مجموعه آوش نت در روز های 16،15،14 آذر ماه تعطیل می‌باشد

ایزابل چیست

سیستم تلفنی ایزابل (Issabel) چیست؟ Elastisk چیست؟ فرق بین ایزابل و الستیکس

ایزابل چیست و چه تفاوتی با نذم افزار الستیکس دارد؟

درباه ایزابل ( Issabel ) بیشتر بدانید!

 

ایزابل

امروزه استفاده از سرویس های تلفنی میتنی بر IP دراقصی نقاط جهان رشد بسیاری داشته است.چرا که تمام سازمان ها و مجموعه ها در درجه اول هزینه،کیفیت وامکانات مفید را برای یک ارتباط تلفنی انتخاب می‌کنند.این نیاز ها همه بسته به استفاده سیستم های تلفنی مبتنی بر IP  است.

در این مقاله می‌خواهیم روند پیشرفت و توسعه معروف ترین سیستم های تلفنی متن باز را توضیح دهیم و سعی کردیم تا شما را با یکی از این نرم افزار ها آشنا کنیم.

قبل از اینکه در مورد سیستم تلفنی ایزابل بیشتر صحبت کنیم مقدمه‏ ای در مورد Asterisk خواهیم گفت.

Asterisk چیست؟

استریسک(Asterisk) یک نرم افزار مآخذآزاد(Open Source) است که در جهت رشد سیستم تلفنی Voip درسال 1999 توسط Mark Spencer،مدیر عامل شرکت Digium پایه گذاری شده است.قالب این نرم افزارGNU/GPL بود.

بی نیازبودن به نرم افزارخاص،امکانات رایگان،استفاده از منابع سخت افزاری اندک،جابه جایی راحت و نصب و راه اندازی آسان به محبوبیت این نرم افزار اضافه کرده است.

سافت سوییچ استریسک با استفاده از سیستم عامل قدرتمند لینوکس واستفاده از پروتوکل های استاندارد در این زمینه یکی از اجزای محرک دنیای ارتباطات نوین نامیده می‌شود.

 

استریسک با همه امکانات و توانایی خود کار کردن با آن به دلیل نداشتن رابط کاربری مناسب نسبتا سخت به نظر می‌رسد.از این رو معمولا متخصصین کارآمد می‌توانند با آن کار کنند.بنابراین شرکت های متعددی به دلیل متن باز بودن استریسک تصمیم گرفتند برای این نرم افزار یک واسط کاربری گرافیکی آسان طراحی کنند.

از جمله شرکت هایی که برای توسعه سیستم تلفنی استریسک تلاش کردند می‌توان به Elastisk-Free PBX-Astimax نام برد. در بخش های بعدی به شما خواهیم گفت که ایزابل چیست و چرا باید از این سیستم استفاده کنید؟

Elastisk چیست؟

معروف ترین واسط های کاربری حرفه‌ای Elastisk است.که درایران عموم شرکتها از امکانات آن بهره می‌برند.پروژه الستیکس توسط شرکت Palosanto با نسخه های 2.5 ، MT و 4 توسعه یافت.درسال 2016 تغییراتی در هسته الستیکس اعمال شد.به طوری که کاملا ازهسته استریسک به هسته 3CX مهاجرت کرد ونسخه 5 آن با این هسته عرضه شد. بااین تفاوت که دیگر رایگان نبودو بسیاری از ماژول های آن هزینه داشت.

سیستم ایزابل

 

Issabel چیست؟

پروژه‌ی الستیکس درنهایت توسط تیم توسعه Issabel با هسته استریسک در حال توسعه است.

سیستم تلفنی ایزابل در حال حاضر جایگزین قدرتمند سیستم تلفنی الستیکس است.سیستم تلفنی ایزابل با نرم افزارهای متعدد وامکانات فرا تربه یکی از محبوب ترین سیستم های تلفنی voip تبدیل شده است.

ایزابل یک نرم افزار منبع باز است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید توسط افزونه های متحد کنار هم نیاز سیستم تلفنی خود را برطرف کنید.همچنین می‌توانید آن را توسعه داده و یا منتظر نسخه های به روز این نرم افزار با امکانات جدیدترباشید.

سیستم تلفنی ایزابل امکانات بی نظیر که فاکتور یک سیستم تلفنی حرفه‌ای است را برای استفاده کنندگان فراهم آورده است.

ایزابل در ابتدا با دو نسخه 2.5 و 4 کار خود را آغاز کرد.نسخه 2.5 یک نسخه بتا و آزمایشی بود.بلافاصله بعد نسخه 4 خودرا منتشرکرد.این نسخه پایدار در حال حاظر پایدار است و در درسترس عموم قرار دارد.بسیاری از سازمان ها و مراکز تجاری از سیستم تلفنی ایزابل استفاده می‌کنند.

سیستم تلفنی ایزابل با توسعه تیم حرفه ای خود که Issabel Corp نامیده می‌شوند ایده های خلاق و امکانات بی نظیری را در حوزه ارتباطات تلفنی برای عموم ایجاد کرده اند.

