دیتا سنتر چیست

مرکز داده یا دیتا سنتر چیست ؟

در ساده ترین حالت اگر بخواهیم بگوییم که دیتا سنتر چیست و چه کاری در این مراکز داده انجام می‌شود، باید بگوییم که یکسری مراکز داده فیزیکی و تقریبا بزرگ که برای نگهداری از دستگا‌های فیزیکی شبکه مانند سرورها و.. با زیرساختی قوی است. اما این مراکز چه امکاناتی دارد و چه کارایی دارد را در همین مقاله به شما خواهیم گفت فقط باید صبئرانه به ادامه مقاله توجه کنید.

در این ساختمان‌ ها یا مراکز سیستم‌های امنیتی فوق العاده و همچنین دستگاه های و رکهای بسیار فوق العاده جذاب (البته این نظر شخصی بنده است) به کار رفته که اگر از نزدیک این مراکز را ببینید بسیار از بحث شبکه لذت خواهید برد. اگر شما هم همانند تیم ما به این مباحث علاقمند هستید ادامه مقاله را بخوانید.

 

چرا دیتا سنتر را می‌سازند؟

همه شغل‌ های دنیا باید یک جایی اطلاعات خود را ذخیره کنند. این اطلاعات شامل ایمیل ها، وب سایت شرکت‌ها، شبکه های اجتماعی و هزاران اطلاعاتی که روزانه در همه جای دنیا رد و بدل می‌شود و حتی همین پول هایی که روزانه در بانک ها به حساب ها واریز و یا برداشت می‌شود یک جایی باید ذخیره شود.

این اطلاعات در یک درون حافظه ای به نام سرور ذخیره می‌شود. سرورها مانند یک رایانه بسیار تخصصی هستند که از طریق شبکه به اینترنت متصل می‌شوند.

اگر یک شرکت خیلی کوچک است که می‌تواند اطلاعات را در سروری که خودش تهیه می‌کند و توان مدیریتش را مجموعه خودش دارد به عهده بگیرد. اما با رشد مشاغل و بانکهای بزرگ و زیاد شدن اطلاعات همه مشاغل توان تهیه سرورهای گران قیمت را ندارند.

مخصوصا تهیه سرورها و تهیه یک فضای مناسب برای امنیت این سرورها در شرکت ها یا مراکز بزرگی مانند بانکها وجود ندارد. فرض کنید اطلاعات ذخیره شد در یک سرور بانک دزدیده شود. آن وقت است که تمامی اطلاعات همه رمزها و اطلاعات بانکی همه ما لو رفته. پس نیاز است که سرور همه مراکز بزرگ با امنیت در یک فضای مطمئن نگه داری شود.

این فضا همان دیتا سنتر است.

 

 ویژگی یک دیتاسنتر چیست ؟

دیتا سنترها ویژگی‌های زیادی دارند و شرایط خاصی را باید داشته باشند و هر شرکت و یا هر فردی از پس هزینه‌های ساخت آن بر نمی‌آید. نگه داری از این مرکزها شامل هزینه های بسیار زیادی است. برای مثال یک شرکت کوچک نمی‌تواند حتی هزینه های  ماهیانه آن را پرداخت کند. معمولا در ایران مجموعه هایی مانند شاتل، آسیاتک و… دیتا سنتر دارند.

نگهداری از این مراکز بسیار پیچیده است. سرورهایی که درون این مراکز هستند دائما روشن هستند و گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند. پس نیاز به خنک کننده های قوی دارند. مقدار انرژی مورد نیاز برای پیاده سازی یک دیتا سنتر بسیار زیاد و گران است. همچنین باید دقت شود و اطمینان حاصل شود که این سرورها به طور شبانه روز روشن باشند.

همه این موارد باعث می‌شود تا مشاغل با خیال راحت تر به موارد دیگری در کسب و کار خود فکر کنند.

مورد مهم دیگر این است که از حملات سایبری باید جلوگیری شود. از ویژگی های دیگر این است که باید تدبیری اندیشید که هیچگاه نباید قطعی برق اتفاق بیوفتد. پس نظارت 24 ساعته را می‌طلبد. یکبار دیگر با هم مرور کنیم :

  1. قطعی برق ممنوع
  2. حملات سایبری ممنوع
  3. اطمینان از روشن بودن سرورها
  4. خنک بودن سرورها
  5. حملات فیزیکی ممنوع
  6. تدابیر امنیتی شدید

 

زیرساخت یک مرکز داده چیست؟

زیر ساخت هر شرکتی می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است زیر ساخت شرکت شاتل با آسیاتک متفاوت باشد. و یا زیساخت دیتا سنتر بانک … با یک بانک دیگر متفاوت باشد. این مورد را گفتم تا بدانید که دیتا سنترها فقط مختص ارائ دهنده‌های اینترنت نیست و هر شرکت بزرگی که توان مالی داشته باشد می‌تواند برای خود دیتاسنتر داشته باشد. معمولا بانکها برای خود دیتاسنتر جداگانه ای دارند.

معیار هر شرکت با دیگری فرق دارد. اما معمولا مراکز داده بیشتر شبیه به هم هستند. سرورها در رک ذخیره می‌شوند که مانند یک کابینت است و زمانی که در کابینت را باز می‌کنید می‌توانید کشو را بیرون بکشید و سرور یا تجهیزات دیگری مانند روتر یا سوئیچ مد نظر را بیرون آورید.

همه آنها از طریق سیم به هم وصل شده و تعداد زیادی چراغ های چشمک زن می‌بینید. همه سرورها گرمای زیادی تولید می‌کنند. پس در همه مراکز سیستمهای تهویه قوی و سنسور آب پاش وجود داد.

یادتان باشد که هیچکس نمی‌تواند به طور مخفیانه وارد دیتاسنتر شود و این سرورها را دستکاری کند، تدابیر امنیتی در این مراکز بسیار شدید است.

افرادی که در این مراکز کار می‌کنند بسیار آموزش دیده هستند و اگر نزدیک این مکان شوید معلوم نیست چه بلایی سرتان بیاورند. 😀 پس حواستان باشد.

 

مطالب مرتبط: سیستم عامل لینوکس چیست

جمع بندی

در این مقاله خواندیم که دیتا سنتر چیست ؟ یک مرکز تجهیزات شبکه و سرور است برای نگهداری اطلاعات مشاغل و… و متمرکز شدن دادها تاسیس می‌شود. هزینه‌های نگهداری یک مرکز داده بسیار زیاد است و هر مجموعه ای نمی‌تواند این هزینه‌ها را متحمل شود. اکثر ما بدون آنکه بدانیم روزانه چندین بار با این مراکز کار می‌کنیم.

خوشحالیم که همراه شما هستیم. حتما نظراتتون رو انتهای همین مقاله برای بنویسید.

 

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها