روتر چیست

روتر چیست چه کاربرد و وظیفه ای در شبکه دارد؟

روتر چیست ؟ اگر آشنایی کمی با مباحث شبکه داشته باشید حتما باید نام‌هایی مثل روتر،سوئیچ و … به گوشتان خورده باشد. ما در این مقاله می‌خواهیم راجب دستگاهی به نام روتر صحبت کنیم، دستگاهی که در اکثر خانه‌ها بدون آن‌ که بدانیم وجود دارد، بله درست شنیدید اکثر مودم‌های اینترنتی هم یک نوع روتر محسوب می‌شود. پس اگر می‌خواهید بدانید روتر شبکه چیست و چه کاربردی دارد تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

تعریف روتر چیست ؟ router چیست؟

در ساده‌ترین و ملموس‌ترین تعریف، Router دستگاهی است که عمل مسیریابی را بین شبکه‌ها انجام می‌دهد و دروازه ای برای اتصال دو شبکه جداگانه است.

برای مثال، می‌دانیم که اینترنت یک شبکه گسترده و جهانی است، کامپیوتر‌ها و موبایل‌های ما در خانه یا محل کار هم در یک شبکه کوچک قرار دارند، حال برای اتصال ما از شبکه کوچک خودمان به شبکه بزرگ اینترنت نیازمند دستگاهی به نام روتر، که عمل مسیر یابی و اتصال به اینترنت را برای ما فراهم می‌کند هستیم، در عمل مودم‌های اینترنتی ما درکنار قابلیت‌های دیگر، کار یک روتر را برای ما انجام می‌دهند.

وقتی ما با دستگاه موبایل خود به مودم متصل می‌شویم، در حقیقت به شبکه محلی وصل می‌شویم که آن مودم یا روتر ایجاد کرده است، و از طریق همان روتر مسیر یابی و به اینترنت متصل می‌شویم.

 

کار اصلی روتر چیست

 

این دستگاه در مدل OSI شبکه در لایه 3 قرار می‌گیرد و برای مسیر یابی از آدرس‌های آی پی استفاده می‌کند. در حقیقت برای اتصال به شبکه‌ای که رنج آی پی متفاوتی از رنج آی پی شبکه ما دارد، باید از دروازه این دستگاه بگذریم و این دستگاه راهنما و مسیر‌یاب ما است.

 دستگاه روتر نسبت به سوئیچ و هاب چه کاری انجام می‌دهد؟

 

وظیفه روتر چیست؟ وظیفه مسیریاب ها در شبکه اینترنت

وظیفه router یا مسیریاب به طور کلی شبکه‌های کامپیوتری مختلف را به هم متصل می‌کند.

فرض کنید که دو شبکه مجزا از هم بخواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، حال چه باید کرد؟ باید یک مسیریاب بین آن‌ها میانجیگری کند. حتی برای اتصال شبکه محلی به اینترنت هم روتر لازم است. مسیریاب ها، شبکه محلی اعم از خانگی یا اداری‌ را از طریق مودم به اینترنت متصل می‌کند.

اگر نیاز به خدمات پشتیبانی شبکه در تهران دارید کلیک کنید.

کاربرد روتر در شبکه چیست؟

کار روتر چیست ؟ همانطور که در بخش های دیگر گفته شد این وسیله وظیفه جابجایی اطلاعات بین دو شبکه مجزا را دارد. برای مثال مسئول ایجاد ارتباط بین شبکه داخلی شما با اینترنت است.

دستگاه روتر چگونه کار می‌کند

هر پکتی که از شبکه در حال خارج شدن است به دروازه خروجی که همان روتر است می‌رسد، این دستگاه آدرس آی پی و مقصد آن پکت را بررسی کرده و بر اساس قوانینی که برای آن تعریف شده نزدیک‌ترین مسیر را برای آن پکت تعیین و به روتر دیگری که در دروازه وروردی شبکه دیگر قرار دارد ارسال می‌کند. این مسیر ادامه پیدا می‌کند تا به مقصد مورد نظر برسد.

برای درک بهتر این فرآیند، اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید دکمه‌های ویندوز یا همان پنجره و R را بر روی کیبورد همزمان فشار دهید تا Run  اجرا شود.

سپس در کادر باز شده عبارت cmd را تایپ کرده و دکمه اینتر را بفشارید.

RUN

در صفحه سیاه باز شده این عبارت را تایپ کنید: tracert 8.8.8.8 .متوجه می‌شوید که در ابتدا از آی پی مودم خود سپس از آی پی Public اینترنت خود و سپس از روتر های مختلف دیگری عبور می‌کنید تا به سرور DNS گوگل در قاره ای دیگر با آدرس آی پی 8.8.8.8 می‌رسید.

خودتان هم امتحان کنید!!!!!

 

انواع روتر (Router) چیست

روترها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • روتر باسیم
  • روتر بیسیم

برای اتصال روتر‌های با سیم به کامپیوتر باید از کابل شبکه استفاده کرد ولی روترهای بیسیم این قابلایت را دارند که به صورت بیسیم سرویس دهی کنند. پس تا الان باید متوجه شده باشید که روتر وای فای چیست، روتر وای فای دستگاهی است که اینترنت رابه صورت بیسیم در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

انواع روتر چیست

 

برند‌های  مختلفی مانند Cisco ، Mikrotik  و … دارای روترهایی با کارایی و محیط کاربری متفاوتی هستند که با توجه نوع شبکه و هزینه ای که می‌کنیم می‌توانیم نوع مورد نظر خود را انتخاب کنیم.

مقاله مرتبط: رک چیست

 

 

انواع مسیریابی با روتر

حال که آموختید روتر چیست و چه کاربردی دارد باید بدانید که روترها به دو روش مسیر یابی را انجام می‌دهند.

  • Static route
  • Dynamic route

مسیریابی ایستا یا Static route

در این روش  تمام مسیر یابی‌ها برای اتصال شبکه‌های مختلف توسط تکنسین شبکه درون روتر تعریف می‌شود. به عبارتی در هنگام کانفیک این دستگاه مسیر‌هایی درون آن تعریف می‌شود، و اگر این دسگتاه بسته‌ای را ارسال کند فقط از مسیر‌های تعریف شده عبور خواهد کرد.

این روش نیاز‌مند کار زیادی است و برای شبکه‌های بزرگ، که تعداد زیادی شبکه به یکدیگر متصل هستند زمان زیادی از ما برای کانفیگ می‌گیرد و عملا راهکار سریعی نیست به علاوه بسته‌ها هم ممکن است از بهترین مسیر عبور نکرده و سرعت ارسال نیز پایین بیاید.

 

مسیریابی پویا یا Dynamic route

در این نوع پروتکل‌های مسیر یابی به کمک ما می‌آیند و با قوانینی که در آن‌ها گنجانده شده است، عمل مسیر‌یابی و همچنین سرعت کانفیگ و راه‌اندازی را خیلی بیشتر می‌کنند. این پروتکل‌ها در دو دسته Link state و Distance vector قرار می‌گیرند.

پروتکل‌هایی مانند EIGRP، OSPF و … در این زمینه خیلی زیاد استفاده می‌شوند .

مسیریابی با روتر

سیستم عامل روتر چیست

روتر‌ها مانند بیشتر تجهیزات کامپیوتری دارای CPU، حافظه رم و مواردی دیگر هستند که میزبان سیستم عاملی است که وظیفه مسیر یابی را بر عهده دارد.

انواع مختلف سیستم عامل مخصوص به خود را دارند که هم به صورت خط فرمان، و هم به صورت گرافیکی قابل دسترسی هستند.

 

تفاوت روتر و مودم چیست؟

در بحث تفاوت روتر با مودم می‌توان گفت که روتر وظیفه مسیر یابی یا به عبارتی دیگر اتصال دو شبکه متفاوت با رنج شبکه و یا نوع و یا وسعت متفاوت را بر عهده دارد .
در مقابل مودم نیز که عملا وظیفه برقراری اتصال اینترنت ما را برعهده دارد یک عمل مسیر یابی انجام می‌دهد به این صورت که شبکه داخلی ما را با شبکه اینترنت برقرار می‌سازد. در این حالت می‌توان گفت که مودم یک نوع روتر داخلی دارد.
مودم به غیر از این عمل مسیر یابی ممکن است وظایف دیگری را نیز بر عهده داشته باشد وظایفی مثل آی پی دادن به شبکه و یا همان DHCP Server ، سوئیچینگ و همچنین بیشتر مودم ها قابلیت این را دارند که به عنوان یک اکسس پوینت نیز فعالیت کنند.
پس مودم پیشنیاز های یک شبکه کوچک و عملا خانگی را به صورت کامل به وجود می‌آورد.

 

مودم بخریم یا روتر؟

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید. اگر شما برای خانه خود قرار است این دستگاه ها را تهیه کنید و نیازی به ارتباط با شبکه های دیگر ندارید بهتر است که مودم تهیه نمایید و در اینصورت روتر نیاز نیست. اما اگر هدف شما اتصال و ارتباط با شبکه های محلی دیگر است نیاز است که یک روتر هم در کنار مودم تهیه نمایید.

توجه کنید که مودم درون خود یک روتر دارد که ارتباط شما را با دنیای اینترنت فراهم میکند. اینگونه مودم های خانگی را میتوان هم روتر هم مودم و هم سوئیچ نامید.

جمع بندی

هر کدام از تجهیزات شبکه وظیفه خاص خود را دارند و در کنار یکدیگر و همکاری با یکدیگر می‌توانند ارتباط را برای ما به ارمغان بیاورند.

همانطور که در مقاله بیان شد و فهمیدید که روتر چیست و انواع آن را شناختید، جالب است بدانید که بعضی تجهیزات شبکه مانند روتر‌های میکروتیک مودم‌های ADSL  و … یک Router داخلی دارند و به غیر از عمل روتینگ کارهای‌ دیگری مثل سوئیچینگ، و … را نیز انجام می‌دهند.

ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید اگر سوالی در زمینه این دستگاه،  خدمات اکتیو شبکه و یا تجربه کار با این دستگاه را داشتید حتما نظرات خود را در پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک در
اطلاع از
15 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
جلیل
مهمان
8 ماه قبل

شما ایا برند خاصی رو پیشنهاد میدید و چه چیزی رو بعنوان وظیفه روتر بیشتر در نظر میگیرید؟ حتما یه برند خوب معرفی کنید.

ناصر
مهمان
8 ماه قبل

سلام وقت بخیر کاربرد روتر میکروتیک چیه ؟ چه فرقی با بقیه داره؟

شاهین
مهمان
7 ماه قبل

سلام دوست عزیز برای شبکه شرکت خودمون نیازه از روتر استفاده کنیم . یا اصن وظیفه روتر شبکه های کوچیک نیست که به هم وصل کنن؟

ناهید رشیدی
مهمان
6 ماه قبل

سلام کانفیگ روتر چیه و چجوری باید انجام بشه ممنون میشم راجع به این موضوعم توضیح بدید

مسعودی
مهمان
5 ماه قبل

با تشکر فراوان از مقاله خوب و توضیحات کاملتون . لطفا بفرمایید که مودم روتر چیست و چه کاری رو انجام میدهد؟

سیامک
مهمان
5 ماه قبل

عالی بود ویدیویی که گزاشتید. به این میگن یه مقاله حرفه ای دستتون در نکنه

رادمهر
مهمان
4 ماه قبل

سلام جناب وقت شما بخیر من یه سوالی دارم در مدل شبکه ای روتر در چه لایه ای کار می کند ؟ از هفت مدل با تشکر

javid
مهمان
3 ماه قبل

استفاده از مودم به عنوان روتر امکان داره؟