نمونه کوچکی از این امکانات می‌توان به فکس، ویدئوکنفراس، ضبط مکالمات، گزارش گیری و ارتباط با CRM های درون سازمان است.

 

سیستم تلفنی وویپ ایزابل

 

بگذارید بیشتر امکانات بی نظیر سیستم تلفنی ایزابل را بررسی کنیم.

امکانات نرم افزار ایزابل چیست؟

در درجه اول برای پرداخت نکردن هزینه های بالا برای تماس های روزمره در سازمان های مختلف سیستم تلفنی ایزابل پیشتهاد می‌شود.چرا که به طور کلی این سیستم با استفاده از از امکانات پیشرفته امروزی در جهت کاهش هزینه های سازمان ماموریت دارد.

به طور مثال درنظربگیرید شما در سازمان خود افرادی را دارید که دائم در حال جابه جایی هستند.این افراد برای کاهش هزینه های تماس خود می‌توانندبا استفاده از اینترنت شماره داخلی خود را همراه داشته باشند وبدون هزینه تماس های خود را انجام دهند.

بهترین گزینه برای این نوع ارتباط استفاده از سیستم تلفنی ایزابل است.

سیستم تلفنی ایزابل هم به دلیل Open Source بودن به راحتی قابل تغییر و انتشار است. و با کمی دانش برنامه نویسی می‏توان این سیستم را به یک سیستم تلفنی دلخواه تبدیل کرد.

نکته ای که نمی‌توان از آن غافل شد این است که ماموریت اصلی سیستم تلفنی ایزابل این است که قابلیت Open Source خودرا حفظ کند.

سیستم تلفنی ایزابل بر روی بستر توضیع centos7 لینوکس ارائه گردیده است و به طور مداوم برای بهینه تر شدن، تهدیدات امنیتی، و ارائه امکانات مورد نیاز سازمان ها به روزرسا‌نی می‌شود.

 

سیستم تلفنی ایزابل

 

سیستم تلفنی ایزابل با امکان ارائه واسط کاربری گرافیکی مناسب برای کاربران خود کارکردن با این سیستم را به شدت راحت کرده است.یکی از دلایل محبوبیت سیستم تلفنی ایزابل راحتی کار با این سیستم است.

سیستم تلفنی ایزابل با توسعه خود با بسیاری از نرم افزاری های ارتباط با مشتری(CRM) ارتباط برقرار می‌کند.همچنین در راستای بازار یابی های تلفنی و توسعه کسبو کار شرکت ها و سازمان ها به راحتی از ماژول Call Center پشتیبانی می‌کند.

یکی دیگر از امکانات کاربردی سیستم تلفنی ایزابل ارائه راهکارهای تماس تصویری (Video Conference) است.به جرات می‌توان گفت با استفاده از این ماژول عملکرد ارتباط های تصویری سازمان خود به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

امنیت سیستم تلفنی ایزابل توسط ماژول File2ban تامین می‏‌شود.عملکرد این ماژول به شدت مورد اعتماد است به طوری که اگر تعداد درخواست های اشتباه به سرور بیش از حد مجاز باشد،ماژول File2ban آی پی درخواست کننده را بلاک میکند.

 

سیستم تلفنی ایزابل این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید به صورت گرافیکی تنظیمات امنیتی فایروال را بر اساس فیلتر کردن IP  کشور ها انجام دهید.

از طریق این لینک می‌توانید آخرین نسخه ایزابل را دریافت کنید.

در پایان امیدواریم این مقاله در آشنایی و درک بهتر از سیستم های تلفنی نسل جدید و همچنین دانستن اینکه نرم افزار ایزابل چیست به شما کمک کرده باشد.

12 پاسخ

  1. استریسک یه نرم افزار متن باز بر پایه سیستم عامل لینوکس هستش
   به طور کلی رابط کاربری به صورت کامند لاین هستش

 1. سلام با تکنولوژی ویپ آیا ممکنه شماره تلفن خانه یا شرکت را در حین مسافرت هم استفاده کرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   ازطریق تکنولوژی VOIPشما می‌توانید شماره تلفن داخلی و شماره ثابت را در هرکجای دنیا داشته باشید.
   این دسترسی توسط سرویس هایی نظیر شبکه خصوصی یا VPN و همچنین امکانات کاربردی سیستم تلفنی VOIP از طریق شماره همراه امکانپذیر است.

  1. سلام
   گیتوی های voip دستگاه های سخت افزاری هستن که خطوط آنالوگ رو به دیجیتال تبدیل می‌کند

 2. سلام شما خودتان سرویس ویپ اراِه میدید؟ هزینه راه اندازی به چه صورته؟
  سر شماره و کانال هم زمانی دارید یا باید از شرکتی بگیریم؟
  با چه سی ار ام سینک میشه با ویتاگر مشکلی نداره؟

  1. با سلام
   بله در خدمتتون هستیم. سر شماره و کانال رو خودتون باید تهیه کنید.
   با هر سی آر امی که با asterisk کار میکنه اوکی هستش. با ویتایگر هم مشکلی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *