رزبری پای چیست

رزبری پای چیست ؟ Raspberry Pi چه کارایی دارد؟

اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم که رزبری پای چیست : این یک رایانه کوچک و بسیار کم هزینه است که با وصل یک کیبورد و موس به راحتی می‌توانید از آن بجای کامپیوتر استفاده کرد. اما قضیه به همینجا ختم نمی‌شود.
حتما برای شما هم جذاب خواهد بود که بدانید این دستگاه بسیار کوچیک و توانمند چیست و چه تاریخچه ای دارد و یا حتی برای چه کارهایی می‌توان از آن استفاده کرد. اگر علاقمند به این موضوع هستید همراه ما در این مقاله باشید.

Raspberry Pi چه نوع دستگاهی است؟

رزبری نام مجموعه ای از رایانه های بسیار کوچک و تک برد است که توسط شرکت معروف و محبوب Raspberry ساخته شده است. هدف از تولید این دستگاه ایجاد دسترسی آسان و به صرفه برای انجام هرگونه محاسبات و اجرای برنامه های مختلف بوده. یک مادربرد به اندازه کارت بانکی سوار شده و Raspbian را اجرا می‌کند، که یک نسخه از لینوکس است.

در ابتدا این برد دارای پردازنده تک هسته ای 700 مگاهرتزی بود و آخرین مدل آن چهار هسته ای با 1.5 گیگاهرتز فرکانس است. جالب است بدانید که این برد همیشه قیمتی زیر 100 دلار داشته و هیچ زمان از این قیمت فراتر نرفته است. پس یک دستگاه بسیار به صرفه اقتصادی است.

در تمام دنیا از این دستگاه فوق العاده برای یادگیری مهارت های برنامه نویسی، ساخت پروژه های سخت افزاری، اتوماسیون خانگی و حتی در موارد صنعتی استفاده می‌شود.

اگر علاقمند هستید بدانید که کارت شبکه چیست: nic چیست را مطالعه کنید.

 

رزبری چیست

 

تاریخچه و تولید برد رزبری پای به چه زمانی بر می‌گردد؟

Raspberry Pi در سال 2012 به بازار عرضه شد و از آن زمان تاکنون چندین بار تکرار و تغییر در برد آن، وجود داشته است. همانطور که در بالا گفته شد اولین تولیدات با تک هسته و فرکانس پایین تر تولید شد و بعد از مدتی با گذشت زمان، افزایش هسته و فرکانس را در بر داشت.

هدف از تولید دستگاه برد رزبری پای چیست ؟

مجموعه رزبری تلاش می کند تا قدرت محاسبات و ساخت برنامه های دیجیتال را در اختیار مردم سراسر جهان قرار دهد. این کار را با تهیه رایانه های کم هزینه و با کارایی بسیار بالا انجام می دهد که مردم برای یادگیری، رفع مشکلات و تفریح ​​از آنها استفاده کنند.

بنیاد رزبری پای این دستگاه را تولید می کند و به رشد شبکه در سراسر جهان کمک می کند تا اطمینان حاصل کند که هر کودک در هر جای جهان به یادگیری در مورد رایانه دسترسی خواهد داشت.

دستگاه رزبری پای چیست

 

اگر به مباحث شبکه ای علاقمند هستید این مطلب را از دست ندهید: کیستون شبکه چیست ؟

چه کارهایی با رزبری پای می‌توان انجام داد؟

برخی از افراد برد Raspberry Pi را برای یادگیری کدنویسی یا برنامه نویسی خریداری می کنند وبرخی دیگر از Pi برای یادگیری کدگذاری الکترونیک برای پروژه های فیزیکی استفاده می کنند.

Raspberry  می تواند فرصت هایی را برای شما ایجاد کند تا بتوانید پروژه های اتوماسیون خانگی خود را ایجاد کنید، که به جای استفاده از یک سیستم گران قیمت، از یک برد کوچک در با منبع باز با دسترسی بالا استفاده کنید.

اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم از رزبری می‌توانید جهت انجام موارد زیر استفاده کنید:

 1. رزبری می‌تواند یک سیتم کامپیوتر در منزل شما باید و کارهایی که با کامپیوترتان انجام می‌دهید را با این دستگاه کوچک انجام دهید. با این تفاوت که سیستم عامل این برد لینوکسی بوده و با چیزی که شما در سمت ویندوز تجربه می‌کنید کمی متفاوت است.
 2.  این دستگاه کوچک می‌تواند بعنوان کنترل کننده یک ربات عمل کند.
 3. می‌توانید زبان های مختلف برنامه نویسی را یاد بگیرید و از طریق این سیستم اجرا کنید.
 4. می‌تواند بعنوان یک سنسور عمل کند. سنسورهای دود، فشار و….

رسبری پای چیست

مطالب مرتبط به شبکه: فایروال چیست

 Raspberry pi چه مدل هایی دارد؟

حالا که با هم بررسی کردیم رسپبری پای چیست به سراغ مدل های مختلف آن بریم.

نسل های زیادی از  Raspberry Pi وجود داشته است:

از Pi 1 تا 4 و حتی یک Pi 400. به طور کلی یک مدل A و یک مدل B در بیشتر نسل ها وجود داشته است. مدل A نوع ارزان تری بوده و تمایل به کاهش RAM و درگاه های کمتری (مانند USB و Ethernet) دارد. Pi Zero اسپین آف نسل اصلی (Pi 1) است که حتی کوچکتر و ارزان تر شده است.

 • Pi 1 Model B (2012)
 • Pi 1 Model A (2013)
 • Pi 1 Model B+ (2014)
 • Pi 1 Model A+ (2014)
 • Pi 2 Model B (2015)
 • Pi Zero (2015)
 • Pi 3 Model B (2016)
 • Pi Zero W (2017)
 • Pi 3 Model B+ (2018)
 • Pi 3 Model A+ (2019)
 • Pi 4 Model A (2019)
 • Pi 4 Model B (2020)
 • Pi 400 (2021)

برد رزبری پای چیست

 

چرا می‌گویند که رزبری پای منبع باز یا open source است؟

اگر مایل هستید بدانید که سیستم عامل رزبری پای چیست این قسمت را از دست ندهید.

Open Source یا همان منبع باز اساساً به چیزی گفته می‌شود که امکان ویرایش و اشتراک‌گذاری آن برای همه فراهم افرادی که می‌توانند با آن کار کنند است زیرا طراحی آن در دسترس عموم قرار دارد. این اصطلاح، در توسعهٔ نرم‌‌افزار و ایجاد یک روش خاص در تولید برنامه‌های کامپیوتری ریشه دارد.

این دستگاه در اکوسیستم منبع باز یا همان Open Source فعالیت می کند:

سیستم عامل Linux (انواع توزیع ها) را اجرا می کند و سیستم عامل اصلی پشتیبانی شده آن، Pi OS، منبع باز است و مجموعه نرم افزارهای منبع باز را اجرا می کند. موسسه Raspberry Pi به هسته لینوکس و سایر پروژه های متن باز و همچنین انتشار بسیاری از نرم افزارهای خود به عنوان منبع باز کمک می کند.

اگر به خدمات شبکه نیاز دارید روی لینک کلیک کنید.

چرا لوگوی رزبری شاتوت است؟

در گذشته شرکت های الکترونیکی و رایانه ای برای انتخاب برند خود از اسامی حیوانات و یا میوه ها استفاده می‌کردند. برای مثال لوگو لینوکس پنگوئن و یا برند معروف و بزرگ اپل سیب است، این شرکت هم براساس همین سنت لوگوی خود را شاتوت انتخاب کرده است.

برد رزبری پای چیست

 

جمع بندی 

با هم فهمیدیم که این دستگاه کوچک جهت استفاده همه افراد در دنیا برای یادگیری به وجود آمده و مدل های مختلفی دارد. از این دستگاه می‌توانید بعنوان یک کامپیوتر کوچک خانگی و یا کنترل کننده یک ربات استفاده کنید.

 

چند سوال متداول درباره برد رسپبری پای

 

آیا برای رزبری پای به کامپیوتر نیاز دارید؟ 

درحالی که تنوع گسترده ای از توزیع های لینوکس برای این دستگاه وجود دارد با چندین توزیع از لینوکس به طور کلی رزبری به خودی خود بعنوان یک کامپیوتر مستقل شناخته می‌شود و دیگر نیازی به هیچ سیستم یا کامپیوتری ندارد.

اگر نمیدانید که لینوکس چیست یا توزیع های مختلف آن را نمی‌دانید به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله سیستم عامل لینوکس را بخوانید.

 

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها