سوئیچ در شبکه

سوئیچ شبکه چیست و چگونه کار می‌کند؟

سوئیچ در شبکه چیست

 پرکاربردترین وسیله هایی که در شبکه های کامپیوتری استفاده می‌شود، سوئیچ است. اما این وسیله پرکاربرد چه کاری انجام می‌دهد و به چه دردی می‌خورد؟ وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟  تمامی موارد گفته شده را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

اما سوئیچ دستگاهی است که نودها یا سیستم های کاربران را در شبکه های محلی (منظور همان شبکه ای است که در آن حضور داریم) به وصل می‌کند و باعث ارتباط شبکه ای آنها می‌شود.

اطلاعات بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید.

 

سوئیچ در شبکه چیست

فرض کنید که قرار است یک شبکه کامپیوتری راه اندازی کنید. یک کامپیوتر یک پورت یا کارت شبکه دارد و یک جایگاه برای اتصال به سیستم دیگر. اگر در شرکت یا مجموعه خود چند کامپیوتر داشته باشید که قرار است با هم در ارتباط باشند چه باید کرد؟

شما از یک سیستم می‌توانید فقط با یک کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنید. برای ارتباط با چند سیستم نیاز است که روی هرکدام چندین کارت شبکه نصب کرد تا بتوانند با هم در ارتباط باشند.

راه عاقلانه تر این است که از دستگاه سخت افزاری کوچک به نام سوئیچ استفاده کرد.

سوئیچ وسیله ای است که از هر سیستم یک کابل شبکه به آن کشیده می‌شود و زمانی که اطلاعاتی از یک کامپیوتر درون شبکه ارسال می‌شود، این دستگاه مدیریت کرده و پیغام را به سمت مقصد اصلی ارسال می‌کند.

پس یادتان باشد که برای برقراری ارتباط و راه اندازی شبکه یک مجموعه حتما نیاز به یک یا چند سوئیچ سخت افزاری داریم. 

 

نقش سوئیچ در شبکه

 

اصل کار switch در شبکه چیست

حالا که می‌دانیم این دستگاه در شبکه چه نقشی دارد، ببینیم که چگونه باعث رد و بدل کردن اطلاعات می‌شود؟ وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟

switch در لایه دوم شبکه کار می‌کند. (اگر نمی‌دانید لایه های شبکه چیست حتما مقاله مدل osi  را بخوانید) این وسیله اطلاعات و دیتاهای بسته بندی شده را دریافت می‌کند و از طریق پورت ها یا همان جایگاه هایی که دارد، بسته های دریافت شده را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می‌کند.

این کار باعث مدیریت شبکه و وصل تمامی نودها به هم می‌شود. یادتان نرود که این تجهیزات شبکه بسیار هوشمند بوده و به خوبی درکی از ارسال دیتاها به سمت مقصد دارند.

 

مزایا یا کاربرد سوئیچ در شبکه چیست

کاربد این وسیله که مشخص شدف اما برویم به سراغ مزایای این دستگاه در شبکه :

 • اولین و مهمترین مزیت استفاده از آن وصل و ارتباط سیستم ها به هم است. با استفاده از آن می‌توانید تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کنید.
 • اگر سوئیچی در کار نبود، و هر دستگاهی اطلاعاتش را برو روی شبکه ارسال می‌کرد چه می‌شد؟ پس این دستگاه از ترافیک و افت سرعت در انتقال اطلاعات به شدت جلوگیری می‌کند.
 • سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های محلی بالا می‌رود.
 • سوئیچ میزان استفاده از شبکه را کنترل می کند.

در واقع می‌توان گفت که این دستگاه نقش مدیریت اطلاعات را دارد تا ترافیک در شبکه کم شود. 

 

مزایای سوئیچ در شبکه چیست

 

انواع سوئیچ در شبکه چیست؟

یک نکته مهم در انواع مختلف این دستگاه این است که، سایز آنها براساس میزان نودها اندازه گیری می‌کنند. هرچه شما سیستم های بیشتری برای اتصال داشته باشید باید از دستگاه هایی با تعداد پورتهای بیشتر استفاده کنید.

مثلا برای یک شبکه با 5 کاربر یک سوئیچ 8 پورتی کافی است. یعنی 8 جایگاه برای اتصال دارد. البته این تعداد پورتها بستگی به میزان تعداد دستگاه هایی که برای اتصال داریدف دارد.

انواع سوئیچ از لحاظ سرعت

از لحاظ سرعت می‌توان این دستگاه ها را به 2 دسته تقسیم کرد:

 1. 10/100 Fast ethernet
 2. 10/100/1000  Gigabit ethernet
 3. 10/100/1000/10000 Gigabit

هرچه سرعت بیشتری برای سوئیچها انتخاب کنید، سرعت بهتری را دریافت خواهید کرد که این انتخاب سرعت معمولا توسط مدیر آی تی و براساس استراتژی های مدیریتی برآورد می‌شود.

 

انواع سوئیچ در شبکه

 

انواع سوئیچ از لحاظ قابلیت

 • سوئیچ Fixed
 • سوئیچ ماژولار – Modular Switches
 • سوئیچ Stackable
 • سوئیچ PoE
 • سوئیچ فیبرنوری
 • سوئیچ غیرمدیریتی – Unmanaged
 • سوئیچ مدیریتی – Managed
 • سوئیچ هوشمند یا Smart Switch
 • سوئیچ لایه ۳
 • سوئیچ دیتاسنتر

جمع بندی 

برای وصل سیستم های موجود در هر مجموعه ای نیاز است یک دستگاه مرکزی وجود داشته باشد تا بتواند همه دستگاه ها را به یکدیگر و شبکه وصل کند. این دستگاه سوئیچ نام دارد و بسته به نوع و سایز شبکه شما باید برای خرید ان اقدام کرد.

می توانید برای راه اندازی شبکه خود با مشاورین آوش نت تماس بگیرید.

پشتیبانی

تماس با کارشناسان آوش نت

کارشناسان آوش نت آماده پاسخگویی به شما هستند. هر سوالی در زمینه راه اندازی و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری دارید با ما تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مهران
مهمان
3 روز قبل

شما آیا فروش انواع مدل های مختلف سوئیچ رو هم دارید؟ بعد تفاوت اون سوئیچ هایی که نوشتید انواع سوئیچ از لحاظ قابلیتبا هم چی هستن؟

به دلیل ایجاد مشکل در شماره تماس شرکت لطفا از شماره های 32211973-026 و یا 09362415063 برای برقراری ارتباط استفاده نمایید

×

برای شروع گفتگو کارشناس مورد نظر خود را از لیست زیر انتخاب نمایید

×