سیپ ترانک چیست؟

سیپ ترانک ( SIP Trunk ) چیست؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

وقتی در مورد VOIP صحبت می‌کنیم، بی تردید یکی از تکنولوژی هایی که امروزه در سیستم های تلفنی VOIP کاربرد پیدا کرده است، سیپ ترانک است. در این مقاله قصد داریم این تکنولوژی را بررسی، مزایای این تکنولوژی را بگیم و ببینیم سیپ ترانک (SIP Trunk ) چیست؟

سیپ ترانک ( SIP Trunk ) چیست؟

با به وجود آمدن سیستم های تلفنی مبتنی بر VOIP یکی از مسائلی که همیشه برای راه اندازی این سرویس در سازمان ها و مجموعه ها وجود داشته است زیرساخت مخابرات برای تماس های تلفنی بوده است. قبلا این زیرساخت فقط به صورت خطوط E1 و آنالوگ بود ولی امروزه با اضافه شدن تکنولوژی سیپ ترانک به دو صورت دیجیتال و آنالوگ وجود دارد.

سیپ ترانک ارتباطی است که در بستر اینترنت بین سوییچ های ویپ برقرار می‌شود و یک ارتباط تلفنی را برقرار می‌کند.یک طرف این ارتباط مرکز تلفن شما در مجموعه بوده و یک طرف آن سرویس دهنده سیپ ترانک می‌باشد.

سیپ ترانک چگونه کار می‌کند؟

سیپ ترانک روی بستر اینترنت و با استفاده از پروتکل SIP ارائه می‌شود. این پروتکل در تکنولوژی VOIP کاربرد مهمی دارد و طبق استاندارد جهانی برای انتقال صدا و تصویر استفاده می‌شود. شرکت هایی که دارای پروانه FCP هستند می‌توانند خطوط تلفن ثابت را از طریق این بستربه مجموعه ها ارائه کنند.

 

سیپ ترانک چگونه کار می‌کند؟

 

خطوط سیپ ترانک با دارای پهنای باند برای ارتباط چند کاناله باعت شده چندین خط آنالوگ را در قالب یک خط مجازی به کاربر ارائه کند. سیپ ترانک با حذف سیم کشی، سخت افزار ارتباطی و حذف هزینه های جانبی مانند هزینه نگهداری و هزینه پیاده سازی نسبت به خطوط آنالوگ به صرفه ترخواهد بود.

در بعضی شرکت ها برای استفده از فکس و … ترجیح می‌دهند از خطوط آنالوگ استفاده کنند، باید گفت حتی زمانی که امکان اتصال به شبکه VOIP را ندارید تنها با استفاده از یک گیت وی VOIP می‌توانید از خطوط سیپ ترانک استفاده کنید.

مزایای SIP Trunk

خب همانطور که گفته شد تکنولوژی SIP Traunking روی بستر اینترنت به مخاطبان ارائه می‌شود. همین امر باعث شده تا برتری های خود را نسبت به خطوط آنالوگ افزایش دهد.

 

مزایای سیپ ترانک

 

1- کاهش هزینه

شاید اولین و مهم ترین مزیت استفاده از بستر سیپ تراک صرفه جویی در هزینه باشد.

اگر شما مبلغ زیادی را برای صورتحساب ماهیانه خود پرداخت می‌کنید و یا هزینه زیادی برای تماس های بین المللی پرداخت می‌کنید یا هزینه زیادی برای رفع خرابی احتمالی می‌پردازید، پیشنهاد ما این است که از خطوط سیپ ترانک برای ارتباطات تلفنی خود استفاده کنید. در این صورت تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی خواهید کرد.

خطوط سیپ ترانک اجازه می‌دهد سازمان به تعداد دلخواه خط و یا شماره تلفن خریداری کند و بر حسب نیاز خود پنل خود را شارژ کند که در این صورت مدیریت بهتری نسبت به هزینه مکالمه خواهد داشت.

2- قابلیت انعطاف پذیری

خطوط سیپ ترانک با توجه به اینکه روی بستر اینترنت ارائه می‌شوند امکان تغییراتی نظیر تغییر شماره، جابه جایی شماره از مکانی به مکان دیگر و امکان اضافه نمودن شماره های بیشتر را به راحتی امکانپذیر می‌کند.

لازم به ذکر است به دلیل اینکه خطوط سیپ ترانک ( SIP Trunk ) باعث کاهش هزینه های سازمان می‌گردد می‌توان چند خط سیپ خریداری کرد تا در مواقع نیاز باعث بالا رفتن قابلیت اطمینان سیستم شما گردد.

3- قابلیت کار با اکثر سیستم های تلفنی نسل جدید

سیستم تلفنی VOIP که امروزه یکی از کاربردی ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم های تلفنی به حساب می‌آید و اکثر سازمان های بزرگ و کوچک از آن استفاده می‌کنند به راحتی با خطوط سیپ ترانک هماهنگ شده و شما برای یک سیستم تلفنی کامل در مجموعه خود دچار مشکل نخواهید شد.

هزینه راه اندازی سیپ ترانک

هزینه راه اندازی سیپ ترانک یکی از دغدغه های بسیاری از سازمان هاست. همانطور که مقایسه کردیم سیپ ترانک نسبت به خطوط آنالوگ یا E1 هزینه کمتری در بر دارد.

شما وقتی از شرکت ارائه دهنده این سرویس درخواست خط سیپ ترانک می‌کنید، یک هزینه اولیه پرداخت می‌کنید و به صورت پیشفرض 4 کانال ارتباطی به شما اختصاص می‌دهند.

 

هزینه سیپ ترانک

 

شماره خط به دلخواه شما انتخواب شده و بعد از پرداخت صورت حساب به صورت آنی خط در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافیست یک ارتباط اینترنتی با شرکت ارائه دهنده سرویس داشته باشید. در این حالت تنها با نصب یک سیستم تلفنی VOIP و تنظیم آن ارتباط تلفنی شما برقرار شده.

در نتیجه هم از امکانات سیستم تلفنی VOIP بهره مند شده و هم خط تلفنی بر بستر سیپ ترانک خواهید داشت.

ما در تیم آوش با ارائه راه کار های متناسب با مجموعه شما می‌کوشیم بهترین مشاوره را برای پیاده سازی سیستم تلفنی VOIP در اختیار شما قرار دهیم تا با کمترین هزینه ممکن از یک سیستم تلفنی کامل برخوردار شوید.

در پایان تشکر می‌کنم که از این مقاله بازدید کردید. پیشنهادات و سوالات خودتان رو می‌توانید در پایین مقاله با ما به اشتراک بذارید، همچنین می‌توانیداز طریق این لینک پیام خود را ارسال کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
×

برای شروع گفتگو کارشناس مورد نظر خود را از لیست زیر انتخاب نمایید

×