مزایای voip

مزایای VOIP چیست؟ چرا از VOIP استفاده کنیم؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

قبل از اینکه راجب ( voip ( voice over internet protocol صحبت کنیم بهتر است اول در موردتاریخچه سیستم های ارتباطی مطالبی را بیان کنیم.به مجموعه ای از گیرنده‌ها و فرستنده‌ها که توسط یک کانال ارتباطی داده یا اطلاعاتی را دریافت و ارسال می‌کنند شبکه گفته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم مزایای VOIP چیست؟ چرا از VOIP استفاده کنیم؟

درگذشته افراد برای برقراری ارتباط با یکدیگر از راه های مختلفی استفاده می‌کردند.

این ارتباط در سال های دور توسط ابزار هایی نظیر طبل و دود آتش برقرار می‌شد. در اوایل صبح یکشنبه در تاریخ 25 ژانویه 1915 گراهام بل اولین مکالمه راه دور را با همکار خود آقای واتسون برقرار کرد. از همان روز به بعد یک نقطه شروع برای گسترش تکنولوژی های ارتباطی به وجود آمد.

با گسترش روز به روز شبکه های ارتباطی و پیدایش اینترنت و به وجود آمدن سیستم های PSTN مخابراتی، صنعت مخابرات در بسترهای مختلف پیاده سازی شد. از همان ابتدای پیدایش شبکه های اینترنتی انتقال صدا در بستر اینترنت دنبال شده بود و بسیاری از نرم افزارها در این زمینه طراحی شدند و هر کدام به نحوی برای استفاده از VOIP عمل میکردند.

در سال 1997 یک انقلاب جدیدی در توسعه اولین سافت سوییچ (soft switch) نرم افزاری شروع شد.

راه اندازی voip

هدف از طراحی سوییچ های نرم افزاری جایگزین کردن آنها با سخت افزار هایی بود که در شبکه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. بنابراین راه ارتباطی دو شبکه مخابراتی توسط سوییچ های نرم افزاری بود چون بسیاری از مشکلاتی که در سخت افزار ها وجود داشت حل شده بود.

ویپ VoIP چیست و چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد انتقال صدا روی بستر پروتکول اینترنت یا ip را VOIP میگویند.وقتی صحبت از اینترنت می شود به این نکته می‌رسیم که علاوه بر صدا می توان بسیاری از داده های دیگرنظیر: متن, عکس, ویدئو ویا انیمیشن را هم دربستر اینترنت انتقال داد.

مراکز تلفنی هم به صورت آنالوگ و هم به صورت IP تقسیم بندی می‌شوند. بنابراین شبکه مرکز تلفنی مبتنی برIP یا همان VOIP در بستر شبکه استفاده می‌شود.

پروتکول های VOIP معمولا برای انتقال داده ها روی بستر IP از روش های کدینگ برای فشرده سازی اطلاعات استفاده می‌کنند.

سیستم های PBX

با پیشرفت این تکنولوژی یعنی انتقال صدا بر روی بستر IP وگسترش بیزنس های متنوع سیستم های PBX( Private Branch Exchange ) برای گسترش ارتباطات در اکثر مراکز به وجود آمدند.سیستم های PBX به طور کلی وظیفه یکپارچه سازی منابع تلفنی در یک سازمان را بر عهده دارند. به طور مثال اگر در یک سازمان تعدادی خط شهری داشته باشید و بخواهید این خطوط را دراختیار هر نفر قرار دهید تقریبا کاری غیرممکن است.

پس با پیدایش سیستم های PBX این خطوط تلفن را با همه کارمندان به صورت یکپارچه به اشتراک میگذارید. در اینصورت همه کارمندان می توانند از خطوط شهری محدود استفاده کنند.

سیستم های PBX راه ارتباطی کارمندان با مراکز مخابراتی PSTN هستند.

مزایای voip نبست به سانترال

وقتی سیستم های PBX که ارتباط مستقیمی با مبحث VOIP دارند در یک سازمان پیاده سازی میشود کلیه تماس های آن سازمان بهبود یافته درنتیجه هزینه های سازمان به شدت افت میکند. چرا که در اینصورت تمام مکالمات تلفنی کارمندان داخل سازمان و حتی خارج از سازمان به صورت رایگان صورت می پذیرد.

سیستم های PBX جدید که با نام IP PBX یاد می‌شوند در اصل همان سوییچ های نرم افزاری هستند که باهم مرور کردیم.

تفاوت VOIP  نسبت به سانترال

با مطالبی که در مورد VOIP بیان شد به این نتیجه رسیدیم که استفاده از سیستم های تلفنی مبتنی بر IP PBX در توسعه پذیری و بازدهی ارتباط های تلفنی نقش پر رنگی دارد.

در ایران مراکز تلفنی آنالوگ را با سانترال پاناسونیک می‌شناسند.ساختمان پیاده سازی سانترال پاناسونیک بسیار با پیاده سازی سیستم تلفنی VOIP متفاوت است.

در سانترال نمی‌توان از بستر شبکه برای ارتباط داخلی ها استفاده کرد، زیرا در سانترال نیاز دارید یک بستر سیم مسی جدا پیاده سازی کنید. واین امر موجب بالا رفتن هزینه ها در سانترال می‌شود.

تماس تلفنی

با راه اندازی یک سیستم تلفنی آنالوگ مثل سانترال پاناسونیک دچار یک سری محدودیت ها می‌شوید که فی المثل شامل استفاده از تلفن های مشابه برند پاناسونیک برای بازدهی بهتر سیستم است.این درحال است که در VOIP اینچنین نیست و شما نه تنها می‌توانید هزینه های ارتباطی را کم کنید بلکه از انواع سخت افزار ها با برند های مختلف استفاده کنید.

بررسی مقایسه سانترال نسبت به VOIP با مزایا و معایب آنها تکمیل می‌شود.

مزایای سیستم VOIP نسب به سانترال

مرکز تلفنی تحت شبکه که امروزه بانام های VOIP و IP PBX درسازمان ها استفاده می‌شوند به شدت با امکانات فوق العاده خود و انعطاف پذیری نسبت به سیستم های آنالوگ قدیمی تمامی این سازمان ها را تحت تاثیر خود قرار دانده اند.

یکی از مراکز تلفنی قدیمی که هنوزهم در برخی سازمان ها استفاده می شود سانترال است.

سانترال به هیچ عنوان به تنهایی نمی تواند صدا را روی بستر IP انتقال دهد و در نتیجه یکی از عمده ترین مشکلات آن نیاز به کابل کشی مجزا است. که هزینه های سازمان را بالا می برد.

با توضیحاتی که درمورد سیستم های PBX و VOIP داده شد، به راستی دلیل استفاده سازمان های بزرگ و کوچک از سیستم های تلفنی تحت شبکه VOIP چیست؟ چرا باید از این سیستم ها استفاده کنیم؟

وقتی در یک سازمان یا مجموعه قرار است برای هر کارمند یک سیستم کامپیوتری استفاده شود، پس شما مجبور هستید یک شبکه مبتنی بر ip را دراختیار کارمندان قرار دهید تا بتوانند به شبکه آن سازمان دسترسی داشته و اطلاعات خود را درشبکه انتقال دهند و نیاز به داشتن تلفن روی هر میز امری مهم تلقی میشود. پس شما در سازمان خودیک شبکه ای را راه اندازی می‌کنید.

وقتی شما درسازمان شبکه مبتنی بر IP دارید چرا از بستر شبکه خود بهترین بهره را نبرید؟

همانطور که گفته شد با به روز رسانی سیستم های تلفنی قدیمی یعنی سانترال به سیستم های تلفنی تحت شبکه یعنی VOIP در اصل:

 • شما دیگر نیازی به کابل کشی مجزا در سازمان خود ندارید و از همان بستر شبکه برای ارتباط تلفنی هم می توانید استفاده کنید.
 • به دلیل اینکه سیستم قدیمی سانترال آنالوگ بوده و از سوییچ سخت افزاری استفاده میکند نسبت به سیستم های تلفنی VOIP نیاز به سخت افزار اضافی داشته پس داشتن سوییچ نرم افزاری VOIP هم هزینه خرید سخت افزار کمتری دارد و هم می توان به راحتی آن را آپدیت کرد.
 • وقتی شما از سوییچ نرم افزای VOIP به جای سخت افزار استفاده می‌کنید مطمئنا از امکانات بی نظیری که دراختیارتان قرار میدهد به راحتی می توانید استفاده کنید.
 • هزینه نگهداری سیستم های سانترال به دلیل استفاده ازسخت افزار نسبت به سیستم های VOIP به شدت بالا بوده و همین امر هزینه های زیادی را برای سازمان رقم میزند. ولی سیستم های تلفنی مبتنی بر IP به دلیل این که تمام ماژول ها به صورت نرم افزاری عمل میکند نیازی به هزینه نگهداری ندارد. لازم به ذکر است عمومی ترین سیستمهای تلفنی VOIP برای نصب نرم افزار و راه اندازی به دلیل استفاده از سیستم عامل های منبع باز کاملا رایگان هستند.
 • یکی از دیگر از دلیل های استفاده ازسیستم تلفنی VOIP این است که به راحتی مدیریت میشوند و با پنل کاربری که دراختیار کاربر قرار میدهند به صورت آنلاین میتواند تغییرات تلفنی را انجام دهد.

تماس تلفنی

 • درسیستم تلفنی سانترال در نقطه end point یعنی کاربر، از تلفن های آنالوگ استفاده می‌کنند. و درسیستم های تلفنی VOIP از تلفن تحت شبکه یعنی IP Phone استفاده می‌شود. با توجه به اینکه تلفن های تحت شبکه به نسبت قیمت بالاتری دارند لذا درسیستم تلفنی VOIP می توان به جای استفاده از تلفن فیزیکی از تلفن نرم افزاری رایگان استفاده کرد پس درسیستم های تلفنی VOIP درصورت نیاز می‌توان هزینه خرید تلفن را به طور کامل حذف کرد.
 • یکی دیگر از دلیل های استفاده از سیستم تلفنی VOIP این است که شما برحسب نیاز خود هر امکانی را که بخواهید و به آن نیاز داشته باشید می توانید از طریق برنامه نویسی در محیط هسته نرم افزار نیاز خود را برطرف کنید. و به عبارت دیگر سیستم تلفنی خود را هوشمند کنید.
 • دلیل بعدی استفاده از سیستم تلفنی VOIP این است که شما می توانید علاوه برتماس تلفنی رایگان داخل سازمان با استفاده از سرویس های امن شبکه ارتباط رایگان در بستر اینترنت با خارج از سازمان داشته باشید.
 • در اکثر سازمان ها ازدستکاه های فکس برای ارسال و دریافت استفاده می‌کنند. شما با استفاده از سیستم تلنی VOIP می توانید به صورت نرم افزاری از سرویس های فکس و ایمیل، ارتباط های یکپارچه با مشتری، به روز شدن کسب و کار و … در جهت کسب رضایت مشتری بهره ببرید.
 • مراکز مخابراتی بی شک در آینده ای نه چندان دور تمام سرویس های تلفنی که در اختیار سازمان ها قرار میدهند به صورت دیجیتالی خواهد بود. پس یکی دیگر از دلایل استفاده VOIP این است که در صورت ارائه این سرویس ها از سمت مخابرات با مشکل مواجه نشویم.
 • درسیستم های تلفنی تحت شبکه اگر سازمان بنا به هر دلایلی گسترش یابدو تعداد کارمندان بیشتر شود نیاز به پرداخت هزینه اضافی و یا تغییر زیرساخت نیست.

پس با توجه به مطالبی که گفته شد راه اندازی VOIP درسازمان ها و مراکز اول از همه به صرفه جویی در هزینه سازمان کمک خواهد کرد و دوم با امکانات بی نظیر خود و انعطاف پذیری هر سازمانی را تحت تاثیر قرارمیدهد. بی شک امروزه با زیاد شدن حجم اطلاعات در مراکز مختلف باید بار این مسئله را روی دوش کامپوتر ها گذاشت.

مزایای voip

تا این لحظه برتری سیستم تلفنی VOIP را نسبت به سیستم های تلفنی قدیمی مثل سانترال بیان کردیم. حال نوبت آن است که مزایای اصلی تری را از سیستم تلفنی VOIP بیان کنیم.

چند مورد از عمده ترین مزایای VOIP را بیان می‌کنیم.

 • ضبط یکپارچه مکالمات
 • منشی تلفنی دیجیتالی IVR
 • استفاده نامحدود ازتعداد داخلی
 • متنوع بودن تنطیمات تماس های خروجی و ورودی
 • ایجاد صف انتظار برای تماس های ورودی و مدیریت کردن تماس ها برای جلو گیری از اشغال خط
 • راه اندازی Call Center برای مراکزی که نوع کاربری مشاوره به مشتری دارندمثل اوپراتور ها
 • ایجاد گروه های تماسی برای سهولت ارتباط
 • ارتباط داخلی با سایر کارمندان در خارج از سازمان یا مجموعه بدون استفاده از تلفن شهری
 • امکان برقراری کنفرانس تصویری
 • امکان تهیه گذارش از تمام عملکرد های سیستم
 • امکان ایجاد محدودیت برای اشخاص به دسترسی های خط شهری و داخلی ها
 • امکان ارتباط با انواع CRM ها و اتوماسیون ها
 • قابلیت ایجاد زمان پاسخگویی
 • بلک لیست
 • استفاده از Feature Codes برای دسترسی سریع به برخی سرویس ها
 • قابلیت استفاده از تلفن نرم افزاری به جای تلفن فیزیکی

و امکانات بی نظیر دیگر…

نصب و راه اندازی سیستم تلفنی voip

حال که با سرویس تلفنیVOIP  بیشتر آشنا شدید در اینجا مطالبی را بیان میکنیم که چطور می توانید این سسیتم تلفنی نرم افزاری را نصب و راه اندازی کنید.

با گسترش این فناوری و توسعه روز افزون سیستم عامل های منبع باز انقلاب عظیمی دراین حوزه برپا شده است. بی شک تا به حال اسمی از سیستم عامل لینوکس و انواع زبان های برنامه نویسی را شنیده اید.

تقریبا تمامی سیستم های تلفنی VOIP بر پایه سیستم عامل لینوکس نصب می شوند. ولی با ارائه نسخه های متعدد روی پلتفورم های مختلف قابل نصب و اجرا است و با استفاده از کد نویسی بهترین و حرفه ای ترین سیستم تلفنی VOIP را طراحی و اجرا می‌کنند.

عمومی ترین و محبوب تریم سوییچ نرم افزاری VOIP بر پایه Asterisk بنا نهاده شده است. و اکثر IP PBX های موجود ازآن بهره می‌برند. استریسک در سال 1999 توسط مارک اسپنسر بر پایه زبان برنامه نویسی c پایه گذاری و طراحی شد.

با ایجاد یک پلتفورم استاندارد به راحتی می توانید سیستم تلفنی مورد نیاز خود را نصب کنید و از امکانات بی نظیر آن لذت ببرید.

با تمام مواردی که گفته شد هزینه نصب و راه اندازی یک سیستم تلفنی مبتنی بر ip یا همان VOIP چقدر است؟

مهمترین دغدغه هر سازمانی بی شک هزینه نصب و راه اندازی VOIP است و با داشتن یک اطمینان خاطر از کاهش هزینه های سازمان بی شک به رفتن سمت سیستم تلفنی VOIP عملکرد بهتری دارد.

با توجه به گستردگی این سیستم برای نصب و راه اندازی نیاز به حدود 2 تا 10 ملیون است و باتوجه به تعداد کارمندان و نوع کابری تعیین می‌شود.

خرید سرویس VOIP

با به وجود آمدن بستر های مخابراتی پیشرفته، شرکت های مختلفی در زمینه ارائه خدمات تلفن اینترنتی روی کار آمدند.

امروزه بسیاری از سازمان ها علاوه بر اینکه از یک سیستم تلفنی VOIP در سازمان خود استفاده می‌کنند،می‌توانند ازخطوط اینترنتی که این شرکت ها در اختیارشان قرار می‌دهند نیز استفاده کنند.

 

خرید سرویس voip در جهت بهینه سازی مکالمات و کاهش هزینه ها نقش بسزایی ایفا می‌کند.علاوه بر این با کمی دانش برنامه نویسی می‌توانید سیستم تلفنی VOIP خودرا هوشمند سازی کنید که این توسعه نقش مهمی در افزایش رضایت مندی مشتریان، توسه کسبوکار و … دارد.

خط تلفن VOIP

خط تلفن VOIP که اصطلاحا به آن SIP Trunk گفته می‌شود مشابه خطوط 8 رقمی آنالوگ مخابرات که با سیم مسی از مرکز مخابرات تا درب منزل کشیده می‌‌شود عمل می‌کند، ولی با این تفاوت که دیگر خبری از سیم  تلفن نیست و در هر کجا بدون محدودیت جغرافیایی با دسترسی به اینترنت می‌توان از این خطوط استفاده کرد.

خط تلفن VOIP را می‌توان در هرزمان جابه جا کرد و از یک سازمان به سازمانی دیگر انتقال داد.از دیگر مزایای خط تلفن VOIP این است که دریک بستر ارتباطی می‌توان چندین کانال ارتباطی ایجاد کرد به طوری که تماس های همزمان در مجموعه به صورت ورودی و خروجی بدون اشغال شدن شماره برقرار می‌شوند.

تعرفه و هزینه تماس خط تلفن VOIP طبق تعرفه مصوب می‌باشد و درمواردی حتی ارزانتر از تعرفه محاسبه می‌شود.

خط تلفن VOIP به صورت آنلاین و تحویل فوری می‌باشند، پس سرعت عمل در خرید و بهره برداری، کیفیت صدای HD از جمله مزایای دیگر این خطوط است.لازم به ذکر است این خطوط را می‌توانی به مرکز تلفن PBX ویا کامپیوتر شخصی، موبایل و تبلت خود وصل کنید.

کاربرد VOIP

خب یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که سیستم تلفنی voip چه کاربردی دارد.سیستم تلفنی VOIP با توجه به برتری های متنوع نسبت به خط تلفن های آنالوگ و سانترال کاربرد های زیادی هم برای شما ایجاد می‌کند.به بیان دیگر توسعه پذیری بیشتری برای سازمان و مجموعه شما فراهم می‌کند.

 

 

1- کاربرد VOIP در توسعه مراکز تلفن سازمان نقش مهمی ایفا می‌کند.به طوری که شما به راحتی می‌توانیدبا استفاده از VOIP از تلفن های سانترال خود هم استفاده کنید،زیرا سیستم تلفنی VOIP به راحتی به سانترال مجموعه یا سازمان متصل می‌شود که در این حالت هم از امکانات VOIP استفاده می‌کنید و هم از تلفن های قدیمی.

2- کاربرد VOIP درسازمان هایی که کال سنتر دارند به شدت زیاد است. چرا که به دلیل دارا بودن ماژول نرم افزاری Call Center و صف انتظار و همچنین ماژول Call Park باعث می‌شود تمامی تماس های ورودی به سازمان به هدف نهایی خود دست یابند و هیچ تماسی از دست نرود.

3- کاربرد VOIP دراتصال چندین دفتر به هم نیز یکی از کاربرد هایی است که به شما کمک می‌کند با کمترین هزینه ممکن چندیدن دفتر یا شرکت را به هم متصل نموده و نیاز به خرید تجهیزات و نصب و را اندازی مجدد نداشته باشید.

4- یکی دیگر از کاربردهای VOIP این است که در هرزمان امکان جابه جایی خط تلفن VOIP فراهم است.

اگر تصمیم به جابه جایی محل کار خود شدید به راحتی می‌توانید خط تلفن و سیستم تلفنی VOIP را جابه جا کنید.

 

نتیجه گیری

در پایان امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم شمارا برای انتخاب یک سیستم تلفنی مناسب درجهت توسه بهترکسبوکارتان یاری کرده باشیم.

به هرحال سیستم تلفنی VOIP می‌تواندروی کسب و کار های جدید و موفق تاثیر بسزایی داشته باشد.

نکته اول در برآورد هزینه نصب و راه اندازی سیستم تلفنی  VOIP در هر سازمانی توجه کردن به زیرساخت آن مجموعه است. در این مبحث سیستم تلفنی VOIP از بستر همان شبکه استفاده می‌کند ولی سانترال همانطور که گفته شد نیاز به بستر مجزا داردپس هزینه های کشیدن کابل به شدت افت می‌کند.

فایل PDF این مقاله را می‌توانید از اینجا دانلود کنید و همچنین نظرات و سوالات خودتان را می‌توانید با ما در میان بگذارید.

اشتراک در
اطلاع از
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
دیدن تمام دیدگاه ها
مینا 2152
مهمان
1 سال قبل

هزینه راه اندازی چقدر است ؟

محمدرضا احمدی
پاسخ به   مینا 2152
1 سال قبل

با سلام
لطف کنید تعداد خط ها و کاربران خودتون رو بیان کنید.
یا ساده تر میتونید باهامون تماس بگیرید تا با مشاوره رایگان بتونیم نیاز شما رو بررسی کنیم.

شاهد امینی
مهمان
1 سال قبل

سلام . برای راه اندازی ویپ چه امکاناتی لازمه باشه ؟

محمدرضا احمدی
پاسخ به   شاهد امینی
1 سال قبل

با سلام
برای راه اندازی وویپ خط فقط خط تلفن و شبکه درون سازمان یا مجموعه شما نیاز هست .
یکسری تجهیزات نیاز داره مثل gateway و … که ما واستون تهیه میکنیم .
حتی اگه شبکه هم نداشته باشید ما میتونیم با کمترین هزینه برای شما راه اندازی کنیم

مهدی ناصری
مهمان
1 سال قبل

برند های معروف ارائه دهنده تجهیزات ویپ چه برند هایی هستند؟

فرزین56
مهمان
1 سال قبل

شنیده ام سرعت Ping سرور در کیفیت و تأخیر صدا تاثیر گذاره درسته این حرف ؟

×

برای شروع گفتگو کارشناس مورد نظر خود را از لیست زیر انتخاب نمایید

×