مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

هیت سینک چیست

هیت سینک چیست؟ آشنایی با heatsink و انواع آن

هیت سینک چیست؟

هیت سینک یک وسیله فلزی رسانای گرما است که برای جذب و دفع گرما از یک جسم با دمای بالا مانند پردازنده کامپیوتر طراحی شده است. هر ماده الکترونیکی یا الکتریکی در صورت اتصال به منبع برق تولید گرما می کند. نیمه هادی ها، ال ای دی ها یا هر وسیله برقی قدرتمند، گرمای بیشتری تولید می کنند. سینک های حرارتی معمولا دارای فن های داخلی هستند تا هم CPU و هم هیت سینک را در دمای مناسب نگه دارند. هیت سینک ها از فلزاتی مانند مس یا آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و به پردازنده متصل می شوند. اکثر سینک های حرارتی دارای پره هایی هستند، قطعات نازکی از فلز متصل به پایه هیت سینک، که به توزیع گرما در یک منطقه بزرگ کمک می کنند.

هیت سینک چیست؟

بیش از 1000 نوع سینک حرارتی پردازنده وجود دارد، اما همه ی آنها یک وظیفه دارند – حذف گرما از پردازنده در سریع ترین زمان ممکن. هیت سینک باید به خوبی روی سطح پردازنده قرار بگیرد، بنابراین با استفاده از پایه های گیره، پیچ و مهره ها و چفت ها به آن متصل می شود.

مهم نیست که هیت سینک چقدر محکم فشار داده شود، باز هم فاصله ای بین آن و پردازنده وجود دارد. برای جبران این نقص، خمیر حرارتی روی پردازنده ها اعمال می شود – این خمیر به شما امکان انتقال گرما را از پردازنده به سینک حرارتی را می دهد. در مادربردهای مدرن، می توانید چندین سینک حرارتی را ببینید که در اطراف پردازنده و در پایین برد مدار چاپی قرار دارند.

هیت سینک

سینک های حرارتی معمولا در همه پردازنده ها و همچنین در سیستم های خنک کننده و تهویه مطبوع، در پردازنده های گرافیکی و پردازنده های کارت گرافیک کاربرد دارند.

راستی اگه نمیدونید که دورکاری یعنی چی و چه نرم افزاری داره حتما روی لینک کلیک کنید، شاید بدردتون بخوره.

انواع هیت سینک چیست

  1. هیت سینک فعال
  2. هیت سینک غیرفعال

اگر دوست دارید درباره کامپیوترهای کوچک بیشتر بدانید روی رایانه کوچک چیست کلیک کنید.

هیت سینک فعال

هیت سینک و فن ترکیبی (HSF) هیت سینک فعال نامیده می شود. خنک کننده فعال از دستگاه های تهویه مکانیکی، به عبارت دیگر فن ها یا خنک کننده ها استفاده می کند.

در این مورد، حذف گرما بسیار سریعتر انجام می شود، زیرا تهویه اجباری، رادیاتور خنک کننده را از ذرات گرم شده آزاد می کند. در اکثر پردازنده های کامپیوتری، فن درست بالای سینک حرارتی وصل می شود. این از انرژی برای فرایند خنک سازی استفاده می کند. سیستم های خنک کننده مایع نیز از نوع فعال این دستگاه استفاده می کنند.

اگه دوست داری بدونی ip چیست و انواع آن کدامند روی لینک کلیک کن تا اطلاعات کاملی بدست بیاری.

هیت سینک غیرفعال

در حالی که هیت سینک بدون فن یک هیت سینک غیرفعال است. آنها دارای اجزای مکانیکی نیستند که باعث اطمینان بیشتر آنها شود. این سینک های حرارتی از رادیاتور پره ای آلومینیومی ساخته شده اند. آنها گرما را از طریق همرفت دفع می کنند. جریان هوای مناسب و پایدار بین صفحات برای اطمینان از پایداری کامل دستگاه حفظ می شود.

حذف گرمای اتلاف همرفتی به شرایط مرزی از جمله سطح موثر، هندسه هیت سینک، سرعت جریان هوا و جهت گرانش بستگی دارد. هر چه سطح سینک ها بزرگتر باشد، همرفت قوی تر است. برای اینکه سیک های حرارتی غیرفعال با ظرفیت کامل کار کنند، مهم است که سطح همرفت را به حداکثر برسانیم. رادیاتور غیرفعال معمولاً از هندسه سه بعدی برای افزایش ضریب انتقال حرارت همرفتی بهره می برد.

برای پيدا كردن مك آدرس لپ تاپ لینک رو کلیک کن.

نحوه عملکرد سینک های حرارتی

پردازنده کامپیوتر با سرعت بسیار بالایی کار می کند و گرمای زیادی تولید می کند. اگر پردازنده بیش از حد گرم شده باشد و سینک حرارتی نداشته باشد، ممکن است پردازنده آسیب ببیند.

ممکن است با گرم شدن CPU رایانه دچار مشکل شود و نتواند POST (آزمایش خودکار روشن) را انجام دهد. اگر POST از کار بیفتد، چیزی روی صفحه نمایش داده نمی شود و بلندگوهای رایانه ممکن است فقط یک سری بوق منتشر کنند.

هیت سینک چیست و انواع آن

برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد و آسیب های احتمالی ، سینک حرارتی گرما را از پردازنده خارج می کند. برای انتقال گرما از پردازنده به سینک حرارتی، باید سطح تماس کافی بین آنها وجود داشته باشد. این کار با یک سینک حرارتی (که خمیر حرارتی نیز نامیده می شود) انجام می شود که کمی روی سطح پخش می شود. با این حال، وجود خمیر حرارتی بیش از حد به جای خنک کردن CPU، آن را عایق می کند.

فن ها برای خنک کردن هوا، دور کردن هوای گرم از کامپیوتر و انتقال هوای خنک از طریق هیت سینک کاربرد دارند. فن های نزدیک پردازنده با افزایش دما سرعت بیشتری پیدا می کنند و به خنک شدن پردازنده و هیت سینک کمک می کنند.

خنک کردن یک سیستم بسیار مهم است. دما می بایست بین 90 تا 110 درجه فارنهایت یا 32 تا 43 درجه سانتیگراد حفظ شود. گرم شدن بیش از حد اجزای داخلی می تواند منجر به از دست رفتن داده ها، کوتاه شدن عمر رایانه، خرابی سیستم، راه اندازی مجدد تصادفی و آسیب دائمی شود. اکثر مادربردها به دلایل ایمنی طوری طراحی شده اند که در صورت رسیدن دمای CPU به 85 تا 90 درجه سانتیگراد، خاموش می شوند.

بیشتر بخوانید: مرکز داده چیست

مدیریت حرارتی لامپ ها

این نوع خنک‌کننده از روش‌های انتقال حرارت تابشی یا همرفتی با استفاده از سینک حرارتی یا پخش‌کننده حرارت استفاده می‌کند. این نوع سینک حرارتی برای تمامی سازندگان لامپ ال ای دی کاربرد دارد.
مدیریت حرارتی بهتر به لامپ های LED اجازه می دهد تا در سطوح بالاتر کار کنند و در عین حال خروجی نور، ثابت و باکیفیت است. هیت سینک LED برای دفع گرما از محل اتصال LED و سپس همرفت و تابش به محیط استفاده می کند.

بد نیست بدونی raid controller چیست و چه کاری میکنه

نصب هیت سینک چگونه است

برای عملکرد کارآمد هیت سینک، لازم است از تماس آن با کیس پردازنده اطمینان حاصل شود. حتی یک شکاف کوچک هوا بین پردازنده و هیت سینک باعث گرم شدن بیش از حد پردازنده و از کار افتادن آن می شود. برای اتصال مطمئن عناصر هیت سینک، گاهی اوقات از مواد چسباننده مخصوص استفاده می شود، به عنوان مثال، چسب رسانای حرارتی.

اکثر سیستم های جدیدتر از یک فاکتور شکل مادربرد بهبود یافته به نام ATX استفاده می کنند. سیستم‌های دارای این نوع مادربرد و شاسی با قرار دادن پردازنده در نزدیکی منبع تغذیه، خنک‌کنندگی پردازنده را بهبود بخشیده‌اند و اکثر سیستم‌های ATX فن منبع تغذیه را برای دمیدن در اطراف پردازنده نصب می‌کنند. و بنابراین در چنین سیستم هایی می توان از یک هیت سینک غیرفعال استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *