رک چیست

رک چیست ؟ | کاربرد رک در شبکه + انواع رک دیواری و ایستاده

رک چیست ؟ زمانی را در نظر بگیرید که تعداد  تجهیزات شبکه زیاد باشد، این تجهیزات به یکدیگر متصل هستند و در طول زمان ممکن است جا به جا شوند،  بعد از این جابه‌جایی ها نگهداری و مدیریت این تجهیزات به یک فاجعه تبدیل می‌شود شما با انبوهی از اتصالات مواجه خواهید شد که برای تغییر و عیب یابی شبکه زمان زیادی از شما می‌گیرد!!!

راه حل این فاجعه که ممکن است شما هم به عنوان یک تکنسین شبکه با آن روبه رو شده باشید، استفاده از محفظه‌ای به نام رک (Rack) است. شما با استفاده از رک به انسجام، هماهنگی، نظم و … دست پیدا می‌کنید.

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا بدانید که رک های شبکه چیستند، با انواع رک آشنا شوید و متعلقات آن را بشناسید.

 

کاربرد رک در شبکه چیست؟

یکی از مواردی که در دسته تجهیزات پسیو شبکه محفظه‌هایی سیاه رنگ که درون آن ها تجهیزاتی مانند سوییچ، روتر، سرور و … نگهداری می‌شود را به اصطلاح رک (Rack) می‌گویند. از این محفظه برای نگهداری و محافظت و متمرکز کردن سایر تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. تمام نود های شبکه با کابل به پشت این محفظه وارد و به تجهیزاتی که درون آن قرار دارد متصل می‌شوند.

اگر نیاز به خدمات پسیو شبکه دارید کلیک کنید.

عرض یک رک به طور معمول 19 اینچ است. این عرض استاندارد تمام تجهیزات شبکه است برای قرار گرفتن درون رک طراحی شده اند که به اصطلاح رکمونت خوانده می‌شوند.

ارتفاع یک رک هم بر اساس تعداد یونیتی که دارد متفاوت است .طبق استاندارد هر یک یونیت 1.7 اینچ یا 4.4 سانتی متر است پس برای مثال یک سوییچ دو یونیتی ارتفاعی برابر 8.8 سانتی متر خواهد داشت.

پس طبق این استاندارد ارتفاع رک مورد نیاز ما بر اساس تعداد دستگاه‌ها‌یی که استفاده می‌کنیم اندازه گیری می‌شود. البته باید در نظر داشته باشیم برای تجهیزات احتمالی بعدی و همچنین گردش هوای بین تجهیزات هم یونیت‌های خالی را در نظر بگیریم.

عمق رک ها هم یکی از فاکتور های انتخاب رک مناسب است. رک های معمول دارای عمق 45 یا 60 سانتی متری هستند. البته انواعی با عمق 80 و یا 100 سانتی‌متری هم وجود دارند که بر اساس تجهیزاتی که استفاده می‌کنیم می‌توانیم از آن‌ها هم استفاده کنیم.

دیتاسنتر

 

کاربرد رک در شبکه

شاید از نظر شما در شبکه‌های کوچک هزینه کردن برای خرید رک منطقی نباشد اما با بررسی کاربرد و مزایای استفاده از رک ترغیب به استفاده از آن خواهید شد. البته این نکته را نظر بگیرید که در شبکه‌های بزرگ راهی به جز استفاده کردن از رک ندارید!!!

از کاربرد ها و مزایای رک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- با استفاده از آن می‌توان محیط مناسبی برای تجهیزات شبکه فراهم کرد که دارای تهویه مطلوبی باشد تا تجهیزات به نهایت کارایی خود برسند.

2- اگر اطلاعات مهمی درون سرور‌های خود نگهداری می‌کنید و یا نیاز دارید که سرویس‌های شما بدون هیچ گونه قطعی سرویس‌دهی کنند باید از رک استفاده کنید چون خطاهای انسانی ممکن باعث از دست رفتن اطلاعات شما شوند.

3- رک باعث افزایش طول عمر تجهیزات شما می‌شود چون با استفاده از آن تجهیزات شما کمترین جابجایی را در طول فعالیت خود خواهند داشت.

4-زمانی که تجهیزات درون رک نصب می‌شوند فضای کمی را اشغال می‌کنند مخصوصا زمانی که از رک های دیواری استفاده کنیم پس به شدت در فضا صرفه جویی می‌شود .

5- در صورت استفاده از رک  به راحتی می‌توان شبکه را گسترش داد، و به مدیریت و عیب‌یابی آن پرداخت.

اگر نیاز به خدمات دوربین مدار بسته دارید کلیک کنید.

انواع رک در شبکه

1- رک دیواری

2- رک ایستاده

انواع رک ایستاده چیست؟

 

رک ایستاده

 

انواعی از رک‌ها که دارای چرخ هستند و بر روی زمین قرار می‌گیرند. زمانی که تعداد تجهیزات زیادی داریم باید از رک ایستاده استفاده کنیم. این مدل معمولا دسترسی از چهار طرف را برای ما فراهم می‌کند. عرض این رک ها 19 اینچی است و بسیار مناسب برای نگهداری سرور‌های رکمونت می‌باشند. این مدل را به کرات در شعبه‌های بانک مشاهده کرده اید.

درب‌های این رک ها معمولا از جنس شیشه و یا طلق پلاستیکی با فرم فلزی و یا تمام فلز با حفره‌هایی بر روی آن است که قابلیت جدا شدن دارد.

تعداد یونیت‌های این مدل از 12 تا 48 عدد و عمق آن‌ها هم از 45 تا 100 سانتی متر است از این مدل به عنوان رک اصلی شبکه کامپیوتر درون اتاق سرور استاندارد استفاده می‌شود.

انواع رک دیواری چیست؟

 

رک دیواری

 

حال که با این مورد آشنا شدید که رک ایستاده چیست جالب است بدانید که نوع دیگری از رک هم وجود دارد که بر روی دیوار و یا سقف نصب می‌شوند.

اگر دقت کرده باشید محفظه هایی در جاهایی مانند ایستگا‌های BRT و یا بالای خود‌پرداز‌های بانک که در مکان های عمومی خارج از بانک هستند وجود دارد این محفظه‌ها همان رک های دیواری هستند.

آن‌ها معمولا برای قرار دادن تعداد کم تجهیزات شبکه مانند DVR های دوربین مدار بسته و تحت شبکه و یا روتر و یا سوییچ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نوع معمولا 9 تا 65 یونیت دارند عمق آن‌ها هم معمولا بین 35 تا 60 سانتی‌متر است.

درب‌های این مدل نیز از جنس شیشه و یا طلق پلاستیکی با فرم فلزیی و یا تمام فلز با حفره‌هایی بر روی آن ساخته شده است.

نوع دیگری از این رک های دیواری با دو درب هم وجود دارد که مناسب سوییچ‌هایی است که نیاز است به پنل پشتی آن‌ها هم دسترسی داشت.

 

متعلقات رک شبکه چیست؟

همراه هر رک متعلقات و اجزایی وجود دارد که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

فن رک

 

فن رک

 

 

فن معمولا در تمام رک های ایستاده و برخی رک های دیواری به عنوان متعلقات جانبی وجود دارد و برای تهویه محیط رک و خنک نگه داشتن تجهیزات برای حداکثر کردن کارایی و جلوگیری از خرابی تجهیزات و افزایش عمر دستگاها به کار می‌رود.

در تمام مدل‌ها قسمتی برای نصب فن به تعداد وجود دارد و اگر در متعلقات رک شما فن وجود ندارد می‌توانید به صورت جداگانه خریداری کرده و بر روی آن نصب کنید.

بلانک پنل

 

بلنک پنل

 

بلانک پنل رک چیست؟ قطعه ای است که بر روی یونیت‌های که دستگاهی بر روی آن‌ها نصب نشده قرار می‌گیرد. این قطعه جلوه بهتری به ساختار جلویی رک می‌بخشد در عین حال باعث امنیت بیشتر نیز می‌گردد.

ریل رک شبکه چیست ؟

 

ریل رک چیست

 

این قطعه برای قرار دادن سرور‌ها درون رک به کار می‌رود. ساختار این قطعه به صورتی است که می‌توان به صورت کشویی سرور را به بیرون کشید به صورتی که درب رویی سرور قابل دسترسی باشد.

سینی رک چیست ؟

 

سینی رک

 

سینی رک قعطه‌ایست که بر روی یونیت ها قرار گرفته و طبقه ای را برای قرار دادن تجهیزات بر روی آن فراهم می‌کند.

انواع این سینی ها به صورت ثابت و متحرک هستند که سینی‌های متحرک  قابلیت این را دارند کن به وسیله ریل به بیرون رک کشیده شوند.

 

سینی متحرک نصب

 

لایت پنل

 

لایت پنل

 

لایت پنل در واقع یه لامپ LED است که درون رک نصب می‌گردد. این لامپ برای محیط های کم نور، روشنایی را فراهم می‌کند.

دماسنج رک

 

دماسنج رک

 

دماسنج وظیفه اعلام دما را بر عهده دارد این وسیله حتی می‌تواند به فن‌ها متصل شده تا با استفاده از فن‌ها دمای درون رک را کنترل نماید.

پاور ماژول PDU

 

pdu رک

 

پاور ماژول یا PDU همانند یک چند راهی برق عمل می‌کند وظیفه فراهم کردن برق تجهیزات شبکه درون رک را بر عهده دارد. این قطعه همچنین ولتاژ برق را کنترل کرده تا آسیبی به تجهیزات وارد نشود.

کیبل گاید cable guide

 

کیبل گاید

این قطعه معمولا در یونیت بین تجهیزات شبکه مانند پچ پنل و سوییچ قرار می‌گیرد و وظیفه آن منظم کردن و نگهدارنده پچ کورد‌هایی است که در قسمت جلویی وجود دارد.

مقاله های مرتبط: پچ پنل چیست ؟ 

LCD پنل

 

lcd panel

 

با استفاده از این دستگاه یک موس، کیبورد و مانیتور جمع و جور دو یونیتی برای کانفیک و مدیریت تجهیزات خواهیم داشت، که در نوع خود دستگاه مفید و مناسبی است.

 

اتاق رک چیست ؟

اتاق رک همان اتاق سرور است. اینجا مکانی است که معمولا چندین رک در کنار هم قرار می‌گیرند تا در کنار هم مجموعه ای از سرورها و تجهیزات شبکه را سازماندهی کنند. این مکان باید طوری باشد که بتوان از کنترل های فیزیکی و محیطی بسیار مطمئن باشد. همچنین باید از خطراتی همچون آتش سوزی و درجه حرارت های بالا و… دور باشد.

دقت داشته باشید که سرورها دمای زیادی را تولید می‌کنند و باید خنک کننده های مطلوبی را در کنار خود داشته باشند.

 

 

جمع بندی

حال که با این موضوع آشنا شدید که رک چیست باید در نظر داشته باشید زمان راه اندازی و خرید تجهیزات شبکه در هر سطحی، انتخاب و خرید رک جز اولویت‌های شما قرار بگیرد زیرا با استفاده از این وسیله است که به امنیت، انعطاف پذیری، کارایی و مدیریت ساده ‌و سریع دست خواهید یافت.

در صورت سوال در مورد پیاده سازی و پشتیبانی شبکه می‌توانید با متخصصان آوش نت در تماس باشید.

ممنون از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید لطفا نظرات خود را در انتهای همین صفحه برای ما بنویسید.

اشتراک در
اطلاع از
6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
سهراب
مهمان
4 ماه قبل

سلام روز بخیر رک سرور چیه؟ فرقی با این مدل رک هایی که توی بالا گفتید داره؟

شایان
مهمان
3 ماه قبل

اقا من یه جا رفتم مصاحبه ازم پرسیدن رک اصلی شبکه کامپیوتر چیه ؟ من نمیدونستم چی جواب بدم . مگه رک اصلی و فرعی داریم

سعیدی
مهمان
2 ماه قبل

تشکر از این مقاله

فریده سبزروی
مدیر
پاسخ به   سعیدی
2 ماه قبل

ممنون از شما که توجه کردید به مقاله رک چیست