VOIP چیست؟

مقدمه ای از سیستم‌های ارتباط تلفنی به طورکلی (VOIP) مخفف کلمه (Voice Over Internet Protocol)
یا به معنای فارسی (انتقال صدا به صورت همزمان از طریق بستر اینترنت) است.
اگر به گذشته‌ای نه چندان دور برگردیم می بینیم که ارتباط های تلفنی به شکل کاملا سخت و دشوار از طریق شبکه تلفنی عمومی یا PSTN (Public Switch Telephony Network) انجام می شد.

امروزه با گسترش فناوری‌های جدید تلفنی، ارتباط شبکه سلولی و اینترنت درمقایسه با سیستم های تلفنی نسل قدیم،(VOIP) ازجایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

انقلابی که درجهت گسترش ارتباطات تلفنی در بستر اینترنت اتفاق افتاد این صنعت را دگرگون کرد.
امروز شاهد این هستیم که اکثر مردم ارتباطات صوتی، تصویری و اسناد خود را به راحتی در این بستر انتقال میدهند.
تمامی این امکانات درسایه تکنولوژی (VOIP) انجام می‌شود.

voip چگونه کار میکند؟

صدای انسان به صورت آنالوگ است وبرای انتقال آن روی اینترنت و بستر شبکه باید تبدیل به دیجیتال شود. به طور کلی:

در مبدا صدای آنالوگ دریافت شده پس از تبدیل به دیجیتال توسط کدک‌های صوتی فشرده سازی و بهینه سازی شده و همچنین به بسته‌های دیجیتال آدرس مقصد و headers اضافه می‌شود.

بسته‌های تبدیل شده به دیتا به کمک کدک‌ها در بستر ip انتقال می یابند.

در مقصد از مبدل دیجیتال به آنالوگ برای دریافت صوت استفاده می‌شود به طوری که بسته‌های ارسالی بعد از بازگشایی توسط کدک های مربوطه تبدیل به صوت می‌شود.

توجه داشته باشید سیگنال‌های صوتی که به دیجیتال تبدیل می‌شوند در مقابل نویز‌ها، مسیر یابی و تبدیل به فرمت‌های مناسب راحت‌تر کنترل می‌شوند.

امکانات سیستم‌ تلفنی voip

ضبط یکپارچه مکالمات

منشی تلفنی دیجیتالی IVR

استفاده نامحدود از تعداد داخلی

متنوع بودن تنظیمات تماس‌های خروجی و ورودی

ایجاد صف انتظار برای تماس های ورودی و مدیریت کردن تماس ها برای جلو گیری از اشغال خط

راه اندازی call center برای مراکزی که نوع کاربری مشاوره به مشتری دارند مثل اپراتور‌ها

ایجاد گروه های تماسی برای سهولت ارتباط

ارتباط داخلی با سایر کارمندان درخارج از سازمان یا مجموعه بدون استفاده از تلفن شهری

امکان برقراری کنفرانس تصویری

امکان تهیه گذارش از تمام عملکرد های سیستم

امکان ایجاد محدودیت برای اشخاص به دسترسی‌های خط شهری و داخلی‌ها

امکان ارتباط با انواع CRM‌ها و اتوماسیون‌ها

قابلیت ایجاد زمان پاسخگویی

بلک لیست

استفاده از Feature codes برای دسترسی سریع به برخی سرویس‌ها

قابلیت استفاده از تلفن نرم افزاری به جای تلفن فیزیکی

9 مزیت سیستم تلفنی voip نسبت به سانترال

به دلیل اینکه سیستم قدیمی سانترال آنالوگ بوده و از سوییچ سخت افزاری استفاده میکند نسبت به سیستم‌های تلفنی voip نیاز به سخت افزار اضافی داشته پس داشتن سوییچ نرم افزاری voip هم هزینه خرید سخت افزار کمتری دارد و هم می توان به راحتی آپدیت آن را آپدیت کرد.

وقتی شما از سوییچ نرم افزای voip به جای سخت افزار استفاده میکنید مطمئنا از امکانات بی نظیری که در اختیارتان قرار میدهد به راحتی می‌توانید استفاده کنید.

هزینه نگهداری سیستم‌های سانترال به دلیل استفاده از سخت افزار نسبت به سیستم‌های voip به شدت بالا بوده و همین امر هزینه‌های زیادی را برای سازمان رقم میزند. ولی سیستم‌های تلفنی مبتنی بر ip به دلیل این که تمام ماژول‌ها به صورت نرم افزاری عمل میکند نیازی به هزینه نگهداری ندارد. لازم به ذکر است عمومی‌ترین سیستم‌های تلفنی voip برای نصب نرم افزار و راه اندازی به دلیل استفاده از سیستم عامل های منبع باز کاملا رایگان هستند.

یکی از دیگر از دلایل استفاده از سیستم تلفنی voip این است که به راحتی مدیریت میشوند و با پنل کاربری که در اختیار کاربر قرار میدهند به صورت آنلاین میتواند تغییرات تلفنی را انجام دهد.

شما دیگر نیازی به کابل کشی مجزا در سازمان خود ندارید و از همان بستر شبکه برای ارتباط تلفنی هم می‌توانید استفاده کنید

در سیستم تلفنی سانترال در نقطه end point یعنی کاربر، از تلفن‌های آنالوگ استفاده میکنند. و در سیستم‌های تلفنی voip از تلفن تحت شبکه یعنی ip phone استفاده میشود. با توجه به اینکه تلفن‌های تحت شبکه به نسبت قیمت بالاتری دارند لذا در سیستم تلفنی voip می‌توان به جای استفاده از تلفن فیزیکی از تلفن نرم افزاری رایگان استفاده کرد پس درسیستم‌های تلفنی voip درصورت نیاز میتوان هزینه خرید تلفن را به طور کامل حذف کرد.

یکی‌دیگر از دلایل استفاده از سیستم تلفنی voip این است که شما برحسب نیاز خود هر امکانی را که بخواهید و به آن نیاز داشته باشید می‌توانید از طریق برنامه نویسی در محیط هسته نرم افزار نیاز خود را برطرف کنید. و به عبارت دیگر سیستم تلفنی خود را هوشمند کنید.

دلیل بعدی استفاده از سیستم تلفنی voip این است که شما می‌توانید علاوه بر‌تماس تلفنی رایگان داخل سازمان با استفاده از سرویس‌های امن شبکه ارتباط رایگان در بستر اینترنت با خارج از سازمان داشته باشید.

 

دراکثر سازمان‌ها از دستگاه‌های فکس برای ارسال و دریافت استفاده می‌کنند. شما با استفاده از سیستم تلفنی voip می‌توانید به صورت نرم افزاری از سرویس‌های فکس، ایمیل، ارتباط‌‌ های یکپارچه با مشتری. بروز شدن کسب و کار و… در جهت کسب رضایت مشتری بهره ببرید.

چرا آوش نت را برای نصب و راه اندازی Voip انتخاب کنیم؟

آوش تک یکی از شرکت‌های فعال در زمینه خدمات نصب و راه اندازی سیستم‌های تلفنی مبتنی بر شبکه VOIP تمام تلاش خود را برای جلب رضایت مشتری و کسب اعتماد آن‌ها خواهد کرد. مجموعه آوش تک در کنار نصب و راه اندازی سیستم voip ، آموزش کار با این سیستم را هم به شما ارائه خواهد کرد تا مشتریان بتوانند بهترین عملکرد را در زمان پشتیبانی داشته باشند.

بهره‌مندی از متخصصین مجرب و متخصص در این حوزه

2138999

ارائه پشتیبانی با کیفیت بعد از نصب و راه اندازی به مدت 2 ماه به صورت رایگان

آموزش به کارمندان سازمان در طول مراحل نصب

marketing

هزینه نصب و راه اندازی بسیار مناسب و مقرون به صرفه در مقایسه با مجموعه‌های دیگر

ارائه ضمانت کتبی بعد از نصب و راه اندازی voip

voip

ارائه راه‌کارهای مناسب برای ارتقا و هوشمند سازی سرور voip

راه اندازی سیستم تلفنی voip به صورت پایلوت

checked-1

بعد از گذشت 2 ماه پشتیبانی با هزینه کم ارائه خواهد شد

سوالات متداول

ارسال داده‌ها در اینترنت با روش‌های مختلف صورت می‌پذیرد. که امن ترین آنها استفاده از vpn است. سیستم تلفنی voip هم از این بستر ارتباطی برای امنیت استفاده می کند.
همچنین سیستم تلفنی voip قابلیت امن کردن صدای ارسالی توسط پروتکل‌های ارتباطی مورد استفاده در صوت را دارا است.

خیر – استفاده از سیستم تلفنی voip برای تعداد داخلی‌های نامحدود مشکلی ایجاد نمی‌کند و همچنین هیچ محدودیت دیگری نخواهد داشت بلکه می‌توان با کمی دانش برنامه نویسی در حوزه voip این سیستم را هوشمند کرد.

در صورت استفاده از vpn‌ها برای ارتباط بین سازمان‌ها می‌توان بدون هیچ هزینه‌ای ارتباط را برقرار کرد. فقط در سازمان ارتباط گیرنده از یک تلفن سخت افزاری و یا نرم افزاری استفاده می‌شود.

  1. برای استفاده از سیستم voip نیاز به کابل کشی مجزا نیست
  2. هزینه‌های خطوط مخابرات تا مقدار 50% صرفه جویی می‌شود.
  3. با امکاناتی که سیستم تلفنی voip دارد نیاز به خرید تجهیزات جانبی نیست 

راه اندازی voip

مشاوره رایگانه !

همین الان میتونید از مشاوره رایگان استفاده کنید و با متخصص‌های مجموعه آوش نت تماس بگیرید و شرایط خودتون رو با ما در میان بگذارید.

ما بهترین راه حل را به شما پیشنهاد خواهیم کرد که هم از لحاظ هزینه برای کسب و کار شما به صرفه باشه و هم بهترین کارایی را برای مجموعه شما داشته باشه.

شما برای مشاوره میتوانید از طریق تلگرام، واتساپ و یا فرم روبرو با ما در ارتباط باشید و در مورد کسب و کار خود از ما مشاور بگیرید.

تلگرام

واتساپ

Open chat
کمک میخوای؟
سلام
ما آنلاین هستیم میتونیم کمکت کنیم؟