مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

کلاینت چیست

کلاینت چیست و چه انواعی دارد؟ کاملترین توضیحات کلاینت سرور

معنی کلمه کلاینت چیست و چه کارایی در شبکه دارد؟

در دنیای شبکه به سیستمی که یک درخواست به سمت سرور می‌دهد و سرور مربوطه این درخواست را بررسی و جوابی به درخواست کننده می‌دهد، کلاینت می‌گویند. اما برای توضیحات تکمیلی و بیشتر ادامه این مقاله را بخوانید.

در دنیای شبکه و کامپیوترها منظور از کلاینت چیست؟

کلمه کلاینت در معنا، client به فارسی مشتری نامیده می‌شود که در اصل معنی آن دور از معنای کلاینت در شبکه نیست. مشتری‌ یک جنس یا خدمات را درخواست می‌کند و فروشنده درخواست آن را بررسی کرده و جنس یا خدمات مورد نظر را به او می‌دهد.

اما در دنیای شبکه و سرور به سیستمی که یک درخواست به سمت سرور ارسال کند و بعد از آن سرور جواب مناسب را به آن بدهد، سرور کلاینتی می‌گویند.

سرویس گیرنده ها (منظور از سرویس گیرنده همان کلاینت است) از طریق شبکه درخواست های خود را از طریق های مختلف سیمی و بیسیم به سمت سروری که برای آنها تعیین شده ارسال می‌کنند.

 

به سیستم هایی که درخواست های کلاینتها را دریافت بررسی و جواب می‌دهند و در واقع نقش مدیریت شبکه را دارند سرور می‌گویند.

کلاینت در کامپیوتر چیست

 

آموزش تصویری کوتاه درباره کلاینت سرور

کلاینت در شبکه چگونه با سرور ارتباط برقرار می‌کند؟

سرویس گیرندها می‌توانند یک سیستم کامپیوتر و یا حتی یک برنامه ساده باشد. این گیرنده از طریق های مختلفی با سرویس دهنده یا همان سرور ارتباط برقرار می‌کنند. روش های ارتباطی اینگونه است:

 • پروتکل های ارتباطی
 • نام
 • دامنه
 • اینترنت

که متدوال ترین روش ارتباطی از طریق اینترنت است.

اگر به خدمات شبکه نیاز دارید روی لینک کلیک کنید.

مدل کلاینت / سرور چیست؟

در تعریفی که در ابتدای مقاله داشتیم، مشخص شد که سرویس گیرنده‌ها برای دریافت پاسخ های خود به یک سیستم مرکزی و یا یک سیستم که از خود آنها اطلاعات بیشتری دارند نیاز زیادی دارند.

این دو کلمه از هم نمی‌توانند جدا شوند، هر دوی آنها بدون هم معنی نخواهند داشت. کلاینت بدون سرور و برعکس.

در مدل Client/Server بر روی کامپیوتر سرور و مرکزی، یک یا چند برنامه کاربردی و مرتبط نصب می‌شود که منابع سخت‌افزاری سرور را برای کلاینت‌ها به اشتراک می‌گذارد.

پس بر روی سرویس گیرنده نباید سرویس ها و برنامه های کاربردی مجموعه را نصب کرد. بعضی از معروف‌ترین سرویس‌هایی که از مدل کلاینت/سرور استفاده می‌کنند عبارتند از

 1. دی ان اس
 2. دی اچ سی پی
 3. اشتراک گذاری فایلها
 4. دامنه ها

و ممکن است دهها سرویس دیگر که نیازی نیست آن ها را حفظ کنید، همین که اسم آنها به گوش شما بخورد کافی است.

 

مدل کلاینتی سرور

 

در زیر لینک مواردی که در بالا گفته شد را برای شما قرار داده ایم با مطالعه آنها می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پروتکل dhcp چیست

dns چیست

 

یک مثال ساده برای معنی client در کامپیوتر

واضح ترین مثالی که در این رابطه می‌توان زد، سرچ کردن اطلاعات در مرورگر و یا سطح اینترنت است. فرض کنید که شما به دنبال یک مطلب آموزنده هستید. مرورگر خود را باز کرده و سرچ می‌کنید کلاینت چیست ؟

شما بعنوان یک کلاینت عمل کرده و سرویس گیرنده هستید. درخواست خود را مطرح کرده و دکمه اینترنت یا سرچ را می‌زنید. درخواست شما در سطح اینترنت از طریق مسیرهایی که برای آن مشخص شده به سمت سرور مربوطه که از قبل در سیستم شما مشخص شده ارسال می‌شود.

سرور مربوطه درخواست شما را دریافت و در بایگانی خود به دنبال جواب هایی که می‌تواند به شما بدهد می‌گردد. آنها را مرتب کرده و به شما نشان می‌دهد. و شما بعنوان گیرنده اطلاعات را دریافت و استفاده خواهید کرد.

 

کلاینت سرور چیست

دسته بندی ها و انواع کلاینت

همه سرویس گیرندها شبیه به هم نیستند و در وسعت های مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آنها تمامی پردازش ها را روی سیستم خود انجام می‌دهند و برخی از آنها کار خاصی انجام نداده و پردازش و بار سنگین را به سمت سرور می‌اندازند.

 •  Thick Client یا Fat Client
 • Thin Client یا لاغر
 • Hybrid Client یا  ترکیبی
 • zero client زیرو کلاینت

 Thick Client یا Fat Client

کلاینت چاق چیست؟

به این مدل از دسته بندی کلاینت غنی یا چاق و اسم هایی دیگر نسبت داده اند. دلیل چاق نامیده شدن آن، پردازش تمامی اطلاعات بر روی سیستم خود است. اعتماد این مدل سیستم ها به سرور بسیار کم است و تمامی کارها را خودش انجام می‌دهد.

در این مدل سرویس گیرنده ها بار پردازشی بر روی سرور کم است و بیشتر از منابع خود استفاده می‌کند.

یک مثال برای کلاینت های Fat

اگر خاطرتان باشد در اولین سالهایی که استفاده از اینترنت در میان مردم رواج پیدا کرد، برنامه ای به نام یاهو مسنجر برای ایجاد ارتباط با افراد مختلف به وجود آمد. این یک برنامه بود که تمامی بار پردازش برروی سیستم کامپیوتری خود شما بود. در این روش نیازی به اتصال پایدار به سرور نیست و Fat Client می‌تواند در بسیاری از مواقع به صورت آفلاین کار کند.

در کل به تمامی برنامه های تحت وب که بر روی سیستم شما نصب می‌شوند می‌توان برنامه های کلاینت چاق گفت.

 

کلاینت چاق یا غنی

 

Thin Client یا لاغر

برعکس مدل قبلی در کلاینتهای لاغر بار پردازشی تماما برروی سرور است. اگر دقت کرده باشید کیس های کامپیوتر یک فضا برای ذخیره سازی اطلاعات و یک رم برای خواندن یا به اصلاح باز کردن برنامه های شما دارند. در این مدل کلاینت فضایی برای ذخیره سازی و رمی وجود ندارد.

براساس پروتکل یا همان قوانینی که برای این دستگاه ها نوشته شده است، زمانی از این سیستم ها بعنوان یک کامپیوتر استفاده می‌کنید، برای ذخیره برنامه ها یا فایل های شما این مدل ها به سرور رجوع کرده و اطلاعاتی که می‌خواهید را بر روی سرور ذخیره می‌کند.

یا در مثالی دیگر شما نمی‌توانید برنامه ای را مستقیم روی این سیستم ها نصب کنید. حتما باید برنامه مد نظر روی سرور مجموعه نصب و کلاینت شما برنامه را از روی سرور اجرا کند.

در این صورت تمامی بار فضای ذخیره سازی و خواندن و نوشتن برنامه به عهده سرور است.

این مدل مزایای زیادی دارد:

 • قیمت راه اندازی یک شرکت را کم می‌کند و نیازی به خرید سیستم های کامپیوتری گران قیمت نیست
 • خرابی کم این دستگاه ها به دلیل بار پردازشی کم
 • قابل حمل بودن دستگاه ها

معایت این مدل کلاینتها:

کندی سیستم و متکی بودن به سرور است یعنی اگر سرور شما از دست برور شما هم سیستمی نخواهید داشت.

تین کلاینت چیست

 

 

Hybrid Client یا  ترکیبی

ترکیبی از دو مدل Fat و Thin است. در این مدل شبیه به کلاینت های چاق پردازش‌ها در محیط لوکال مدیریت شده ولی شبیه به کلاینت های لاغر برای ذخیره‌سازی داده‌ها مرتب با سرور در تعامل می‌باشد.

مزایای تین و تیک کلاینت در این مدل جای داده شده است.

یکی از کاربردهای Hybrid Client در انجام بازی‌های رایانه‌ای است. مثلا شرکت بازی‌سازی معروف Blizzard Entertainment بازی Diablo III را تحت این سرویس ارائه کرده است.

zero client زیرو کلاینت

زیرو کلاینت به جای کامپیوتر شخصی کاربر قرار می‌گیرد و به عنوان رابطی تصویر سیستم عامل کاربر را از سرور دریافت کرده و به کاربر نمایش می‌دهد.

این دستگاه ها به خودی خود دارای سخت افزار قابل توجهی برای اجرای سیستم عامل های مورد استفاده ما نیستند بلکه سخت افزاری که دارند فقط برای اجرای فریم ور ( Firmware ) خود برای ارتباط با سرور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس تا الان متوجه شدید که زیرو کلاینت ها خود به تنهایی کاربردی ندارد و برای قابل استفاده بودن نیاز دارند به یک سرور یا یک کامپیوتر متصل شده و محیط کاری کاربر یا همان سیسم عاملش را در اختیارش قرار دهند.

جمع بندی 

کلاینت به سیستمی یا برنامه ای که درخواستی دارد و از سمت سرور به آن جوابی داده می‌شود می‌گویند. تمامی ما می‌توانیم یک کلاینت یا یک سرور باشیم.

شما میتوانید تجربه های خود را در زمینه کلاینت سروری در زیر همین مقاله کامنت بگذارید.

8 پاسخ

  1. با سلام یعنی سمت خودتون یا در واقع سمت کلاینت کارهایی رو که ازتون خواسته شده انجام بدید. در شبکه بعضی کارها باید از سمت سرور انجام بشه بعضی کارها در سمت کلاینت

  1. با سلام و وقت بخیر. تین کلاینت میتونه بعنوان یه کیس برای شما عمل کنه . تفاوتش با کیس کامپیوتر اینه که فن نداره و از نظر سایز خیلی کوچکتره

  1. با سلام
   نرم افزار های متفاوتی وجود دارن شما بفرمایید برای چه منظوری میخاید تا بیشتر راهنماییتون بکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *