + بستر شبکه و داشتن یک کامپیوتر معمولی و ساده است. شما می‌توانید برای راه اندازی هرچه بهتر این سیستم از مشاورین آوش نت مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *