مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

سرور چیست

سرور چیست و چه کاربردی دارد؟ 8 سوال مهم در مورد سرورها

اکثر مشاغل و آدمها هروز و هر دقیقه از سرور بدونه آنکه بدانند استفاده می‌کنند اما آیا می دانید در واقع سرور چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اندازه واقعی برخی از سرورها می تواند باعث ترس و دلسردی مردم از درک آنچه انجام می دهند شود. اگر به زبان ساده و بدون پیچیدگی بخواهیم بگوییم به کامپیوترهای قدرتمندی که معمولا همیشه روشن هستند و خدمات را به دیگر کامپیوترها ارائه می‌دهند سرور می‌گویند. تمام تعریفی که می‌شود از سرور داشت به همین چند جمله می‌تواند ختم شود. اما ?

سرورها منبع حیات هر شبکه ای هستند. آنها منابع مشترک مورد نیاز کاربران شبکه مانند ایمیل، خدمات وب، پایگاه های داده، ذخیره فایل و غیره را ارائه می دهند.

کمی سخت شد؟ ادامه مقاله به شما اطلاعات بیشتری درباره این موضوع و نوع کارکرد این دستگاه خواهد داد.

 

یک سرور چه کاری انجام می‌دهد؟

سرور کامپیوتری است که اطلاعات را در اختیار سایر رایانه ها و دستگاه های گیرنده اطلاعات ماننده موبایل و … قرار می دهد. این رایانه ها و… که کلاینت (در مقاله کلاینت چیست می‌توانید اطلاعات بیشتری بخوانید) نامیده می شوند، می توانند از طریق یک شبکه محلی یا یک شبکه وسیع مانند اینترنت به سرور متصل شوند. سرور بخش مهمی از زیرساخت فناوری اطلاعات شما است.

یک سرور اطلاعات را در سراسر شبکها جمع آوری و به مقصد تعیین شده ارسال می کند. این جمع آوری و ارسال می‌تواند در یک شبکه محلی و کوچک مانند شبکه تجاری یا شرکت شما و یا خانه شما باشد، یا یک شبکه گسترده تر در حد اینترنت باشد.

هر کامپیوتری که نرم افزار مناسب را بتواند اجرا کند می تواند سرور باشد. اگرچه وقتی کلمه سرور را می شنویم به کامپیوترهای عظیم و قدرتمندی فکر می کنیم که داده ها را در سراسر وب پخش می‌کنند.

موارد استفاده یک سرور چیست ؟

سرورها منابع شبکه را مدیریت می کنند.

به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است سروری برای کنترل دسترسی به شبکه، ارسال/دریافت ایمیل، مدیریت کارهای چاپ یا میزبانی وب سایت ایجاد کند. آنها همچنین در انجام محاسبات عجیب و غریب توانایی بالایی دارند. با این حال، امروزه بسیاری از سرورها سرورهای مشترکی هستند که مسئولیت پست الکترونیکی، DNS  FTP و حتی چندین وب سایت را در نقش یک وب سرور بر عهده می‌گیرند.

 

server چگونه کار می‌کند؟

هر بار که از اینترنت استفاده می کنید به یک سرور دسترسی دارید. وقتی URL را در مرورگر وارد می کنید، رایانه یا موبایل شما با سرور میزبان آن وب سایت ارتباط برقرار کرده و داده ها را روی دستگاه شما نشان می دهد.

این یک مثال ساده برای نحوه عملکرد این فرآیند است:

  1. یک URL وارد می کنید و مرورگر وب شما یک صفحه وب درخواست می کند
  2. مرورگر وب یک آدرس اینترنتی کامل برای سایتی که می خواهد نمایش دهد درخواست می کند
  3. این اطلاعات به سرور ارسال می شود
  4. سرور وب همه داده های مورد نیاز برای نمایش سایت را پیدا می کند
  5. مرورگر وب شما داده ها را دریافت می کند و وب سایت را به شما نمایش می دهد

چرا سرورها همیشه روشن هستند؟

دلیل روشن بودن سرور چیست ؟

از آنجا که معمولاً این سخت افزارها برای ارائه خدمات مورد نیاز استفاده می شوند، نباید هرگز خاموش شوند. در نتیجه، هنگامی که سرورها خراب شوند، می توانند مشکلات زیادی را برای کاربران شبکه و شرکتها ایجاد کنند. برای کاهش این مشکلات، سرورها معمولاً طوری تنظیم می‌شوند که خطاها را تحمل کنند.

برای سروریس دهی هرچه بیشتر آنها را در طول شبانه روز روشن می گذارند.

 

سرورها در کجا نگهداری می‌شوند؟

در محیط تجاری یا شرکتی، سرور و سایر تجهیزات شبکه اغلب در رک یا اتاق های جداگانه ای نگهداری می‌شوند. این مناطق برای جداسازی رایانه‌‍‌ها و تجهیزات حساس از افرادی که نباید به آنها دسترسی داشته باشند، کمک می‌کند. این جداسازی به این دلیل است که اطلاعات مهم هر شرکت یا سازمانی در سرورها معمولا نگهداری می‌شود و این دستگاه نیازمند امنیت بالایی است.

همه شرکت‌‌ها و سازمان‌‌ها و قادر به خرید این دستگاه نیستند، چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ نگهداری کردن از آن. گاهی برای سازمان های بزرگی همچون مراکز دولتی نیاز ست که چندین سرور و یا شاید برخی اوقات صدها مورد باید خریداری شود. نگهداری این تعداد نیازمند هزینه زیادی است.

شرکتها و مراکزی به نام دیتا سنتر وجود دارند که از این سرورها به صورت امنیتی نگهداری می‌کنند. اگر علاقمند هستید بدانید دیتا سنتر چیست روی لینک کلیک کنید.

آیا کامپیوتر من می تواند server باشد؟

بله  هر کامپیوتری، حتی یک رایانه رومیزی یا لپ تاپ خانگی، می تواند به عنوان یک سرور با نرم افزار مناسب عمل کند. به عنوان مثال، می توانید یک برنامه سرور FTP را در رایانه خود نصب کنید تا فایل ها را بین سایر کاربران شبکه خود به اشتراک بگذارید.

اگرچه ممکن است کامپیوتر خانگی شما به عنوان یک سرور عمل کند، اما چند نکته را در نظر داشته باشید:

  1. کامپیوتر شما باید همیشه روشن و در دسترس باشد تا سرویس دهی داشته باشد.
  2. وقتی از رایانه شما به عنوان سرور استفاده می شود، منابع آن (به عنوان مثال، پردازش و پهنای باند) از آنچه در اختیار دارید برای انجام کارهای دیگر افت پیدا می‌کند.

 

جمع بندی

بیشتر از اینکه بدانیم سرور چیست بهتر است با کارایی های آن آشنا شویم. سرور ها کارایی و قدرهایی دارند که می‌توانند مدیریت یک مجموعه و بسیاری امکانات ویژه بدهد. سرور یک سرویس‌دهنده مرکزی است و هر کامپیوتری می‌تواند یکی از این سرورها باشد. فقط بسته به توانایی و قدرت فیزیکی آن توانایی های مختلفی دارند. به‌طور کلی، یک سرور نقش خود را بهتر از یک کامپیوتر شخصی معمولی ایفا می‌نماید.

 

منابع مقاله:

https://www.computerhope.com/jargon/s/server.htm

https://www.infotech.co.uk/blog/it-infrastructure-what-does-a-server-actually-do

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *