مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

سوئیچ در شبکه

سوئیچ شبکه چیست و چگونه کار می‌کند؟ انواع سوئیچ در شبکه

سوئیچ در شبکه چیست

 پرکاربردترین وسیله هایی که در شبکه های کامپیوتری استفاده می‌شود، سوئیچ است. اما این وسیله پرکاربرد چه کاری انجام می‌دهد و به چه دردی می‌خورد؟ وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟  تمامی موارد گفته شده را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

اما سوئیچ دستگاهی است که نودها یا سیستم های کاربران را در شبکه های محلی (منظور همان شبکه ای است که در آن حضور داریم) به وصل می‌کند و باعث ارتباط شبکه ای آنها می‌شود.

اطلاعات بیشتر را در ادامه مطلب بخوانید.

 

سوئیچ در شبکه چیست

فرض کنید که قرار است یک شبکه کامپیوتری راه اندازی کنید. یک کامپیوتر یک پورت یا کارت شبکه دارد و یک جایگاه برای اتصال به سیستم دیگر. اگر در شرکت یا مجموعه خود چند کامپیوتر داشته باشید که قرار است با هم در ارتباط باشند چه باید کرد؟

شما از یک سیستم می‌توانید فقط با یک کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنید. برای ارتباط با چند سیستم نیاز است که روی هرکدام چندین کارت شبکه نصب کرد تا بتوانند با هم در ارتباط باشند.

راه عاقلانه تر این است که از دستگاه سخت افزاری کوچک به نام سوئیچ استفاده کرد.

سوئیچ وسیله ای است که از هر سیستم یک کابل شبکه به آن کشیده می‌شود و زمانی که اطلاعاتی از یک کامپیوتر درون شبکه ارسال می‌شود، این دستگاه مدیریت کرده و پیغام را به سمت مقصد اصلی ارسال می‌کند.

پس یادتان باشد که برای برقراری ارتباط و راه اندازی شبکه یک مجموعه حتما نیاز به یک یا چند سوئیچ سخت افزاری داریم. 

 

نقش سوئیچ در شبکه

 

اصل کار switch در شبکه چیست

حالا که می‌دانیم این دستگاه در شبکه چه نقشی دارد، ببینیم که چگونه باعث رد و بدل کردن اطلاعات می‌شود؟ وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟

switch در لایه دوم شبکه کار می‌کند. (اگر نمی‌دانید لایه های شبکه چیست حتما مقاله مدل osi  را بخوانید) این وسیله اطلاعات و دیتاهای بسته بندی شده را دریافت می‌کند و از طریق پورت ها یا همان جایگاه هایی که دارد، بسته های دریافت شده را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می‌کند.

این کار باعث مدیریت شبکه و وصل تمامی نودها به هم می‌شود. یادتان نرود که این تجهیزات شبکه بسیار هوشمند بوده و به خوبی درکی از ارسال دیتاها به سمت مقصد دارند.

مطاله بیشتر : روتر میکروتیک چیست

مزایا یا کاربرد سوئیچ در شبکه چیست

کاربد این وسیله که مشخص شدف اما برویم به سراغ مزایای این دستگاه در شبکه :

 • اولین و مهمترین مزیت استفاده از آن وصل و ارتباط سیستم ها به هم است. با استفاده از آن می‌توانید تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کنید.
 • اگر سوئیچی در کار نبود، و هر دستگاهی اطلاعاتش را برو روی شبکه ارسال می‌کرد چه می‌شد؟ پس این دستگاه از ترافیک و افت سرعت در انتقال اطلاعات به شدت جلوگیری می‌کند.
 • سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های محلی بالا می‌رود.
 • سوئیچ میزان استفاده از شبکه را کنترل می کند.

در واقع می‌توان گفت که این دستگاه نقش مدیریت اطلاعات را دارد تا ترافیک در شبکه کم شود. 

 

مزایای سوئیچ در شبکه چیست

 

انتخاب مناسبترین سوئیچ برای شبکه مشاغل کوچک

اینکه شما بعنوان یک راه انداز شبکه درک انواع سوئیچ‌های شبکه را داشته باشید به شما کمک می کند تا راه حل مناسب را برای هماهنگی با نیازهای تجاری در حال تغییر پیدا کنید. هنگام بررسی گزینه های خود، به دسته‌های سوئیچ‌ها و همچنین مزایای خاص سوئیچ فکر کنید.

در بخش بعدی انواع مختلف را به طور مفصل بررسی کرده‌ایم.

 

انواع سوئیچ در شبکه چیست؟

یک نکته مهم در انواع مختلف این دستگاه این است که، سایز آنها براساس میزان نودها اندازه گیری می‌کنند. هرچه شما سیستم های بیشتری برای اتصال داشته باشید باید از دستگاه هایی با تعداد پورتهای بیشتر استفاده کنید.

مثلا برای یک شبکه با 5 کاربر یک سوئیچ 8 پورتی کافی است. یعنی 8 جایگاه برای اتصال دارد. البته این تعداد پورتها بستگی به میزان تعداد دستگاه هایی که برای اتصال دارید دارد.

 

انواع سوئیچ  شبکه از لحاظ سرعت

از لحاظ سرعت می‌توان این دستگاه ها را به 2 دسته تقسیم کرد:

 1. 10/100 Fast ethernet
 2. 10/100/1000  Gigabit ethernet
 3. 10/100/1000/10000 Gigabit

هرچه سرعت بیشتری برای سوئیچها انتخاب کنید، سرعت بهتری را دریافت خواهید کرد که این انتخاب سرعت معمولا توسط مدیر آی تی و براساس استراتژی های مدیریتی برآورد می‌شود.

 

انواع سوئیچ در شبکه

 

انواع سوئیچ از لحاظ قابلیت

 • سوئیچ Fixed
 • سوئیچ ماژولار – Modular Switches
 • سوئیچ Stackable
 • سوئیچ PoE
 • سوئیچ فیبرنوری
 • سوئیچ غیرمدیریتی – Unmanaged
 • سوئیچ مدیریتی – Managed
 • سوئیچ هوشمند یا Smart Switch
 • سوئیچ لایه ۳
 • سوئیچ دیتاسنتر

سوئیچ Fixed چیست؟

این مدل سوئیچ‌ها پیکربندی ثابت و تعداد پورت‌های مشخصی را ارائه می‌دهند و معمولاً قابل ارتقا نیستند‌، که در مجموع آنها را در بازار تجاری ارزان تر می کند. این مدل سوئیچها پیکربندی ثابت شامل سوئیچ های بدون مدیریت، سوئیچ های هوشمند و سوئیچ های مدیریت شده است.

 

سوئیچ  Modular Switches چیست؟

سوئیچ مدل ماژولار یک سوئیچ شبکه است که می تواند با استفاده از واحدهای قابل تعویض اصلاح شود. سوئیچ هایی از این دسته با تغییر سخت افزارهای خود انعطاف پذیری بیشتری به اپراتورهای شبکه می دهند. برای مثال شما می‌توانید تعداد پورت های آن را افزایش دهید.

 

سوئیچ Stackable چیست؟

قابلیت Stackable در سوئیچ‌ها این قابلیت را می‌دهد که چند سوئیچ که از یک مدل را مستقیما به هم متصل کنیم تا ظرفیت و کاربرد افزایش یابد. جالب است بدانید که زمانی که چندین سوئیچ مدل Stackable را به هم متصل می‌کنید تنها یک آدرس IP address به سوئیچ‌ها تخصیص داده می شود و به عنوان یک سوئیچ واحد در شبکه شناخته می شود و حتی دیگر لازم نیست هرکدام از دستگاه ها را جداگانه از هم کانفیگ کنید.

 

سوئیچ PoE چیست؟

در این نوع سوئیچ می‌توانید با کابل شبکه، برق دستگاه‌ها را تأمین کنید.‌ سوئیچ‌ های مدل PoE برق لازم برای راه‌اندازی دستگاه‌های دیگر را از راه کابل اترنت فراهم می‌سازد. اگر شبکه‌ی شما سوئیچینگ توزیع‌شده دارد، این امکان وجود دارد که انرژی آن‌ها به وسیله‌ی PoE تأمین شود.

به زبان ساده، خود این دستگاه از سمت منبع تغذیه‌ی اصلی و به کمک PoE برق‌ رسانی می‌شوند و در عین حال همین دستگاه ها می‌توانند به تجهیزات دیگری که به آن‌ها وصل شده‌اند همانند دوربین‌ و تلفن‌ها، برق برسانند.

سوئیچ فیبرنوری چیست؟

اگر بجای کابل شبکه مسی از فیبرنوری استفاده کرده باشید، بجای سوئیچ های معمولی باید از سوئیچ های فیبر استفاده کنید تا یک شبکه فیبری یکپارچه داشته باشید. به طور معمول این سوئیچ ها در پیکربندی های 5، 8، 12، 24، 32، 48 و 54 در بازار وجود دارند.

مهمترین ویژگی فیبرنوری این است که تا 120 کیلومتر می‌تواند انتقال اطلاعات داشته باشد. در حالی که کابل های مسی تا 100 متر بیشتر نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

جمع بندی 

برای وصل سیستم های موجود در هر مجموعه ای نیاز است یک دستگاه مرکزی وجود داشته باشد تا بتواند همه دستگاه ها را به یکدیگر و شبکه وصل کند. این دستگاه سوئیچ نام دارد و بسته به نوع و سایز شبکه شما باید برای خرید ان اقدام کرد.

می توانید برای راه اندازی شبکه خود با مشاورین آوش نت تماس بگیرید.

پشتیبانی

تماس با کارشناسان آوش نت

کارشناسان آوش نت آماده پاسخگویی به شما هستند. هر سوالی در زمینه راه اندازی و پشتیبانی شبکه‌های کامپیوتری دارید با ما تماس بگیرید.

4 پاسخ

 1. شما آیا فروش انواع مدل های مختلف سوئیچ رو هم دارید؟ بعد تفاوت اون سوئیچ هایی که نوشتید انواع سوئیچ از لحاظ قابلیتبا هم چی هستن؟

  1. یا سلام و وقت بخیر. ما فروش تجهیزات شبکه رو فعلا نداریم و فقط خدمات ارائه میدیم . اما برای تفاوت انواع سوئیچ های مختلف از شما خواهش دارم که منتظر آپدیت های بعدی باشید تا این مقاله تکمیل بشه و یا از طریق واتس اپ با ما در ارتباط باشید

 2. با توجه به تفاوت هایی که برای سوئیچ های شبکه نوشتید چه مدلی رو برای راه اندازی یک شبکه باید انتخاب کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *