مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

ddns چیست

DDNS چیست | چه کاربردی دارد و چگونه کار میکند؟

DDNS چیست

این پروتکل که بیشتر با نام Dynamic DNS یا دی ان اس پویا شناخته می‌شود، متدی خودکار برای رفرش کردن یک نیم سرور است.

DDNS چیست؟

DDNS می‌تواند به صورت پویا رکوردهای دی ان اس را بدون نیاز به دخالت انسانی به‌روز کند. هنگامی که هاست آدرس IP خود را تغییر می‌دهد، استفاده از DDNS جهت به‎‎روزرسانی رکوردهای A و AAAA بسیار کارآمد است. سرویس DNS پویا می‌تواند به‌طور خودکار مطمئن شود که هر گونه تغییر در آدرس IP شما شناسایی و به‌روز می‌شود.
پروتکلDHCP که نوعی پروتکل برای پیکربندی هاست به‌طور پویا است در زمان اتصال به شبکه یا قطع اتصال، به دستگاه‌ها آدرس‌های IP اختصاص داده می‌شود. این مساله می‌تواند برای اپلیکیشن‌هایی که به یک آدرس IP ثابت لینک هستند، مشکل‌ساز شود.
DNS، هاست‌نیم‌ها را به آدرس‌های IP نگاشت می‌کند. سرویس‌های DNS پویا (DDNS) به‌طور خودکار رکوردهای خود را با تغییر آدرس‌های IP به‌روزرسانی می‌کنند تا مطمئن شوند کلاینت‌هایی که درخواست رکورد برای هاست‌نیم دارند همیشه آدرس IP صحیح دریافت کنند.

یک مثال برای اینکه بهتر بدانیم DDNS چیست

برای درک بهتر این موضوع فرض کنید در دفتر کاری خود یک سرور دارید و خدماتی را به کارمندان خود ارائه می‌دهید. شما از یک اینترنت استاندارد با یک ISP معمولی (ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی) استفاده می‌کنید.

شما همچنین یک آدرس IP موقت دریافت می‌کنید که می‌تواند با هر بار اتصال یا بعد از گذشت مدتی به‌طور خودکار تغییر کند. برای ارائه خدمات، 3 گزینه در اختیار دارید:

  1. یک آدرس IP ثابت که ممکن است بسیار گران باشد.
  2. هر بار که آدرس IP تغییر می‌کند به‌صورت دستی آن را تغییر دهید.
  3. به‌روزرسانی خودکار آدرس‌های IPبا DDNS

DDNS سرویسی است که به‌طور خودکار و دوره‌ای رکوردهای A (IPv4) یا AAAA (IPv6) DNS شما را هنگام تغییر آدرس IP به‌روزرسانی می‌کند. این تغییرات IP توسط ارائه‌دهنده اینترنت شما انجام می‌شود.

DNS پویا یا DDNS چگونه کار می‌کند؟

کلاینت DDNS تغییرات آدرس IP را پایش می‌کند. هنگامی که آدرس تغییر می‌کند (در صورت داشتن یک آدرس IP پویا)، سرویس DDNS آدرس IP جدید شما را به‌روز می‌کند.
سرویس‌های DDNS به ابزاری برای یادگیری تغییرات در آدرس IP دستگاه نیاز دارند. این کار اغلب با استفاده از یک عامل نصب‌شده روی روتر یا دستگاهی در شبکه سازمان انجام می‌شود. این عامل به صورت دوره‌ای با ارائه‌دهنده DDNS ارتباط برقرار می‌کند و آن را در جریان تغییرات آدرس IP قرار می‌دهد.

فرقی نمی‌کند که از روتر ترجمه آدرس شبکه (NAT) که دو شبکه را به هم متصل می‌کند، استفاده کنید یا از روت سرور، در هر دو محیط DDNS عملکرد یکسان و بدون نقصی خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: پروتکل ssh چیست ؟ معرفی کامل کاربرد و نحوه اتصال آن

چرا DDNS پرکاربرد است؟

DDNS برای افرادی که مایل به میزبانی سایت خود هستند یا می‌خواهند به دوربین‌های مدار بسته، VPN، برنامه یا سرور بازی از رایانه خانگی خود دسترسی داشته باشند بسیار کاربردی است. ارزان‌تر از داشتن یک IP استاتیک است. به علاوه، به لطف DDNS، لازم نیست هر بار که آدرس IP شما تغییر می‌کند، رکوردهای خود را به‌روز کنید. همچنین، برای مدیرانی که معمولاً باید تغییراتی را به‌صورت دستی در پیکربندی‌های DNS، هاست‌نیم‌های پیکربندی شده، آدرس‌های IP و سایر اطلاعات ایجاد کنند، وجود DDNS باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

انواع DDNS چیست ؟

Standards-based DDNS (DDNS مبتنی بر استاندارد)

DDNS مبتنی بر استاندارد به عنوان به‌روزرسانی DNS پویا نیز شناخته می‌شود. این نوع DDNS شامل یک پروتکل شبکه است که با یک سیستم امنیتی نیز همراه است. سرویس‌های DNS مبتنی بر استاندارد اغلب به عنوان افزونه برای سیستمDHCP کاربرد دارند.

برنامه‌های کاربردی

برخی از برنامه‌ها که توسط شرکت‌های مختلفی مانند مایکروسافت ساخته شده‌اند خدمات DDNS را انجام می‌دهند. از این برنامه‌ها اغلب برای کمک به بهبود عملکرد سیستم‌ها و صرفه‌جویی در زمان ادمین استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: دیزا چیست | Disa در سیستم های تلفنی Voip و سانترال

DDNS برای دستگاه‌هایی که قابلیت دسترسی به اینترنت را دارند

برنامه‌هایی وجود دارند که به‌طور خودکار آدرس IP کلاینت را کشف و ثبت می‌کنند. این برنامه‌ها در دستگاه کلاینت در داخل یک شبکه خصوصی اجرا می‌شوند. برنامه‌ها با استفاده از یک نام ورود به سیستم که مختص کلاینت است به سیستم ارائه‌دهنده DDNS متصل می‌شوند. سپس ارائه‌دهنده DDNS برای اتصال آدرس IP عمومی شبکه خانگی به هاست‌نیم یا نام وب‌سایت که در DNS قرار دارد از این نام ورودی استفاده می‌کند.

DDNS برای تولیدکنندگان لوازم امنیتی

سازندگان دستگاه‌های امنیتی مختلف، مانند دوربین‌های IP و ضبط‌کننده‌های ویدیوی دیجیتال (DVR)، می‌توانند از خدمات DDNS استفاده کنند. با استفاده از DDNS سازندگان مطمئن می‌شوند که آدرس IP دستگاه‌ها به‌طور خودکار با دامنه درست در ارتباط است. این عمل اغلب با استفاده از یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) انجام می‌شود.

مزایای DNS پویا چیست؟

DDNS مزایای مختلفی دارد، اما اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

مطالعه بیشتر: ring group چیست | آموزش ساخت Ring Group در ایزابل

دسترسی‌پذیری

با DDNS، می‌توانید به‌راحتی به یک سرور یا وب‌سایت دسترسی داشته باشید. حتی اگر آدرس IP تغییر کند، هیچ وقفه‌ای در گردش کار، مشاهده یا سایر فعالیت‌های آنلاین بوجود نمی‌آید. این امر دسترسی از راه دور به سیستم‌ها و خدمات سازمان را آسان‌تر می‌کند.

کارآمدی DDNS چیست

به جای اینکه مدیر شبکه زمان زیادی را صرف پیکربندی مجدد و بررسی تنظیمات کند، DDNS می تواند همه این کارها را انجام دهد.

مطالعه بیشتر: مینی کامپیوتر چیست | مینی پی سی به درد چه افرادی میخورد؟

مقرون‌به‌صرفه بودن

DDNS باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود زیرا مجبور نیستید زمان و منابع انسانی حیاتی را وقف پیکربندی مجدد تنظیمات TCP/IP کنید یا در صورت وجود ناسازگاری، تنظیمات پروتکل اینترنت نسخه 4 (IPv4) را برای هر دستگاه را انجام دهید.

پشتیبانی از DHCP

استفاده از DHCP به همراه DNS مشکل‌ساز است زیرا آدرس‌های IP سرویس‌ها می‌توانند در طول زمان تغییر کنند و در نتیجه رکوردهای DNS منسوخ شوند.

مطالعه بیشتر: Vps چیست ؟ انواع + مزایا و ویژگی های سرور خصوصی مجازی

اتوماسیون DNS در ddns چیست

تغییر رکوردهای DNS می‌تواند زمان‌بر و خطرناک باشد زیرا یک پیکربندی نادرست می‌تواند دسترسی به منابع حیاتی را از بین ببرد. DDNS این فرآیند را خودکار و منابع را آزاد می‌کند و خطرات را برای سازمان کاهش می‌دهد.

پشتیبانی ابری

آدرس‌های IP منابع مبتنی بر ابر (cloud-based) می‌توانند در طول زمان تغییر کنند، مگر اینکه یک آدرس IP عمومی دائمی (public-facing) به آنها اختصاص داده شود. DDNS رکوردهای DNS سرویس‌های میزبان ابری را قادر می‌سازد تا نگاشت دقیق هاست‌نیم‌ها به آدرس‌های IP را حفظ کند.

مطالعه بیشتر: wps چیست ؟ کاربرد و نحوه فعال کردن و غیر فعال سازی دکمه در مودم

خطرات امنیتی مرتبط با DNS پویا (DDNS)

اگر مهاجم از مراکز فرمان و کنترل (C&C) برای راه اندازی بدافزار استفاده کند، می‌تواند از DNS پویا برای تغییر آدرس‌های IP که میزبان C&C هستند استفاده کند. به این ترتیب، می‌تواند بدافزار را به مکان‌های مختلف ارسال کند و از آنجایی که مهاجمان مدام آدرس IP خود را تغییر می‌دهند، دستگیری آنها دشوارتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *