دستور پینگ

دستور ping چیست ؟ چه کاربردی دارد؟ چگونه پینگ بگیریم؟

دستور ping چیست؟

حتما برای شما هم بارها و بارها پیش آمده که شبکه داخلی و یا اینترنت شما در حین کار قطع شده و شما نمی‌دانید که مشکل از کجاست. اما دستور پینگ چه کمکی به شما می‌کند؟

این دستور این امکان را می‌دهد که بسته ای از سیستم شما به سیستم مقصدی که آن را شما انتخاب می‌کنید ارسال کرده و در زمان مشخصی جوابی را خواهد داد. حالا این جواب چه چیزی را مشخص می‌کند و از کجا می‌توانیم بفهمیم که ارتباط ما وصل است یا خیر را در مقاله بخوانید.

پینگ (Ping) چیست ؟

پینگ یا Ping یا Packet Internet Groper یک دستور متداول در شبکه‌های کامپیوتری است. این دستور برای تست در دسترس پذیری میزبان به کار می‌رود. این دستور با تحلیل زمان رفت و برگشت بسته ها بین دو نقطه میزان در در دسترس پذیری را مشخص می‌کند.

جوابی که اجرای دستور ping به شما می‌دهد مشخص کننده ایراد و مشکلاتی است که در حین ارسال بسته بوجود آمده است. با نحوه کار آن آشنا شوید تا درک بهتری از این قابلیت داشته باشید.

دستور پینگ

نحوه کار دستور ping چیست

نحوه کار به این صورت است که مقصد با استفاده از پروتکل ICMP یک بسته به مقصد و یا میزبان ارسال می‌کند و منتظر پاسخ می‌ماند به محض دریافت پاسخ سرعت رفت و برگشت را برای ما نمایش می‌دهد. دستور پینگ با آدرس آی پی کار می‌کند، آدرس پینگ و یا آدرسی که ما پینگ میکنیم آدرس آی پی میزبان می‌باشد.

با استفاده از همین سرعت رفت و برگشت و بسته های Lost شده که در نتایج دستور Ping نمایش داده می‌شود می‌توان در دسترس پذیری و کیفیت اتصال را سنجید.

مثالی از دستور ping

فرض کنیم که می‌خواهیم تست برقراری اتصال در سرور سایت آوش نت را بگیریم.

برای این منظور واژه زیر را تایپ می‌کنیم :

ping avashnet.com

 

پینگ گرفتن از نام dns

تصویری که در بالا می‌بینید نشان دهنده این است که هاست میزبان سایت آوش نت جواب را به صورت بسته های 32 بایتی در زمان تقریبا 90  میلی ثانیه برمی‌گرداند.

TTL هم بیانگر سیستم عاملی میزبان می‌باشد، در حقیقت هر سیستم عاملی TTL مربوط به خود را بازمی‌گرداند. برای مثال در سیستم های ویندوز 2000 به بالا TTL مقدار 128، در سیستم های لینوکسی مقدار ۶۴، و به همین ترتیب محصولات Cisco مقدار TTL عدد 255 است.

مقدار TTL در هر Route به مقدار یک عدد کم می‌شود. برای مثال اگر 20 روتر در مسیر شما برای رسیدن به مقصد باشد و دستگاه میزبان شما TTL عدد 255 را برگرداند شما عدد 230 را برای TTL مشاهده خواهید کرد

 

لیست اطلاعاتی که از دستور پینگ می‌توانید به دست بیاورید

از اجرای دستور ping در cmd می‌توانید اطلاعات زیر را در برقراری ارتباط با مقصد به دست بیاوردید:

  • Reply from <Destination IP>: bytes= time=  TTL=53

اگر این پاسخ برگشت یعنی اینکه ارتباط شما بر قرار است و شما به سرور مورد نظر دسترسی دارید.

  • Destination Host Unreachable

این پیغام زمانی ظاهر می‌شود که هیچ راهی به مقصد مورد نظر شما وجود نداشته باشد یا اینکه یکی از روتر ها در مسیر رسیدن به مقصد راهی را پیدا نکند.

  • Request timeout

این پیغام زمانی ظاهر می‌شود که هیچ پاسخی در زمان یک میلی ثانیه دریافت نشود.

این خطا در مواقع ازدحام شبکه ، عدم درخواست ARP ، فیلتر کردن بسته ها ، خطای مسیریابی یا … است.

برای دیدن آموزش تصویری نحوه پینگ گرفتن در ویندوز کلیک کنید.

دستور پینگ

دستورات اضافه دستور ping چیست

دستور پینگ یکسری عملگر دارد که وقتی به این آن اضافه می‌شود می‌توان به صورت های مختلفی این دستور را اجرا کرد. برای دسترسی به لیست کامل این دستورات و کاری که انجام می‌دهند عبارت زیر را تایپ کنید.

?- ping

جمع بندی

این دستور کاربردی کمک می‌کند تا از صحت عملکرد شبکه خود چه بیرون از مجموعه و چه داخل مجموعه اطمینان پیدا کنیم.

 

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها

به دلیل ایجاد مشکل در شماره تماس شرکت لطفا از شماره های 32211973-026 و یا 09362415063 برای برقراری ارتباط استفاده نمایید

×

برای شروع گفتگو کارشناس مورد نظر خود را از لیست زیر انتخاب نمایید

×